Jak prawidłowo wyregulować zgrabiarkę Claas?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak prawidłowo wyregulować zgrabiarkę Claas?

17.06.2020autor: dr Artur Jakubek

W żywieniu zwierząt podstawą jest dobra pasza. Aby uzyskać jej wysoką jakość, należy poprawnie wyregulować maszyny do zbioru zielonek. Podpowiadamy, jak ustawić zgrabiarkę marki Claas, żeby formowała pokos pozbawiony zanieczyszczeń. 




Susza panująca w pierwszych miesiącach wiosny miała wpływ na mniejszą ilość zielonek. Szczególnie w takiej sytuacji należy zadbać o zbiór paszy jak najwyższej jakości. Na to decydujący wpływ ma ustawienie maszyn do zbioru zielonek. Wysokość robocza karuzeli, lekko skośna pozycja wirników, kopiowanie terenu – to tylko kilka parametrów pracy zgrabiarki warunkujących zebranie plonu bez zanieczyszczeń.

– Pokos powinien być możliwie szeroko ułożony, jego maksymalną szerokość określa podbieracz maszyny, którą będziemy zbierali paszę np. prasa, przyczepa samozbierająca lub sieczkarnia samojezdna. Nie powinniśmy dopuścić, aby zgrabiany materiał był zwinięty i tworzył tzw. warkocze. Tego typu poskręcany pokos w dużej mierze powoduje nierówne pobieranie materiału, przez co np. prasa nie jest równo obciążana i dochodzi do zatorów – tłumaczy Paweł Baurycza z Claas Polska.



Różne konstrukcje

Prawidłowe ustawienie zgrabiarki różni się poziomem trudności w zależności od konstrukcji. Rozróżniamy zgrabiarki jednokaruzelowe zawieszane lub ciągnione, zgrabiarki dwukaruzelowe z odkładaniem bocznym lub centralnym oraz zgrabiarki wielkopowierzchniowe czterokaruzelowe. Każda konstrukcja ma swoje mocne i słabe strony. Zgrabiarki z centralnym odkładaniem z reguły tworzą lepszy kształt pokosu, ale karuzele z odkładaniem bocznym, poprzez dograbianie pokosu, zbierają zielonkę z większej powierzchni. Dodatkowo maszyny z dwoma karuzelami i bocznym odkładaniem, mogą ułożyć dwa pojedyncze pokosy, co sprawdza się w przypadkach, gdy jest bardzo dużo materiału.

r e k l a m a



Ustawienie karuzel

Priorytetem podczas zgrabiania zielonki jest czysty plon, bez strat. Rozpoczynając zgrabianie należy pamiętać o prawidłowym ustawieniu karuzel.

- Lekko ukośna pozycja wirników, poprzecznie do kierunku jazdy, służy do formowania dokładnego zbioru materiału i czystych pokosów. Ustawienie to realizowane jest przez regulację kół kopiujących podwozia karuzeli zgrabiarki. Za pomocą różnych otworów na podwoziu jesteśmy w stanie ustawić koła kopiujące w kilku wysokościach – dodaje Paweł Baurycza.



Wysokość robocza i kopiowanie terenu

W trakcie ustawienia wysokości roboczej karuzel należy kierować się czystością zbioru. Palce grabiące karuzeli, powinniśmy obniżać tak długo, aż za zgrabiarką pozostanie czysty obraz zbioru – bez strat. Ustawienie wysokości roboczej, w zależności od modelu zgrabiarki, reguluje się mechanicznie lub hydraulicznie. Ważne jest także prawidłowe kopiowanie terenu. Zgrabiarki Claas wyposażone są w szerokie podwozia, które prowadzą karuzele równolegle do podłoża. Szczególnym elementem ich konstrukcji jest samo zawieszenie karuzeli, tzw. zawieszenie Cardana, które zapewnia zakres kopiowania terenu w trzech płaszczyznach (3D). Trzeba pamiętać o włączeniu wolnego spływu w trakcie zgrabiania na zaworze odpowiedzialnym za podnoszenie i opuszczenie karuzeli zgrabiarki.


- Pokos powinien być możliwie szeroko ułożony, jego maksymalną szerokość określa podbieracz maszyny, którą będziemy zbierali paszę np. prasa, przyczepa samozbierająca lub sieczkarnia samojezdna. Nie powinniśmy dopuścić, aby zgrabiany materiał był zwinięty i tworzył tzw. warkocze. Tego typu poskręcany pokos w dużej mierze powoduje nierówne pobieranie materiału, przez co np. prasa nie jest równo obciążana i dochodzi do zatorów – podsumowuje Paweł Baurycza, specjalista firmy Claas.


opr. pj

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Claas: napęd kołowy czy gąsienicowy?

Naprzeciw siebie stanęły prawie 450-konne ciągniki Claas Axion 960 w wersji kołowej i z układem Terra Trac. Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy współpracy z firmą Claas Polska zbadało i porównało dwa różne układy napędowe.

czytaj więcej

Nawodnienia rolnicze – praktyczny poradnik „profi”

Do 20 lipca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych w obszarze nawadniania. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy poradnik o nawadnianiu i budowie zbiorników retencyjnych.

czytaj więcej

Mapowanie plonu maszynami Claas

Żniwa to jedyna okazja w roku, żeby sprawdzić skuteczność przeprowadzonych zabiegów polowych. Kombajny i sieczkarnie Claas wyposażone są w urządzenia, które umożliwiają tworzenie map plonu w trakcie zbioru. Wymaga to odpowiedniego przygotowania sprzętu i przeprowadzenia kalibracji. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)