Zniesienie cła i nakładanie kar na podmioty handlujące technicznym zbożem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zniesienie cła i nakładanie kar na podmioty handlujące technicznym zbożem

28.03.2023autor: Patrycja Bernat

Na stronach Komisji Europejskiej pojawił się projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, który dotyczy zniesienia cła na produkty rolne sprowadzane z Ukrainy. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczy sprzeciwia się i zajął stanowisko w obronie polskich rolników.

Przed wybuchem wojny cło było zerowe, po agresji Rosji na Ukrainę, ściągnięto jakiekolwiek cła, a także kontyngent. Import w ramach kontyngentu objęty był (przed zawieszeniem ceł) cłem w wysokości 12 euro/tonę.

Cła przywozowe na większość towarów rolnych przywożonych do Unii Europejskiej w 2016 roku zmniejszono do zera. Kontyngenty taryfowe mają zastosowanie do pozostałych towarów rolnych, które nie zostały zliberalizowane.

r e k l a m a
Teraz w związku z zamieszczeniem na stronach KE, projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, w którym mowa o zniesieniu cła na produkty rolne sprowadzane z Ukrainy na kolejny rok, KRIR wystąpił do Premiera Mateusza Morawieckiego, a także Wicepremiera Henryka Kowalczyka, aby polski rząd bronił polskich rolników i do zniesienia cła nie dopuścił.
23 lutego 2023 roku ogłoszono:

- wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie tymczasowej liberalizacji handlu będącej uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony. Czytamy na stronie KRIR.

Do jakich produktów zostanie zastosowanie zniesienie cła i ograniczeń ilościowych?

Zawieszenie cła, a także zniesienie ograniczeń ilościowych przewidywane jest dla dwóch kategorii produktów:
  • warzywa i owoce – objęte systemem cen wejścia,
  • produkty rolne, przetworzone produkty rolne – objęte kontyngentami taryfowymi.
Taka kolej rzeczy może spowodować spotęgowanie rozregulowania rynków rolnych w Polsce, co doprowadzić może w konsekwencji do upadku polskiego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego.

Jak zaznacza Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, rozumieją konieczność wspierania Ukrainy, ale wsparcie w całym swym ciężarze nie może być przeniesione tylko na rolników. Dlatego też KRIR wnosi o przywrócenie cła na produkty rolne z Ukrainy, a jeżeli nie będzie to możliwe, to aby złagodzić skutki decyzji KE.
W związku z dużymi stratami finansowymi, jakie ponoszą rolnicy przez niekontrolowany napływ zbóż, rzepaku, drobiu, kukurydzy, a także produktów mlecznych z Ukrainy, KRIR wnioskuje o uzupełnienie planowanej regulacji o ocenę skutków, jakie przyniesie przedłużenie okresu braku ceł na polskie gospodarstwa.
Takie rozporządzenie powinno zawierać:
  • mechanizmy faktycznego tranzytu płodów rolnych z Ukrainy,
  • regulację dotyczącą zboża technicznego - nakładanie kar na podmioty, które takim zbożem handlują,
  • wskazane mechanizmy, a także źródła ich finansowania, co ma pozwolić na lepszą kontrolę fitosanitarną.


Bernat Patrycja
na podst. KRIR/trade.ec.europa
fot. Czubiński

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ile zbóż, jakiego rodzaju i po jakiej cenie zakupiła spółka Elewarr?

Cena, rodzaj oraz ilość zakupionego zboża przez Elewarr stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa, jak informuje ministerstwo rolnictwa. Jednocześnie zapewnia, że Elewarr nie prowadzi skupu zboża pochodzącego z Ukrainy, a także nie posiada takiego towaru w swoich magazynach.

czytaj więcej
Aktualności

Które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił o udzielenie informacji, które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy, a także przekazanie tych informacji do publicznej wiadomości. Czy to prawda, że CEDROB, wynajmuje od Elewarru powierzchnie i składuje tam zboże pochodzące z Ukrainy?

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Kukurydza z Ukrainy, pełna mikotoksyn. Rolnicy przedstawiają badania

Nieprawdą jest, że kukurydza pochodząca z Ukrainy wolna jest od mikotoksyn. Rolnicy posiadają badania, które to potwierdzają, a zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski, skierowali w tej sprawie pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)