Aplikacja suszowa, koniec niższego VAT na paliwo i nawozy, skargi i donosy na rolników. 360 sekund o rolnictwie, odc. 4
Problemy z aplikacją suszową, zmiana terminu naboru wniosków o wsparcie suszowe czy też plaga donosów na rolników. Sporo działo się w rolnictwie w tym tygodniu. Najciekawsze tematy zebrałem dla Was w kolejnym odcinku programu "360 sekund o rolnictwie". Zachęcam do oglądania!
Temat 1. Problemy z aplikacją suszową
31 października minął termin składania wniosków o szacowanie strat suszowych w aplikacji na stronie gov.pl. Do ostatniej chwili rolnicy próbowali to robić, ale nie wszystkim się udało. Jak informowali nasi Czytelnicy - aplikacja często się zawieszała. Ci, którym udało się mimo wszystko złożyć wniosek w terminie mają kolejny problem - aplikacja nie pozwala pobrać protokołów szacowania strat i ich kalkulacji. A termin składania wniosków mija 15 listopada br. Czy będzie on zatem przedłużony?
Temat 2. Wydłużony termin naboru wniosków o pomoc suszową w ARiMR
Niewielu rolników może się pochwalić bezproblemowym skorzystaniem z rządowej aplikacji suszowej i szybkim otrzymaniem protokołu, który jest wymaganym załącznikiem do wniosku o pomoc suszową. Rolnicy mieli ogromne problemy z zacinającą się aplikacją, nierzetelnym szacowaniem szkód i częstymi błędami. Wielu z nich nie otrzymało nadal protokołu, a termin naboru wniosków miał się zakończyć 15 listopada, co skutkowałoby niezłożeniem wniosku. Resort rolnictwa wydłużył go do 23 listopada br.
3. Koniec rządowej tarczy antyinflacyjnej i niższego VAT na gaz, paliwo rolnicze i nawozy
Z końcem 2022 roku wygasną obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Rząd twierdzi, że to efekt sprzeciwu Komisji Europejskiej, która nie chce się zgodzić na ich przedłużenie i zapowiada wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej ale w innej formie.
4. Plaga donosów na rolników i kontroli gospodarstw rolnych
5. Webinarium o tym jak wdrożyć zrównoważoną produkcję w swoim gospodarstwie i na tym zarobić
6. 1000 litrów darmowego paliwa dla gospodarstwa rolnego.
Olej napędowy potrzeby jest w każdym gospodarstwie i to w sporych ilościach. Tym bardziej trwające od wielu miesięcy podwyżki i utrzymujące się wysokie jego ceny (obecnie powyżej 8 zł za litr) są dla rolników dokuczliwe i obciążają budżet gospodarstwa. A gdyby tak móc otrzymać za darmo chociaż 1000 litrów paliwa? U nas jest to możliwe - ogłaszamy specjalny konkurs!
Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online
Najważniejsze tematy