Vervaet i Kotte przedstawiają 4-kołowy beczkowóz samojezdny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Vervaet i Kotte przedstawiają 4-kołowy beczkowóz samojezdny

04.02.2021autor: dr Artur Jakubek

Efektem współpracy firm Vervaet i Kotte jest samobieżny beczkowóz na 4 kołach. Dlaczego holenderski producent wprowadza pojazd 4-kołowy, skoro ma w ofercie udane konstrukcje 3- i 5-kołowe?

Holenderski producent pojazdów samobieżnych, słynący z 3- i 5-kołowych beczkowozów Hydro Trike (raport z pracy w „profi” 6-2020) po raz pierwszy zaprezentował samobieżny beczkowóz na 4 kołach. W pojeździe Vervaet Quad 550 zrezygnowano ze stosowanych w Hydro Trike silników DAF, na rzecz silników Volvo o mocy 401 kW/550 KM. 

Quad 550 rozszerza ofertę Vervaet

Wprowadzanie nowego beczkowozu Quad nie ograniczy rozwoju pojazdów z centralnie umieszczonym przednim kołem – wręcz przeciwnie. Jak tłumaczy producent, nowy Quad 550 uzupełnia ofertę i umożliwia aplikację gnojowicy w warunkach niedostępnych dla trójkołowców. Mowa przede wszystkim o wprowadzaniu nawozów naturalnych w międzyrzędziach upraw. Pojazd na czterech kołach, przy zastosowaniu węższych kół bliźniaczych, sprawnie porusza się w ładnie nie uszkadzając roślin. Takiego zabiegu nie można wykonać trójkołowcem, którego ślady opon ugniatają glebę równomiernie na całej szerokości maszyny. Dobrze sprawdzą się zatem na obszarach trawiastych lub na ściernisku, a 4-kołowy Quad w uprawach rzędowych.

r e k l a m a

Współpraca z Kotte

Jak informowaliśmy w zeszłym roku („Współpraca Vervaet i Kotte”) holenderski producent maszyn przy projektowaniu nowej maszyny 4-kołowej zaprosił do współpracy innego specjalistę w zakresie dystrybucji nawozów naturalnych – firmę Kotte Garant. Inżynierowie z Vervaet skoncentrowali się na konstrukcji pojazdu i komponentach, polegając na specjalistach z Kotte w zakresie technologii nawożenia.

Pompy Vogelsang lub Börger

Do wyboru są dwie opcje wyposażenia do napełniania beczkowozu i pracy z gnojowicą. Producent oferuje 8-calowe ramię ssące, z pompą tłokową o wydajności 9000 l/min i rozdrabniaczem. Opcjonalnie Kotte dostarcza również 10-calowe ramię ssące z pompą tłokową o wydajności 12000 l/min lub 13 500 l/min (marki Börger lub Vogelsang) w połączeniu z pompą odśrodkową w ramieniu ssącym i rozdrabniaczem Vogelsang RotaCut, który jest umieszczony przed pompą. W beczkowozie Quad początkowo do określania zawartości składników gnojowicy, wykorzystywany będzie czujnik NIR marki John Deere.

Duża pojemność

Zbiornik Vervaet Quad o pojemności 21 m3 jest węższy bezpośrednio za kabiną Claas, dzięki temu operator powinien mieć dobry widok na końce belki aplikatora, zarówno z lewej i prawej strony. Producent nie przewiduje belki składanej na boki wzdłuż pojazd. Złożenie w ten sposób adaptera o szerokości 27 m z wężami wleczonymi sprawia, że szerokość transportowa przekracza 3 m.

Chłodnica zamiast centralnego koła przedniego

Rezygnacja z przedniego szerokiego koła (jak to ma miejsce w Hydro Trike) umożliwiła inżynierom z Biervliet umieszczenie dużej chłodnicy dla potężnego silnika Volvo. Znajdujące się za kabiną ramię ssące można obrócić o 180 stopni do przodu, żeby operator miał dobry widok podczas załadunku. 

Napęd hydrostatyczny

Podobnie jak w pojazdach Vervaet Hydro Trike 3-i 5-kołowych, również w beczkowozie Quad napęd jest hydrostatyczny. Do bezstopniowego napędu obu osi służą w sumie 4 silniki hydrauliczne, które rozpędzą pojazd o masie własnej 20 t do maksymalnie 40 km/h. W trybie pracy z wszystkimi kołami skrętnymi Quad zawraca na okręgu o średnicy 17 m (promień zawracania ok. 8,5 m). Adapter do rozprowadzania gnojowicy zawieszony na 8-tonowym podnośniku jest wychylny, co umożliwia pracę w trybie psi chód. 

Ogumienie

Producent oferuje szeroką gamę ogumienia do 4-kołowca. Do wyboru dostępne są opony:

  • 900/60 R38,
  • 900/60 R42,
  • 1050/50 R32,
  • 1000/55 R32,
  • 1250/50 R32,
  • 1000/65 R21,

W ofercie są również opony bliźniacze do jazdy w międzyrzędziach, np. kukurydzy. Przy najszerszych oponach szerokość całkowita pojazdu przekracza 3 m. Quad wyposażony jest w hydrauliczne zawieszenie przedniej osi i pneumatyczne zawieszenie kabiny.

Plany na przyszłość

Vervaet i Kotte w tym roku będą intensywnie wersje prototypowe beczkowozów Quad, a w 2022 roku dostępnych będzie pierwsze 10 maszyn. Producent wycenia Quad 550 podobnie, jak 5-kołowego Hydro Trike XL, czyli w zależności od wyposażenia ok. 500 tys. euro.

opr. aj

fot. Vervaet

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raport profi: maszyna Klünder do wyrywania chwastów

Niesprzyjająca pogoda, krótki czas na wykonanie oprysku i rosnąca odporność na substancje czynne utrudniają walkę z chwastami. To skłoniło pomysłowego rolnika, Hermanna Klündera, do opracowania maszyny do wyrywania chwastów.

czytaj więcej

Samojezdny beczkowóz Ploeger na 4 kołach

Holenderski producent maszyn do dystrybucji nawozów naturalnych – firma Ploeger, zaprezentuje nowy pojazd samojezdny. Obok znanych trój– i pięciokołowców, pojawi się model czterokołowy.

czytaj więcej

Raport profi: Vervaet Hydro Trike XL 5x5

Jazda gigantem na pięciu kołach to czysta przyjemność. Zwrotny i żwawy beczkowóz samobieżny Vervaet Hydro Trike XL pędzi po łące, dając kierowcy poczucie mocy. Ale nie to było głównym celem konstruktorów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)