Unia: Geopług sam prostuje bruzdę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Unia: Geopług sam prostuje bruzdę

16.09.2020autor:

Utrzymanie prostej bruzdy na mozaikowatej glebie to nie lada wyzwanie dla traktorzysty. Z pomocą przychodzi oferowany przez Unię – Geopług.

Prosta bruzda to jeden z elementów poprawnie wykonanej orki i świadczy o prawidłowo ustawionym pługu. Jednak trudności z utrzymaniem prostej linii mają nawet doświadczeni traktorzyści, szczególnie na mozaikowatej glebie. Z pomocą przychodzi system GeoPloughX firmy Trimble, który instalowany jest w pługach Unia Ibis Vario.

GPS steruje pługiem, a nie ciągnikiem


Zadaniem nawigacji w ciągniku podczas orki z systemem Geopług jest lokalizacja pozycji ciągnika. Dzięki temu mamy dane na temat odchylenia zestawu od linii bazowej. Na podstawie danych lokalizacyjnych ciągnika, system Geopług wysyła sygnał do elektrozaworu hydraulicznego sterującego szerokością orki.  W pługach Unia Ibis ta funkcja nosi nazwę Vario. Dane o wychyleniu pługa pochodzą z potencjometrycznego czujnika kąta wychylenia, który jest skalibrowany do pracy w przedziale od minimalnej do maksymalnej szerokości roboczej. W pługu Ibis Vario szerokość robocza na jeden korpus mieści się w przedziale od 35 cm do 50 cm.

r e k l a m a

Prosta bruzda na mozaikowatej glebie

Przy dobrze ustawionym pługu tzn. zminimalizowaniu sił działających na ciągnik i maszynę odchylenie przy prostym przejeździe wynosi od 7 do 10 cm. Przy pracy na polach o większej powierzchni lub parcelach z mozaikowatą glebą może się to przełożyć na większe różnice i konieczność korygowania bruzdy przy ostatnich przejazdach. Jak zapewnia producent, Ibis wyposażony w urządzenie marki Trimble reaguje na zmiany położenia ciągnika w czasie rzeczywistym i koryguje szerokość roboczą tak, aby uzyskać prostą bruzdę.Dopasowanie do kształtu polaInnym zastosowaniem urządzenia rolnictwa precyzyjnego w pługu jest projektowanie ostatniego przejazdu na polu lub całego obrysu działki. System Geopług dopasowuje ustawienia szerokości roboczej tak, aby ostatnie przejazdy wykonać bez konieczności cofania na klinach. Wspomniane projektowanie to nic innego jak stworzenie obrysu pola przed orką lub odczytanie go z wcześniejszych zabiegów. Operator może również zaznaczyć tylko krawędź pola, do której będzie dążył w czasie orki.

Tylko w pługach z Vario

System Geopług jest dostępny jako opcja w pługach Unia Ibis Vario. W jego skład wchodzi elektrozawór sterujący pługiem wraz ze sterownikiem i czujnikiem potencjometrycznym. Podstawowym kryterium do wdrożenia systemu jest ciągnik wyposażony w nawigację oraz pług typu Vario, czyli z możliwością płynnej zmiany szerokości roboczej.

opr. łs

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

EuroSkills 2020: wyniki krajowego finału

Krajowy finał EuroSkills 2020 w kategorii Technologia Maszyn Ciężkich wygrał Marek Wiącek.

czytaj więcej

Oleje Texaco Delo 600 do filtrów DPF

Na rynku debiutuje Texaco Delo 600 ADF z nową technologią dodatków uszlachetniających. To linia produktów stworzonych z myślą o znacznym ograniczeniu zapychania filtrów cząstek stałych (DPF).

czytaj więcej

Unia: silosy farmerskie

W palecie produktów Araj są silosy Farma o ładowności od 51 do 250 t.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)