Kuhn: nowości w samojezdnych wozach paszowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kuhn: nowości w samojezdnych wozach paszowych

12.03.2022autor: Adam Płachta

Firma Kuhn wprowadziła wiele nowości do samojezdnych wozów paszowych serii SPW. Jakie elementy zostały zmienione?

Nowe silniki

W gamie maszyn serii Intense (dedykowanych do ciągłej pracy z dużym obciążeniem) pojawiły się nowe modele. Obecnie oferowane są ze zbiornikami o pojemności 14, 16, 18, 19, 22, 25 i 27 m3. W tym roku zyskają one również nowe silniki serii PH 5. Zmiana silników została wymuszona koniecznością dostosowania się do wymogów normy emisji spalin Stage V. Kuhn postawił na silniki marki Volvo. Jednostka o mocy 250 KM znajduje się w tylnej części wozu, co zdaniem producenta ma zapewniać optymalne dociążenie tylnej osi. W wersji standardowej maksymalna prędkość jazdy to 25 km/h. Opcjonalnie można ją podnieść do 40 km/h. Drugą opcję powinni docenić właściciele największych gospodarstw, gdzie produkcja mleka jest rozlokowana w kilku oddalonych od siebie obiektach. Do załadunku służy frez o szer. 200 cm. Pasza jest mieszana za pomocą dwóch ślimaków. Opcjonalnie mogą być wykonane ze stali odpornej na ścieranie. Zdaniem producenta, ślimaki ze stali K-NOX są sześciokrotnie trwalsze od ślimaków standardowych.
r e k l a m a


Większy komfort obsługi

Oprócz zmian w zespole napędowym, konstruktorzy postanowili usprawnić maszynę pod kątem ergonomii i komfortu obsługi. Standardem jest kabina VISOSPACE, zdaniem Kuhna najbardziej przestronna kabina na rynku. Dzięki całkowitemu przeszkleniu lewych drzwi i przedniej szyby zapewnia dobrą widoczność dookoła wozu. Parametry pracy są wyświetlane na kolorowym terminalu CCI800 z ekranem dotykowym. Z terminalem jest w pełni zintegrowany joystick. Dane dotyczące np. składu TMR można wprowadzać bezprzewodowo, za pośrednictwem łącza internetowego. Od tego roku maszyny serii SPW Intense będą oferowane również z dostępem do systemu telematycznego Kuhn Connect. Użytkownicy, za pośrednictwem portalu My Kuhn będą mogli na bieżąco monitować parametry pracy wozu.


Seria Power

Oprócz serii Intense, pod koniec roku do oferty dołączą paszowozy serii Power. Dostępne będą w pojemnościach 18, 19, 21 i 22 m3 z dwoma pionowymi ślimakami: dostosowane do gospodarstw utrzymujących od 90 do 165 krów mlecznych żywionych w jednym przejeździe. Maszyny również napędzane przez silniki marki Volvo. Czterocylindrowa jednostka PH5 rozwija moc 167 KM. Producent zapewnia, że nawet największy wóz, ze zbiornikiem o poj. 22 m3 nie przekracza wysokości 3 m. Zastosowanie wysuwanego przenośnika wyładowczego pozwoliło ograniczyć szerokość maszyny do 2,55. Do pracy w starszych budynkach, gdzie występują wysokie żłoby wóz można doposażyć w uchylny przenośnik wyładunkowy. Podobnie jak w serii Intense, do załadunku paszy służy przenośnik zakończony frezem. Prędkość głowicy frezującej dostosowuje się automatycznie do gęstości pobieranego materiału. Standardem jest również omówiona wcześniej kabina VISIOSPACE i 5-letni dostęp do funkcji Kuhn Connect.

Opr. ap
Fot. firmowe
autor Adam Płachta

Adam Płachta

redaktor magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kuhn: 20 lat technologii Bale-In-One

Owijanie beli w komorze prasy rolującej to rozwiązanie, które w firmie Kuhn rozwijane jest już od 20 lat!

czytaj więcej

Mechaniczny Kuhn Sitera z napędem elektrycznym

Silnik elektryczny napędzający kółka wysiewające w mechanicznym siewniku Kuhn Sitera umożliwia wysiew zmiennej dawki nasion, a do kalibracji, nie trzeba wychodzić z kabiny.

czytaj więcej

Silnik Cummins na różne typy paliw

Firma Cummins wprowadza do oferty zunifikowaną rodzinę silników spalinowych, które mogą być zasilane różnymi rodzajami paliw.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)