Brak rzetelnego przekazu na temat hodowli zwierząt – apel o sprostowanie przekłamań
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brak rzetelnego przekazu na temat hodowli zwierząt – apel o sprostowanie przekłamań

16.04.2021autor: Dorota Kolasińska

To już kolejny krok inicjatywy #hodowcyrazem. Tym razem przedstawiciele sektora rolnego wspierani przez naukowców apelują o sprostowanie przekazywanych informacji na temat hodowli zwierząt. 

– Mleko odbierane jest cielętom, życie świń to pasmo cierpień, a człowiek nie jest ewolucyjnie przystosowany do jedzenia mięsa – to tylko wybrane argumenty pojawiające się na forach internetowych, a sprzeczne zarówno z praktyką hodowców jak i wiedzą naukową – podaje inicjatywa #hodowcyrazem reprezentowana przez przedstawicieli związków hodowców. 

Organizacja zajmujące się ochroną praw zwierząt i ekologią często kierują się interesem, a nie misją i dobrocią serca. – W walce o uwagę i środki darczyńców posługują się informacją niepełną, sprzeczną z faktami i wiedzą naukową. O prostowanie takich przekłamań apelują w ramach inicjatywy #hodowcyrazem polscy hodowcy trzody, bydła i drobiu, wspierani przez naukowców.
#hodowcyrazem prostują informację na temat np. odbierania mleka cielętom, bowiem 
współczesne rasy krów produkują ilości mleka wielokrotnie przekraczające zapotrzebowanie cieląt. Z kolei jeśli chodzi o świnie, to akurat dobrostan loch, prosiąt i tuczników, jest dla hodowców najważniejszym czynnikiem, który pozwala osiągnąć zysk. Natomiast mięso jest od tysięcy lat spożywane przez człowieka i zapewnia organizmowi niezbędne składniki odżywcze.  
r e k l a m a

Organizacje prozwierzęce są potrzebne, ale… 


#hodowcyrazem podkreślają, że dobra z organizacjami ekologicznymi wielokrotnie przyniosła pożytek, a mądre inicjatywy podejmowane przez ich członków były inspiracją do zmian. – To nie ekolodzy są celem inicjatywy #hodowcyrazem, tylko nierzetelne informacje, które zakłamują rzeczywistość. W kolejnych publikacjach autorzy inicjatywy chcą obalić powszechne mity na m.in. temat szkodliwości spożywania mięsa, używania przez hodowców antybiotyków, rzekomego wylesiania w Polsce, emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia gleby i zagrożeń dla bioróżnorodności jakie jakoby stanowić ma produkcja zwierzęca – informują przedstawiciele związków hodowców. 

Lata badań i poprawy warunków


Warto pamiętać, o tym, że rolnictwo, a wraz z nim cała hodowla się zmienia, dostosowuje do wymagań, idzie z duchem nauki i postępu, a nie wymysłów popartych filmikiem celebryty o hodowli karpi (w której zapewne nigdy nie był) czy naklejkami na zdjęcia profilowe na Facebooku „jestem z dzikiem” (mimo, że nie ma pojęcia jakie spustoszenie ASF powoduje w chlewniach i życiu rolników w całym kraju), a już szczytem manipulacji są opowieści na temat szkodliwości spożywania mięsa, które rzekomo powoduje dolegliwości porównywalne do nadużywania alkoholu i wyrobów tytoniowych i należy zakazać jego reklamy. 
dkol 
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

#HodowcyRazem: zakaz reklamy mięsa czerwonego bulwersuje organizacje rolnicze

#HodowcyRazem – wspólna inicjatywna reprezentowana przez największe organizacje rolnicze w Polsce apelują do Janusza Wojciechowskiego Komisarza ds. Rolnictwa o zdecydowaną obronę europejskich rolników.

czytaj więcej
Zarządzanie

#HodowcyRazem – w Planie Strategicznym brakuje ważnych kwestii

Przedstawiciele organizacji rolniczych we wspólnym stanowisku #HodowcyRazem zaznaczyli najbardziej newralgiczne obszary działań, na które należy zwrócić uwagę, gdyż niedociągnięcia mogą spowodować późniejsze problemy w wielu branżach rolniczych.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)