Steyr od 75 lat!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Steyr od 75 lat!

17.03.2022autor: dr Artur Jakubek

Od prostego konia pociągowego, aż po nowoczesne ciągniki Steyr Terrus o mocy do 313 KM. 

W 2022 r. marka Steyr obchodzi jubileusz 75-lecia od wyprodukowania w 1947 r. pierwszego ciągnika - modelu 180. Obecnie marka rodem z Austrii jest częścią koncernu CNH.

Czerwono-białe maszyny

Mało kto pamięta, że pierwszy ciągnik marki Steyr, wyprodukowany w 1947 roku model 180 był w kolorze… zielonym. Charakterystyczne czerwono-biała szata pojawiła się niespełna 20 lat później – w 1966 roku. Po kolejnych 8 latach produkcja ciągników przeniesiono z miejscowości Steyr do St. Valentin, gdzie są produkowane do dziś. Po 30 latach, w 1996 roku dział maszyn rolniczych marki Steyr, został przejęty przez Case Corporation, w owym czasie firmę-matkę Case IH.

Przekładnia bezstopniowa w Steyr

Pierwsze ciągniki Steyr z przekładnią bezstopniową pojawiły się w sprzedaży w 1999 roku, a w lutym 2005 r. z taśm produkcyjnych zjechał półmilionowy ciągnik tej marki. Obecnie w St. Valentin mieści się europejska centrala marek Case IH i Steyr, w której pracuje ponad 600 osób, a marka Steyr jest obecna w 20 europejskich krajach.

r e k l a m a

Technologia przyszłości

Austriacki producent stawia na rozwój nowoczesnych technologii. Wyrazem tego jest zaprezentowany na targach Agritechnica 2019 futurystyczny ciągnik, który przedstawia możliwy kierunek przyszłych prac konstrukcyjnych. Układ zasilania stanowi napęd hybrydowy, połączenie silnika spalinowego, generatora i szeregu indywidualnie sterowanych silników elektrycznych.

Hybrydowy Steyr

W 2022 r. przedstawiono koncepcję hybrydowego układu przeniesienia napędu, który stanowi kolejny krok w rozwoju ciągników Steyr. W lekkich ciągnikach o dużej mocy wykorzystano zalety napędu elektrycznego, dzięki któremu zredukowano zużycia paliwa średnio o 8%. Podczas ciężkich prac polowych z narzędziami uprawowymi zapewnia dużą siłę uciągu, a zróżnicowanie momentu obrotowego na kołach, zmniejsza promień skrętu. Oprócz tego energią elektryczną można zasilać narzędzia przez umieszczone z tyłu i przodu maszyny, wysokonapięciowe gniazda.

Historia vs nowoczesność

- Pod względem technologicznym pierwszy ciągnik Steyr 180, a flagowy model Terrus, pochodzą z dwóch światów, lecz oba mają wspólny mianownik – jakość wykonania - powiedział Hannes Wogerbauer, kierownik produkcji ciągników Steyr w St. Valentin.

- Model 180 cechowała niska masa, zwrotność i moc, połączenie cech, które wcześniej nie było powszechne w ciągniku. Nasze obecne konstrukcje podtrzymują te elementy, lecz oczywiście są wzbogacone o szereg innych innowacji jak opatentowany system hamulcowy S-Brake - podsumowuje Christian Huber, wiceprezes CNH Industrial ds. globalnego zarządzania produktem w segmencie ciągników.

opr. aj

fot. firmowe

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zmiany w robocie polowym Raven

Firma Raven Industries twierdzi, że w najnowszej wersji swojego autonomicznego pojazdu Omnipower, który został ulepszony pod względem wydajności, pojemności i czasu pracy uwzględniła opinie klientów.

czytaj więcej

Hybrydowy ciągnik Steyr zużyje mniej paliwa

Po raz pierwszy zaprezentowany na targach Agritechnica 2019, ciągnik Steyr o napędzie hybrydowym pojawił się również na zakończonym wczoraj Agrotech w Kielcach. Mamy kolejne informacje.

czytaj więcej

Steyr z napędem hybrydowym

Na targach Agritechnica 2019 można było zobaczyć koncepcyjny traktor Steyr. W tym roku firma zamierzała pokazać hybrydowy układ napędowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)