Afera wizowa: Migranci mieli pracować w Polsce przy zbiorze owoców i warzyw?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Afera wizowa: Migranci mieli pracować w Polsce przy zbiorze owoców i warzyw?

16.09.2023autor: wk

Ujawniona niedawno afera wizowa zatacza coraz szersze kręgi, także w rolnictwie. Zdaniem dziennikarzy Radia Zet wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski miał domagać się sprowadzenia do Polski miliona pracowników sezonowych. Z kolei ministerstwo rolnictwa twierdzi, że ułatwień w pozyskiwaniu takich pracowników domagało się Stowarzyszenie Polskich Szkółkarzy i Związek Sadowników RP.

Jak donosi Radio Zet w aferę wizową, która wybuchła w ministerstwie spraw zagranicznych jest wplątane także ministerstwo rolnictwa. Dziennikarze stacji ustalili, że resort rolnictwa domagał się od MSZ sprowadzenia do Polski miliona cudzoziemców. W tej sprawie miał interweniować wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

Zdaniem dziennikarzy wiceszef resortu rolnictwa Lech Kołakowski pełnił w całej sprawie rolę "lobbysty". Potwierdzili to także posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy byli w MSZ w kontrolą poselską.

Doszło także do spotkań pomiędzy urzędnikami ministerstw rolnictwa i spraw zagranicznych.

r e k l a m a
- Na tych spotkaniach ci z rolnictwa bardzo nas "grilowali"– mówi osoba  zbliżona do sprawy. Sprawa skończyła się na interwencji szefa MSZ. –  Minister Zbigniew Rau poszedł do Henryka Kowalczyka i ten kazał się Kołakowskiemu uspokoić – mówi informator Mariusza Gierszewskiego dziennikarza Radia Zet. 

Co na to minister rolnictwa?

Minister rolnictwa Robert Telus pytany o sprawę przyznał, że wiceminister Lech Kołakowski przesłał do ministerstwa spraw zagranicznych pismo Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy, w którym organizacja zwraca się z prośbą o wsparcie pozyskiwania pracowników sezonowych. Zdaniem Roberta Telusa nie był to lobbing, a sezonowi pracownicy są w rolnictwie potrzebni. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że ma zaufanie do wszystkich swoich zastępców.

-  Porozmawiam z wiceministrem Kołakowskim. Od dłuższego czasu jest na chorobowym albo na urlopie – dodał minister Telus.

Cała rozmowa ⬇️https://t.co/Lc4i1GoG3F pic.twitter.com/xt7QVey3b5

— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) September 15, 2023

Wiceminister Janusz Kowalski: wyjaśnić rolę PSL w aferze wizowej

Zdaniem wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego w sprowadzanie pracowników do Polski z Indii, Nepalu, Sri Lanki, Wietnamu i Bangladeszu zaangażowany był Mirosław Maliszewski Prezes Związku Sadowników RP i poseł PSL, który w kwietniu 2023 r. zarzucał rządowi, że placówki konsularne nie chcą wydawać obywatelom tych krajów wiz.

- Czas wyjaśnić rolę polityków PSL w tym procederze! – napisał na Twitterze J. Kowalski.

- Poseł Maliszewski mówił o pracownikach sezonowych, dokładnie sprawdzonych i wizach wydawanych przez konsulaty. Twój kolega Kołakowski i Wawrzyk naciskali na wydawanie wiz hurtowo, przez firmy. Stworzono hub przerzutowy dla imigrantów i za to odpowiedzą – odpisał wiceministrowi rzecznik PSL Miłosz Motyka.

Kontrola poselska w MRiRW

Tymczasem posłowie PSL pojawili się w ministerstwie rolnictwa z kontrolą poselską.

🍀@DariuszKlimczak
📍@MRiRW_GOV_PL pic.twitter.com/lqjnQyZbU3

— 🍀 PSL (@nowePSL) September 15, 2023

- Pytamy: czy wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski wysłał list do MSZ, w którym domaga się wiz dla miliona migrantów z Azji i Afryki? Kiedy? Wnosimy o jego udostępnienie i odpowiedzi MSZ. Czy były spotkania ministrów w tej sprawie? – pytał poseł Stefan Krajewski na konferencji prasowej przed MRiRW.

🍀@StefanKrajewski
📍@MRiRW_GOV_PL pic.twitter.com/koqvTx32Uk

— 🍀 PSL (@nowePSL) September 15, 2023

Poseł Stefan Krajewski powiedział także, że dochodzą informacje o tym, że wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, kiedy stanęły polskie zakłady azotowe, miał proponować nawozy z Uzbekistanu czy Azerbejdżanu.

MSZ komentuje aferę wizową

Ministerstwo spraw zagranicznych przyznaje, że trwają ustalenia w związku z nieprawidłowości w procesie wydawania wiz. Jak na razie zdecydowano się zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ oraz przeprowadzić nadzwyczajną kontrolę i audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP. MSZ wypowiedział także umowy wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych. 

wk
Fot. Envato Elements

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady KRUS

Rolnik dwuzawodowiec: Odpowiedzialność majątkowa wobec pracodawcy

Umowa o pracę wiąże się z różnymi obowiązkami i prawami. Nasz Czytelnik prowadzi gospodarstwo rolne i pracuje jako magazynier. Jaka jest jego odpowiedzialność majątkowa wobec pracodawcy?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)