John Deere X9 ze 100-t młocarnią
Producent testował maszynę w trakcie zbioru pszenicy w zróżnicowanych warunkach. Byliśmy przy tym!
Każdy, kto zajmuje się żniwami, wie, od ilu czynników zależy wydajność kombajnu. Właśnie dlatego firma John Deere poprosiła nas, abyśmy 8 sierpnia 2020 r. przybyli do gospodarstwa leżącego w Meklemburgii, niedaleko Bałtyku.
Praca non-stop
Celem było sprawdzenie przepustowości, jakości ziarna i strat podczas zbioru nowym kombajnem rotorowym X9 1100. Oto nasza szczegółowa dokumentacja z wielogodzinnego omłotu. Założenie było takie, że jeśli warunki na to pozwolą, sprzęt będzie pracował przez 24 godziny.
To pole, a nie laboratorium
Dzień wcześniej kombajny John Deere przygotowały pola do zbioru pszenicy. Miejsce testu to dość pofałdowany teren, gdzie powierzchnia działek wynosi od nieco poniżej 20 do ponad 150 ha, z typowymi dla tego regionu pięknymi wyspami bujnej zieleni.
Zbiór z rozdrabnianiem słomy
W sumie kombajn X9 pracował na trzech stanowiskach, do których był swobodny dostęp, więc nie trzeba było zdejmować i zakładać przyrządu żniwnego. Pszenica była w pełnej dojrzałości ziarna, plonując od 8,8 do 9,7 t/ha. Sygnał do startu kombajnów wybrzmiał o godzinie 9.30 rano, czyli w najlepszych warunkach pogodowych. John Deere X9 1100 wyposażony był w 12,20-metrowy zespół żniwny Draper HD40X. Jako że w nocy kombajn niemal nie ostygł, mógł od razu ruszyć do pracy. Czasami maszyna pochłaniała łan pszenicy z prędkością ponad 9 km/h, rozdrabniając przy tym słomę.
Po południu ponad 90 t/h...
X9 1100 potrzebował czterech godzin i 41 minut na pierwszą, prawie 40-hektarową parcelę, przy średnim plonie 8,8 t/ha. Odpowiada to przepustowości ziarna niemal 75 t/h przy średniej jego wilgotności 14,3%. Słoma była dość sucha (15,4%).
... przepustowość ponad 110 t/h
Na drugim z przygotowanych poprzedniego dnia pól trzeba było zebrać pszenicę z 19 ha, gdzie średni plon wynosił 9,6 t/ha. Ponieważ wilgotność ziarna spadła do 12,7%, a wilgotność słomy do 14,9%, kombajn X9 1100 osiągnął najlepsze wyniki: przepustowość regularnie przekraczała 110 t/h, co sukcesywnie sprawdzano na monitorze wydajności. Nawet uwzględniając czasy nawrotów, przepustowość ziarna w ciągu dwóch godzin na tym polu wynosiła ni mniej, ni więcej 93,1 t/h – to bardzo dobry wynik…
Cały raport wraz z warunkami pracy, przepustowością i zużyciem paliwa ukazał się w magazynie „profi” 1/2021 str. 40-42.
opr. jj
Jan Józefowicz
redaktor
<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>
Najważniejsze tematy