ARiMR będzie umarzać rolnikom odsetki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ARiMR będzie umarzać rolnikom odsetki?

23.02.2022autor: wk

Rząd chce aby ARiMR mogła powoływać oddzielną spółkę do wykonywania zadań informatycznych. Kolejna propozycja to nowe zasady oddłużenia rolników. Agencja darowałaby im odsetki, ale pod warunkiem wcześniejszej spłaty kapitału.  

Sejmowa komisja rolnictwa przystąpiła dzisiaj do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, której celem jest wprowadzenie szeregu zmian w zasadach jej funkcjonowania. 

Informatyczna spółka celowa


Przewiduje ona m.in. powołanie przez ARiMR spółki celowej, która zajmie się obsługą informatyczną Agencji. Dzięki temu będzie możliwość rezygnacji z usług firm zewnętrznych oraz zatrudnienia informatyków za wynagrodzenie rynkowe, bez ograniczeń wynikających ze standardów obowiązujących w administracji państwowej. 

– Siatka płac Agencji jest taka, że osoby, które nabierały jakiś umiejętności odchodziły i przechodziły do firm prywatnych, które potem świadczyły usługi na rzecz ARiMR - tłumaczył posłom wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

r e k l a m a
Takie rozwiązanie ma też rozwiązać problem ciągnących się latami postępowań przetargowych na wybór firm świadczących usługodawców firm informatycznych. Ma to też obniżyć koszty związane z obsługą informatyczną. Podobna spółka powstała w ministerstwie  finansów.  

Posłowie z komisji rolnictwa wyrażali wątpliwości co do zasadności powoływania oddzielnej spółki zależnej ARiMR. Ale Halina Szymańska szefowa Agencji przekonywała, że jest to konieczne, ponieważ w czasie pandemii nastąpił znaczny wzrost zapotrzebowania na informatyków, których pensje poszybowały w górę. W efekcie ARiMR nie stać na zaspokojenie ich oczekiwań płacowych

Autopoprawka rządu 


Ustawa przewiduje również regulacje dotyczące kwestii umorzeń wobec rolników i restrukturyzacji ich zadłużenia. - Po analizach w ministerstwie doszliśmy do wniosku, że umorzenia i restrukturyzacja długu powinna pójść znacznie dalej niż to było zaproponowane w pierwotnym przedłożeniu ustawy. Proponujemy zapis dotyczący zadłużenia, które są wieloletnie, a ich stan jest bardzo trudny do odzyskania a odsetki przekraczają wielokrotnie kapitał podstawowy – mówił minister Henryk Kowalczyk.

Dlatego MRiRW chce, aby ARiMR mogła umorzyć odsetki jeżeli rolnik spłaci kapitał. W grę wchodzi kwota 174 mln kapitału podstawowego oraz ponad 500 mln odsetek. 
 

Cesje płatności bezpośrednich 


Kolejna zmiana ma dotyczyć upoważnienia ARiMR na dokonywanie cesji płatności bezpośrednich na rzecz zakładów ubezpieczeniowych, które mają podpisaną umowę z MRiRW. – Rolnik, który podejmuje decyzję o ubezpieczeniu będzie miał możliwość, bo to jest dobrowolna decyzja rolnika, zadysponowania środkami z płatności bezpośrednich na poczet swojej części składki ubezpieczeniowej – mówił H. Kowalczyk, który przypomniał, że składka ta jest w 65% dotowana przez budżet państwa, a pozostałe 35% płaci rolnik. I to na tą część rolnik będzie miał możliwość podpisania upoważnienia dla ARiMR na zapłatę dla ubezpieczyciela. Zdaniem MRiRW bardzo mocno usprawni to system ubezpieczeń.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Muzeum w Szreniawie już teraz zaprasza wystawców na kwietniowy Jarmark Wielkanocny 2022

Muzuem Rolnictwa w Szreniawie w kwietniu zaprasza do udziału w Jarmarku Wielkanocnym. Zainteresowani wystawcy mogą się zgłaszać już teraz. Co należy wiedzieć? Jakie są warunki zgłoszenia?

czytaj więcej

Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości pod budowę gazociągu

Starosta wydał decyzję o ograniczeniu sposobu korzystania z części naszej działki w związku z budową gazociągu. Czy możemy teraz złożyć do sądu wniosek o ustanowienie służebności przesyłu?

czytaj więcej

Nawet 13 tys. zł/ha dotacji na zadrzewienia śródpolne. Dla kogo i na jakich warunkach?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało rozporządzenie, określające warunki przyznania wsparcia na zadrzewienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW). Już niebawem będzie można się o nie ubiegać. Jakie będą zasady?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)