Zatrzymane w porcie rosyjskie nawozy, trafią do Afryki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zatrzymane w porcie rosyjskie nawozy, trafią do Afryki

24.04.2023autor: Patrycja Bernat

W ramach sankcji Unii Europejskiej nałożonych na Rosję, 200 tys. ton nawozów zostało zatrzymanych w porcie w Rydze. Przejęty ładunek zostanie przekazany w ramach ONZ do wsparcia krajów Afrykańskich. Pierwsza wysyłka trafi do Kenii.

Nawozy sztuczne, produkcji rosyjskiej zostały zatrzymanie w Łotwie w ramach sankcji, które zostały nałożone przez Unię Europejską na Rosję za inwazję zbroją w Ukrainie. Z początkiem grudnia 2022 roku, łotewski rząd wydał decyzję o przekazaniu ładunku działającemu w ramach ONZ, Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP), który wykorzystać je ma do wsparcia krajów afrykańskich, dotkniętych kryzysem żywnościowym. Pierwszy ładunek ma trafić do Kenii.

Rosyjskie nawozy trafią do Kenii

W wyniku wybuchu wojny, ceny nawozów drastycznie wzrosły, co jeszcze bardziej wpłynęło na wzrost cen żywności. WFP skorzysta z możliwości i przekaże przejęte nawozy. Pierwsza część wyruszyła 21 kwietnia 2023 roku do portu w Mombasie w Kenii. Jest to pierwszy ładunek z 200 tys. ton przejętych rosyjskich nawozów, które zostały przechowane na terytorium Łotwy. Wysyłka kolejnych transportów z nawozem zaplanowana jest również do Afryki, a także do Ameryki Południowej. W ten sposób kraje Europejskie i Unia Europejska starają się przełamać rosyjską narrację propagandową, która rozpowszechniona jest na tych kontynentach.


Zobacz także:  Ceny nawozów na świecie i sytuacja rynkowa. Co robi służba celna z cenami nawozów w Ukrainie?


W jej myśl, to zachodnie sankcje są przyczyną kryzysu żywnościowego na świecie, chociaż ani amerykańskie, ani unijne sankcje nie obejmują żywności pochodzącej z Rosji. Rosja natomiast bardzo długo blokowała eksport żywności z Ukrainy, a obecnie jest on bardzo ograniczony. Dodatkowo wiele ukraińskich magazynów ze zbożem w portach nad Morzem Azowskim, zostało przejętych przez Rosjan.


Bernat Patrycja
Źródło: euractiv
Foto: envato.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy ceny zbóż pociągną za sobą ceny nawozów? Jeśli już potanieją, to kiedy?

Po kolejnych spadkach cen nawozów, chociaż w tym elemencie ciężkiego rolniczego żywota zaświtała nadzieja, że może już nie w tym, ale może już w kolejnym sezonie uda się uchwycić rentowność. Najważniejszym elementem takiej kosztowej kalkulacji są ceny nawozów. Jaka jest średnia cena nawozów w Polsce i czy jeśli już potanieją, to kiedy? 

czytaj więcej
Aktualności

SONDA NAWOZOWA. Za ile kupisz nawozy u dystrybutorów?

Niektórzy ograniczają plany co do nawożenia swoich upraw ze względu na zbyt wysokie ceny nawozów. Na świecie jednak ich ceny spadają, a po ile rolnicy mogą kupić nawozy u dystrybutorów?

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Rosja utrudnia funkcjonowanie korytarza zbożowego. Ukraina prosi o pomoc ONZ i Turcję

Ukraiński rząd opublikował oświadczenie, w którym wyraża duże zaniepokojenie działaniami rosyjskich inspektorów kontrolujących transporty w ramach tzw. korytarza zbożowego. Zdaniem ukraińskich władz powodują oni nie tylko znaczne opóźnienia w transporcie drogą morską, ale również podważają zawartą w 2022 roku umowę zbożową. - Problem ten utrudnia żeglugę na Morzu Czarnym i zagraża swobodnemu dostępowi ukraińskiej żywności na rynki światowe - czytamy w oświadczeniu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)