Raport profi: maszyna Klünder do wyrywania chwastów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport profi: maszyna Klünder do wyrywania chwastów

21.02.2021autor: dr Artur Jakubek

Niesprzyjająca pogoda, krótki czas na wykonanie oprysku i rosnąca odporność na substancje czynne utrudniają walkę z chwastami. To skłoniło pomysłowego rolnika, Hermanna Klündera, do opracowania maszyny do wyrywania chwastów.

Coraz trudniej chronić plantacje buraków cukrowych przed nieujarzmionymi chwastami – pomimo wykonywania wielokrotnych oprysków. Jako alternatywę dla kosztownej pracy fizycznej, polegającej na ręcznym wyrywaniu komosy – rolnik i konstruktor maszyn – Hermann Klünder opracował z inicjatywy koncernu Nordzucker maszynę do mechanicznego wyrywania chwastów.

Straty w uprawach buraków cukrowych

Według Klündera, producenci buraków cukrowych coraz częściej ponoszą straty z powodu zachwaszczenia łanu – w wyniku mniejszych plonów i większego zanieczyszczenia korzeni. Było to przyczynkiem do opracowania narzędzia zawieszanego na TUZ ciągnika z przeciwstawnie obracającymi się parami kół. Wyciągają one chwasty z korzeniami, niezależnie od rzędów buraków. Twórca maszyny – Hermann Klünder – ma europejski patent na to rozwiązanie.

Maszyna do wyrywania chwastów

Po pierwszych, zeszłorocznych próbach z jednym rzędem opon, ostatecznie wypracowano konstrukcję dwubelkową. Dostępne są szerokości robocze od 3 do 6 m w wersji na przedni lub tylny TUZ. W przyszłości mają pojawić się urządzenia o szerokości 9 m z układem jezdnym. Przetestowaliśmy wersję o szerokości 6 m i masie 1700 kg.

Konstrukcja maszyny Klünder

Rama składa się z dwóch rur profilowych, o kwadratowym przekroju, z uchwytami zaciskowymi na piasty kół. W zależności od potrzeb na piastach montowane są koła do pracy w rzędach upraw o rozstawie 45 lub 75 cm. Testy przeprowadzone przez producenta wskazują, że mniejsze opony, z których korzystaliśmy, również sprawdzają się podczas pracy w uprawach z szerszym rozstawem rzędów. Począwszy od elementów zaciskowych, poszczególne opony w rozmiarze 16 x 7,5-8 są montowane na łożyskach bezobsługowych, na odchylonych do tyłu słupicach. Przed owijaniem się roślin słupice są chronione przez otaczające je bębny. Na bębnach są zamontowane gumowe zabieraki, które kierują łodygi chwastów do…

Pełen raport z pracy urządzeniem Klünder do wyrywania chwastów prezentujemy w magazynie „profi” 2-2021.

opr. aj

fot. magazyn „profi”

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raport profi: wał nożowy Namysło Front Cutler 300

Rozdrabnianie resztek pożniwnych to główne zadanie czołowych wałów nożowych. Dla wału Namysło Front Cutler 300 znaleźliśmy jednak ciekawsze zastosowanie, niewymagające pracy z dużą prędkością.

czytaj więcej

Raport profi: Pöttinger Terria 6030

W półzawieszanym kultywatorze Pöttinger Terria jest zintegrowane podwozie i hydrauliczny system zapewniający równomierną głębokość pracy. Sprawdziliśmy, czy symetrycznie rozstawione zęby zapewniają dobrą przepustowość.

czytaj więcej

Vervaet i Kotte przedstawiają 4-kołowy beczkowóz samojezdny

Efektem współpracy firm Vervaet i Kotte jest samobieżny beczkowóz na 4 kołach. Dlaczego holenderski producent wprowadza pojazd 4-kołowy, skoro ma w ofercie udane konstrukcje 3- i 5-kołowe?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)