Pöttinger SensoSafe wykrywa dzikie zwierzęta w łanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pöttinger SensoSafe wykrywa dzikie zwierzęta w łanie

03.07.2020autor: dr Artur Jakubek

Austriacki specjalista w zakresie maszyn do produkcji zielonek – firma Pöttinger – opracowała system SensoSafe do identyfikacji małych zwierząt przed kosiarką. 




Wysoka jakość paszy jest warunkiem zdrowia i wydajności zwierząt. Czynnikami, które się na nią składają to m.in. wysoka jakość cięcia, czyste przetrząsanie i bezstratny zbiór zielonki. To podstawowe składowe sukcesu w hodowli zwierząt. Należy eliminować wszelkie czynniki powodujące zanieczyszczenie paszy objętościowej, szczególnie przez uśmiercone w trakcie zbioru dzikie zwierzęta.


Identyfikacja młodych zwierząt w łanie

Wiosną podczas pierwszego pokosu, gdy młode jelenie i inne małe dzikie zwierzęta chowają się w wysokiej trawie, są szczególnie narażone na okaleczenie lub uśmiercenie przez kosiarki ciągnikowe. Inżynierowie z firmy Pöttinger podjęli opracowali system wspomagania rozpoznawania zwierząt. 


Układ czujników optycznych

Jak informuje producent, SensoSafe to pierwszy tego typu system na świecie wyposażony w czujniki optyczne. Dobrze sprawdza się nawet w pełnym świetle słonecznym. Belka z czujnikami optycznymi jest montowana bezpośrednio na przedniej kosiarce lub na ramie pośredniej. Ten pomysł został nagrodzony już w 2017 roku, ale dopiero w sezonie 2020 specjaliści z firmy Pöttinger testują pierwsze prototypy systemu SensoSafe. 

Jak działa Pöttinger SensoSafe?

Czujniki rejestrują i przetwarzają fale świetlne różnych długościach na sygnał elektryczny. W ten sposób SensoSafe wykrywa jelonka lub inne małe dzikie zwierzę. Sygnał alarmowy jest natychmiast wysyłany do układu hydraulicznego, który automatycznie unosi kosiarkę. Jednocześnie traktorzysta odbiera sygnał dźwiękowy i ma możliwość zatrzymania ciągnika. W drugim wariancie – podczas pracy z kosiarkami tylnymi – na przednim podnośniku jest umieszczona oddzielna rama pośrednia z szeregiem czujników. W pozycji roboczej belka z czujnikami jest rozkładana i pokrywa szerokość pracy tylnej kosiarki. Między czujnikami a tylną kosiarką jest wystarczająca odległość, żeby traktorzysta - po otrzymaniu sygnału (wizualnego i akustycznego) – zatrzymał maszynę, wysiadł z ciągnika i uratował wykryte dzikie. Może również po prostu podnieść kosiarkę i pozostawić zwierzę w niewielkim nieskoszonym obszarze łąki.

System SensoSafe jest obecnie w fazie testowej i nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży. 

opr. aj

fot. firmowe

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zgrabiarka Pöttinger Top 1403 C z 4 karuzelami i kontrolą pokrycia

Nowa zgrabiarka Top 1403 C z czterema karuzelami zbiera zielonkę z szerokości 14 m. Dobre kopiowanie terenu i delikatne zgrabianie materiału to ważne aspekty, na które uwagę zwracają inżynierowie firmy Pöttinger.

czytaj więcej

Pöttinger wprowadza nowe zgrabiarki 1- i 2-karuzelowe

Wprowadzając nowe zgrabiarki ciągnione, firma Pöttinger skupiła się na wysokiej jakości paszy i możliwie najlepszym kopiowaniu terenu. Nowe modele to 422 i 462 oraz 632 i 692.

czytaj więcej

Evers Agro: zatrzymać azot i usunąć chwasty

Dzięki adapterowi marki Evers do doglebowego rozlewania gnojowicy, można jednocześnie nawozić i pielić uprawy kukurydzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)