Jak odpowiednio ustawić przetrząsacz karuzelowy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak odpowiednio ustawić przetrząsacz karuzelowy?

14.05.2020autor: dr Artur Jakubek

Choć przetrząsanie zielonki jest z powodu suszy coraz mniej popularne, są rejony kraju, gdzie ten zabieg nadal jest wykonywany. Czy wiesz, jak poprawnie przygotować przetrząsacz do pracy?





Przetrząsanie zielonki ma na celu przyspieszenie więdnięcia i wysychania roślin, w wyniku uszkodzenia struktury woskowej na powierzchni liści i łodyg. Jednak nieprawidłowe ustawienie narzędzia może spowodować zanieczyszczenie paszy i uszkodzenie darni lub pozostawienie części zielonki na polu. Chociaż przetrząsacze tracą na popularności z powodu suszy, to w niektórych rejonach Polski nadal cieszą się dużą popularnością. Sprawdźmy, na co trzeba zwrócić uwagę podczas regulacji przetrząsacza.

Sprzęganie z ciągnikiem

Pierwszą czynnością jest poprawne połączenie maszyny z ciągnikiem za pomocą TUZa. To zapewni optymalne kopiowanie powierzchni łąki. 

– Większość przetrząsarek jest wyposażona w eliptyczny otwór górnego cięgła na trójkącie zaczepowym maszyny. Jeżeli przetrząsacz wyposażony jest w koło kopiujące, to sworzeń górnego cięgła powinien swobodnie poruszać się w otworze eliptycznym. W tym przypadku koło kopiujące przejmuje w zadanie kopiowania terenu – mówi Paweł Baurycza z CLAAS Polska.

Musimy zwrócić uwagę, żeby łącznik centralny (cięgło górne) na maszynie był zamocowany wyżej niż na ciągniku. Do minimum trzeba ograniczyć boczne ruchy dolnych ramion podnośnika.

r e k l a m a

Przetrząsacz bez koła kopiującego

Jeśli przetrząsacz nie ma koła kopiującego, miejsce zaczepienia łącznika centralnego do maszyny powinno znajdować się wyżej niż jego miejsce zaczepienia do ciągnika. Kopiowanie terenu, w tym przypadku, odbywa się za pośrednictwem tylnych kół ciągnika.

Ustawienie wysokości roboczej

Od poprawnego ustawienie wysokości roboczej karuzel, zależy czystość i jakość paszy objętościowej. Palce karuzeli muszą podnosić zielonkę bez dotykania gleby. Nie uszkodzimy w ten sposób darni, a w paszy nie będzie zanieczyszczeń.

– Odległość palców przetrząsarki od ziemi regulujemy górnym cięgłem TUZ ciągnika, odpowiednio ją skracając lub wydłużając. Początkowe ustawienie odległości palców przetrząsacza od podłoża to 20 mm – dodaje specjalista.

Ustawienia karuzel i palców

Kolejnym krokiem jest regulacja karuzel, których ustawienie wpływa na wysokość i odległość wyrzutu przetrząsanej zielonki. Kąt rozrzutu oraz kąt nachylenia palców karuzeli zmieniamy indywidualnie dla każdej z nich, bez potrzeby korzystania z narzędzi. Wystarczy przełożyć sworzeń koła prowadzącego. Wszystkie palce na maszynie muszą mieć taki sam kąt nachylenia, w przeciwnym wypadku mogą ze sobą kolidować podczas pracy. Odległość wyrzutu zielonki zależy od kąta ustawienia palców: kąt +7 stopni to duża odległość wyrzutu, a kąt -7 stopni to mała odległość wyrzutu. Fabrycznie palce są ustawione pod kątem 0 stopni.

– Czyste podbieranie paszy z gleby zależy od prawidłowego ustawienia kąta rozrzutu. Kąt 18° wpływa na większą odległość wyrzutu. Jest to ustawienie fabryczne, które sprzyja w trakcie przetrząsania mokrej, długiej i ciężkiej paszy. Kąt rozrzutu 14,5° ma natomiast wpływ na szerokość podbierania materiału. Powinniśmy go stosować przy suchej, krótkiej i lekkiej paszy – rekomenduje Paweł Baurycza.

Szybko i dobrze

Przetrząsacz to narzędzie o dużej wydajności powierzchniowej służące do uzyskania czystej paszy. Okrągły profil ramienia karuzeli przeciwdziała owijania się zielonki, a elementami napędzającymi karuzele są sprzęgła kłowe. Zakrzywiony profil ramienia pochylonego do tyłu pod kątem 29,3 stopni, powoduje że palce karuzeli są symetryczne. 

– Pozwala to zwiększyć wydajność zbioru poprzez wydłużenie czasu pracy pojedynczych karuzel. Kolejną zaletą jest delikatne traktowanie materiału i szeroki obraz rozrzutu. Takie rozwiązanie niesie ogromne korzyści dla gospodarstw, którym zależy na wysokiej jakości paszy i dużej wydajności zbioru – zauważa Paweł Baurycza.

Regulacja to nie wszystko

Samo precyzyjne ustawienie przetrząsacza nie wystarczy, żeby zebrać czystą paszę wysokiej jakości. Do rodzaju zbieranej rośliny (trawa, lucerna) i warunków agrotechnicznych (termin wykonania zabiegu, wilgotność zielonki) należy odpowiednio dopasować intensywność przetrząsania.

opr. aj

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowa bateria Exide do wózków widłowych

GNB Lithium Material Handling to nazwa nowej baterii, którą wprowadza firma Exide. Zostałą stworzona z myślą o płynnym funkcjonowaniu floty maszyn do transportu wewnętrznego. 

czytaj więcej

Rauch diagnozuje usterkę z pomocą smartfona klienta

Firma Rauch dobrze przygotowała się do zdalnego wspierania rolników w pracach z rozsiewaczami nawozów. Serwisant jest w stanie zdiagnozować problem, bez wychodzenia z biura.

czytaj więcej

Precyzja siewu z terminalem Claas S10

Dzięki nowoczesnym siewnikom punktowym precyzyjnie wysiejemy kukurydzę lub buraki wraz z jednoczesnym podsiewem nawozu. Umożliwia to technologia ISOBUS. Jakie funkcje zapewnia terminal Claas S10?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)