Chiny: Wzrost produkcji wieprzowiny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chiny: Wzrost produkcji wieprzowiny

27.07.2022autor:

Produkcja mięsa w Chinach znacznie wzrosła. Jednak ekspansja produkcji, która dzięki wyższym cenom znów jest lukratywna, budzi niepokój rządu w Pekinie.

Produkcja mięsa w Chinach zauważalnie wzrosła w pierwszej połowie 2022 roku. Według Narodowego Biura  Statystycznego w Pekinie, całkowita produkcja wzrosła o 5,3 proc. do 45,19 mln ton w porównaniu z pierwszą połową 2021 r.

W dużej mierze wynikało to ze znacznego wzrostu produkcji wieprzowiny, która zwiększyła się o 8,2 proc. do 29,39 mln ton. Wzrosła też produkcja mięsa wołowego i owczego, odpowiednio o 3,8 proc. i 0,7 proc. Jedynie w przypadku mięsa drobiowego odnotowano umiarkowany spadek produkcji o 0,8 % w stosunku do roku poprzedniego.

Więcej świń rzeźnych

Wyższy wolumen wieprzowiny w Republice Ludowej jest wynikiem znacznego wzrostu podaży świń rzeźnych, która w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2021 roku wzrosła o 8,4% do 365,87 mln sztuk – podają pekińscy statystycy. Więcej zwierząt do rzeźni trafiało zwłaszcza z dużych zakładach przemysłowych.
Natomiast zwiększony zbyt świń doprowadził do zmniejszenia ich liczby. Według urzędu statystycznego, w końcu czerwca w Chinach było 430,57 mln świń, o 1,9 proc. mniej niż przed rokiem. Liczba loch została odnotowana na poziomie 42,77 mln, co oznacza spadek rok do roku o 2,87 mln, czyli o 6,3%. Natomiast w porównaniu z poprzednim kwartałem stado loch zostało powiększone o 920 tys. sztuk, czyli o 2,2%.
r e k l a m a

150 € za 25 kg prosiąt

Ostatnie osłabienie podaży świń doprowadziło do znacznego wzrostu cen w Chinach od połowy marca. Według krajowego badania, średnia cena producenta dla tuczników wyniosła w ubiegły czwartek 22,52 CNY/kg żywej wagi (15,25 PLN); tym samym w ciągu czterech miesięcy wzrosła prawie dwukrotnie. Ceny prosiąt w tym okresie wzrosły od 70% do 80% w zależności od wagi. W międzyczasie średnia krajowa cena za 25-kilogramowe prosię wzrosła do ponad 150 euro.

Ekspansja produkcji martwi rząd

Jednak ekspansja produkcji świń, która dzięki wyższym cenom stała się ponownie lukratywna, budzi niepokój rządu w Pekinie. Na niedawnym posiedzeniu Krajowej Komisji Rozwoju i Reform (NDRC) podkreślono, że celem jest stabilna produkcja bez większych wahań i że zostanie to zapewnione również poprzez środki monitorowania.
autor: jk
fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Organizacja produkcji świń

Jak przetrwać kryzys? Może postawić na świnie rasy puławskiej?

Producenci żywca wieprzowego przywykli do dołków i górek świńskich, ale ostatnie lata dały w kość nawet najwytrwalszym. Podczas gdy wielu rezygnuje z hodowli, niektórzy mają pomysły na przetrwanie. Odwiedziliśmy gospodarstwo Piotra i Doroty Kosowskich, którzy mają świnie rasy puławskiej i produkują z nich wędliny. 

czytaj więcej

Będzie dopłata do każdej świni – nawet 160 tys. zł na gospodarstwo

  W czerwcu w Polsce będziemy mieć do czynienia z historycznie niskim pogłowiem świń, które osiągnie poziom zaledwie 9,5 mln sztuk. Ponieważ sytuacja jest dramatyczna rząd przygotował program wsparcia dla rolników i zamierza dopłacać do każdej sztuki świń, ale Bruksela stawia warunki. Kto może liczyć na dofinansowanie? 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)