EuroSkills 2020: wyniki krajowego finału
r e k l a m a
Partnerzy portalu

EuroSkills 2020: wyniki krajowego finału

18.09.2020autor: dr Artur Jakubek

Krajowy finał EuroSkills 2020 w kategorii Technologia Maszyn Ciężkich wygrał Marek Wiącek.



Poznaliśmy zwycięzcę krajowych zmagań w konkursie EuroSkills 2020 w kategorii Technologia Maszyn Ciężkich. Podczas europejskiego finału w styczniu 2020 roku nasz kraj reprezentował będzie Marek Wiącek pochodzący z okolic Gniezna. W finale okazał się lepszy od Miłosza Augustyna i Piotra Bryszaka. Zmagania odbyły się na terenie Katedry Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Do trzech konkurencji stanęło trzech młodych laureatów konkursu Młody Mechanik na Medal

Przygotowania do finału

Przygotowania do krajowego finału trwały prawie rok. W tym czasie finaliści przebyli długą drogę biorąc udział w licznych szkoleniach i warsztatach w zakresie diagnostyki i napraw maszyn rolniczych. Ich przewodnikiem i mentorem był dr Mirosław Czechlowski, który włożył dużo wysiłku w odpowiednie przygotowanie młodych adeptów do rywalizacji na szczeblu europejskim. 

Najpierw Poznań, później Graz

Jednak zanim nastąpi rywalizacja z kolegami z innych krajów Europy, trzeba być najlepszym w Polsce. Właśnie w tym celu 17. września w hali maszyn Katedry Rolnictwa i Bioinżynierii zorganizowano krajowy finał zawodów. Na uczestników czekały konkurencje związane z obsługą, diagnostyką i naprawą maszyn rolniczych. Zawody wygrał Marek Wiącek pochodzący z okolic Gniezna, który w tym roku zdał maturę i od października rozpoczyna naukę we wspomnianej Katedrze.

r e k l a m a


Trzy zadania po 45 min

Marek Wiącek zapytany o poziom trudności przygotowanych zadań stwierdził, że wymagały one przede wszystkim uważnego przeczytania instrukcji obsługi maszyny, logicznego myślenia i wykorzystania wiedzy zdobytej w trakcie rocznych przygotowań. Pierwsza z konkurencji polegała na prawidłowym założeniu paska klinowego na koło od napędu kondycjonera w kosiarce Pöttinger. Na drugim stanowisku należało prawidłowo przeprowadzić próbę kręconą w siewniku Pöttinger Terrasem C4. Ostatnim zadaniem był pomiar wydajności układu hydraulicznego w ciągniku Steyr 4100 Multi – najpierw jednak należało przeprowadzić diagnostykę i uruchomić silnik, co nie było takie prosto, ponieważ wcześniej dokonano modyfikacji w układzie elektrycznym. Właśnie to zadanie sprawiło uczestnikom najwięcej trudności i umożliwiło wskazanie zwycięzcy.

Co oceniali eksperci?

Każda z trzech konkurencji była nadzorowana przez eksperta danej marki. Na rozwiązanie każdej z nich zawodnicy mieli po 45 minut. Oceniany był nie tylko finalny efekt prac i czy udało się wykonać zadanie. Równie istotne były poszczególne etapy prac, notowanie wymaganych informacji oraz ścieżka dojścia do sedna problemu. Konkurencje miały zróżnicowany poziom trudności. Według ekspertów zadanie z pomiarem w ciągniku Steyr było złożone, a czas przewidziany na jego rozwiązanie był skromny.

WorldSkills oraz EuroSkills to odbywające się cyklicznie wydarzenia międzynarodowe, które mają na celu promowanie umiejętności zawodowych. W EuroSkills rywalizują zawodnicy z 30 krajów, a w WorldSkills aż z 80 krajów. To czyni je największymi tego typu wydarzeniem na świecie. Uczestnicy rywalizują w 43 kategoriach, a w 16 z nich biorą zawodnicy z Polski.

Konkursy EuroSkills i WorldSkills odbywają się w 6 obszarach zawodowych:

  • technologia informacji i komunikacji,
  • produkcja i inżynieria,
  • technologia budownictwa,
  • transport i logistyka,
  • usługi społeczne i osobiste,
  • sztuka i moda

Finał EuroSkills 2020 odbędzie się w dniach 6-10 stycznia 2021 roku w austriackiej miejscowości Graz.

opr. aj

fot. Jakubek

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mechanik na Medal i Młody Mechanik na Medal 2020 – znamy zwycięzców

Rozstrzygnięto dwa konkursy dla mechaników organizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Znamy zwycięzcę rywalizacji w kategorii Mechanik na Medal oraz Młody Mechanik na Medal.

czytaj więcej

Alliance Tire Group: nowy zakład

Wkrótce ruszy budowa zakładu opon dla rolnictwa z ATG

czytaj więcej

Unia: Geopług sam prostuje bruzdę

Utrzymanie prostej bruzdy na mozaikowatej glebie to nie lada wyzwanie dla traktorzysty. Z pomocą przychodzi oferowany przez Unię – Geopług.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)