Które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy?

20.03.2023autor: Patrycja Bernat

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił o udzielenie informacji, które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy, a także przekazanie tych informacji do publicznej wiadomości. Czy to prawda, że CEDROB, wynajmuje od Elewarru powierzchnie i składuje tam zboże pochodzące z Ukrainy?

Zarząd KRIR zwrócił się dzisiaj do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, aby ten udzielił informacji, na temat polskich firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy, a także przekazanie tego do wiadomości publicznej.

Zobacz także: Rynek zbóż: importerzy pszenicy kupują już na nowy sezon

- KRIR zwrócił się z pytaniem, czy to prawda, że podmioty polskie, w tym CEDROB, wynajmuje od Elewarru powierzchnię składową i przechowuje tam zboże z Ukrainy? – czytamy w oficjalnym komunikacie KRIR.

Jak zaznacza zarząd, są to informacje istotne dla rolników i powinny być one w pełni jawne i obwieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Import zboża z Ukrainy nadal trwa

Mimo licznych protestów rolników, import zboża z Ukrainy trwa w najlepsze. KE potrzebuje zboża z Ukariny, a polski minister rolnictwa Henryk Kowalczyk uważa, że Ukrainie trzeba pomagać. Polscy rolnicy dostać mają rekompensatę, w postaci dopłat. 

Więcej przeczytasz tutaj: - Mimo, że minister Kowalczyk zapowiada pomoc m.in. dopłaty do zbóż, usprawnienie eksportu, plombowanie tranzytów ze zbożem, to nadal niewiele to zmienia w sytuacji gospodarzy. Rolnicy twierdzą, że dopłaty do zbóż nie rozwiążą problemów i są jedynie jałmużną, która ma ich uspokoić.


Bernat Patrycja
na podst. KRIR
fot. envato.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Zboże techniczne z Ukrainy, czyli jakie? KAS wyjaśnia i prowadzi postępowania o tzw. oszustwa celne

Z opublikowanych przez unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego danych wiemy ile zbóż, kukurydzy i rzepaku wjechało do Polski w okresie od 1 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku. Ale w przypadku zbóż rolników najbardziej interesuje to co oznacza termin "zboże techniczne", którym operowały państwowe służby i instytucje gdy organizacje rolnicze sprzeciwiały się nadmiernemu importowi zbóż z Ukrainy i organizowały protesty. Postanowiliśmy zapytać o to Krajową Administrację Skarbową.  

czytaj więcej
Aktualności

Ile zbóż, jakiego rodzaju i po jakiej cenie zakupiła spółka Elewarr?

Cena, rodzaj oraz ilość zakupionego zboża przez Elewarr stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa, jak informuje ministerstwo rolnictwa. Jednocześnie zapewnia, że Elewarr nie prowadzi skupu zboża pochodzącego z Ukrainy, a także nie posiada takiego towaru w swoich magazynach.

czytaj więcej
Aktualności

Protesty rolników w Rumunii i Bułgarii. KE nie rozwiąże rynkowych problemów

Fala protestów we Wschodniej Europie coraz bardziej się rozszerza, od Polski i Bułgarii po Rumunię. Rolnicy sprzeciwiają się niekontrolowanemu i masowemu importowi ukraińskiego zboża, które pozostaje w krajowych magazynach. Pomoc, jaką zaoferowała Komisja Europejska, nie tylko nie zmniejszyła problemów na rynku zboża, ale też wzmocniła niezadowolenie rolników, którzy uważają, że proponowane środki zaradcze są nieskuteczne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)