r e k l a m a
Partnerzy portalu
ARiMR będzie umarzać rolnikom odsetki?
23.02.2022autor: wk
Rząd chce aby ARiMR mogła powoływać oddzielną spółkę do wykonywania zadań informatycznych. Kolejna propozycja to nowe zasady oddłużenia rolników. Agencja darowałaby im odsetki, ale pod warunkiem wcześniejszej spłaty kapitału.
Sejmowa komisja rolnictwa przystąpiła dzisiaj do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, której celem jest wprowadzenie szeregu zmian w zasadach jej funkcjonowania.
Informatyczna spółka celowa
Przewiduje ona m.in. powołanie przez ARiMR spółki celowej, która zajmie się obsługą informatyczną Agencji. Dzięki temu będzie możliwość rezygnacji z usług firm zewnętrznych oraz zatrudnienia informatyków za wynagrodzenie rynkowe, bez ograniczeń wynikających ze standardów obowiązujących w administracji państwowej.
– Siatka płac Agencji jest taka, że osoby, które nabierały jakiś umiejętności odchodziły i przechodziły do firm prywatnych, które potem świadczyły usługi na rzecz ARiMR - tłumaczył posłom wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
r e k l a m a
Posłowie z komisji rolnictwa wyrażali wątpliwości co do zasadności powoływania oddzielnej spółki zależnej ARiMR. Ale Halina Szymańska szefowa Agencji przekonywała, że jest to konieczne, ponieważ w czasie pandemii nastąpił znaczny wzrost zapotrzebowania na informatyków, których pensje poszybowały w górę. W efekcie ARiMR nie stać na zaspokojenie ich oczekiwań płacowych.
Autopoprawka rządu
Ustawa przewiduje również regulacje dotyczące kwestii umorzeń wobec rolników i restrukturyzacji ich zadłużenia. - Po analizach w ministerstwie doszliśmy do wniosku, że umorzenia i restrukturyzacja długu powinna pójść znacznie dalej niż to było zaproponowane w pierwotnym przedłożeniu ustawy. Proponujemy zapis dotyczący zadłużenia, które są wieloletnie, a ich stan jest bardzo trudny do odzyskania a odsetki przekraczają wielokrotnie kapitał podstawowy – mówił minister Henryk Kowalczyk.
Cesje płatności bezpośrednich
Kolejna zmiana ma dotyczyć upoważnienia ARiMR na dokonywanie cesji płatności bezpośrednich na rzecz zakładów ubezpieczeniowych, które mają podpisaną umowę z MRiRW. – Rolnik, który podejmuje decyzję o ubezpieczeniu będzie miał możliwość, bo to jest dobrowolna decyzja rolnika, zadysponowania środkami z płatności bezpośrednich na poczet swojej części składki ubezpieczeniowej – mówił H. Kowalczyk, który przypomniał, że składka ta jest w 65% dotowana przez budżet państwa, a pozostałe 35% płaci rolnik. I to na tą część rolnik będzie miał możliwość podpisania upoważnienia dla ARiMR na zapłatę dla ubezpieczyciela. Zdaniem MRiRW bardzo mocno usprawni to system ubezpieczeń.
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a