Claas: napęd kołowy czy gąsienicowy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Claas: napęd kołowy czy gąsienicowy?

22.06.2020autor: dr Artur Jakubek

Naprzeciw siebie stanęły prawie 450-konne ciągniki Claas Axion 960 w wersji kołowej i z układem Terra Trac. Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy współpracy z firmą Claas Polska zbadało i porównało dwa różne układy napędowe.




Koła vs gąsienice

O wadach i zaletach gąsienicowych układów jezdnych napisano już wiele. Cechują je mniejsze ugniatanie gleby i mniejszy poślizg w ciężkich pracach polowych, ale są niewątpliwie droższe od kół. Studenci z Koła Naukowego Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod przewodnictwem dra Mirosława Czechlowskiego postanowili sprawdzić, jakie są różnice między kołowym a gąsienicowym układem jezdnym podczas prac polowych.

Axion 960 vs Axion 960 TerraTrac

W teście wykorzystano dwa ciągniki Claas Axion 960 – pierwszy z tradycyjnym kołowym układem jezdnym, a drugi z układem gąsienicowym TerraTrac na tylnej osi. TerraTrac jest znany z kombajnów Lexion marki Claas. Obydwa ciągniki dysponowały mocą maksymalną 445 KM i pracowały na polu przygotowanym pod siew wiosenny.

Ugniatanie gleby

W przypadku osi przednich obu testowanych ciągników naciski były porównywalne i wynosiły średnio: 1,76 bara dla ciągnika z gąsienicami na tylnej osi i z balastem przednim 900 kg oraz 1,8 bar dla ciągnika kołowego z balastem przednim 2,6 t, a po zdjęciu balastu 1,65 bar. Natomiast duża różnica w nacisku tylnej osi była pomiędzy ciągnikiem z układem gąsienicowym, a ciągnikiem w wersji kołowej. Badania wykazały, że gąsienice powodują o 63% mniejszy nacisk od wersji kołowej. Gdzie należy szukać przyczyny? Bez wątpienia jest to spowodowane większą powierzchnią styku układu jezdnego z glebą.

r e k l a m a

Metodyka pomiarów

Oba ciągniki pracowały z kultywatorem Väderstad Opus 400, którego głębokość pracy ustalono na 30 cm. Poduszkę pomiarową wypełnioną nieściśliwą cieczą częściowo zakopano w glebie i przejeżdżały po niej obydwa ciągniki. Poduszka była połączona z manometrem i hydrotesterem, który odpowiadał za pomiar ciśnienia zgromadzonego w niej płynu. Do pomiaru zagęszczenia gleby wykorzystano penetrometr. System telemetryczny Telematics otrzymywał dane z sieci CAN ciągnika i umożliwił kontrolę obciążenia silnika, prędkości obrotowej, prędkości jazdy mierzonej radarem oraz poślizgu układu jezdnego maszyny. Każdy pomiar był trzykrotnie powtarzany, a ostateczny wynik stanowiła średnia tych wartości. Dla pomiaru nacisku na glebę wywieranego przez układy jezdne, ciągniki Claas Axion przejeżdżały po poduszce bez zaczepionej maszyny. 


Parametry pracy

W przypadku przejazdów ciągników z maszyną zastosowano system prowadzenia równoległego GPS. Ustawienia przekładni i tempomatu były identyczne w obydwu ciągnikach – prędkość jazdy wynosiła 12 km/h. Masa obu ciągników była porównywalna. 


Ogumienie zastosowane w teście

Ważnym elementem wpływającym na ugniatanie gleby jest rozmiar oraz ciśnienie opon. W ciągnika Axion TerraTrac na przedniej osi zastosowano ogumienie Trelleborg w rozmiarze 710/60R34 i ciśnieniu 1 bara. W Axionie z kołowym układem jezdnym zastosowano oponę przednią Michelin IF w rozmiarze 710/60R34 z ciśnieniem 1,4 bara, a opona tylna to Michelin IF w rozmiarze 900/60 R42 z ciśnieniem 1 bara.


Podeszwa płużna, a zagęszczenie gleby

Badanie penetrometrem wykazało, że przejazd ciągnika Axion 960 TT z napędem gąsienicowym wywołuje o ok. 15–20% mniejsze zagęszczenie gleby w warstwie uprawnej, czyli w zakresie głębokości 0–25 cm. 

– Natomiast poniżej tej głębokości jest już widoczna występująca na polu podeszwa płużna i w tym przypadku przejazd ciągnika po wierzchniej warstwie gleby nie zmienia jej zagęszczenia na głębokości poniżej 25 cm – tłumaczy dr inż. Mirosław Czechlowski z Instytutu Inżynierii Biosystemów UPP. 

Zagęszczenie sprawdzono również podczas pracy ciągnika w wersji kołowej bez przedniego obciążenia. W warstwie 0–15 cm zanotowano mniejsze o 20-30% zagęszczenie niż w przypadku ciągnika z balastem. Jednak w trakcie ciężkich prac polowych, które wymagają maksymalnej mocy uciągu, brak balastu powodował poślizg, którego wartości były nieakceptowalne. Podsumowując, ciągnik Axion 960 TerraTrac z napędem gąsienicowym na tylnej osi, pracował z 5-6 krotnie mniejszym poślizgiem w porównaniu do takiego samego ciągnika w wersji kołowej z oponą w rozmiarze 900/60/R42.

opr. aj

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Claas Cemis 700 – nowy terminal ISOBUS

Firma Claas zastępuje terminale Operator i Communicator II nowym terminalem obsługowym ISOBUS Cemis 700.

czytaj więcej

Jak prawidłowo wyregulować zgrabiarkę Claas?

W żywieniu zwierząt podstawą jest dobra pasza. Aby uzyskać jej wysoką jakość, należy poprawnie wyregulować maszyny do zbioru zielonek. Podpowiadamy, jak ustawić zgrabiarkę marki Claas, żeby formowała pokos pozbawiony zanieczyszczeń. 

czytaj więcej

Mapowanie plonu maszynami Claas

Żniwa to jedyna okazja w roku, żeby sprawdzić skuteczność przeprowadzonych zabiegów polowych. Kombajny i sieczkarnie Claas wyposażone są w urządzenia, które umożliwiają tworzenie map plonu w trakcie zbioru. Wymaga to odpowiedniego przygotowania sprzętu i przeprowadzenia kalibracji. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)