Precyzja siewu z terminalem Claas S10
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Precyzja siewu z terminalem Claas S10

11.05.2020autor: dr Artur Jakubek

Dzięki nowoczesnym siewnikom punktowym precyzyjnie wysiejemy kukurydzę lub buraki wraz z jednoczesnym podsiewem nawozu. Umożliwia to technologia ISOBUS. Jakie funkcje zapewnia terminal Claas S10?




Do wygodnego sterowania funkcjami ciągnika i maszyn towarzyszących, producenci wyposażają je w różnorakie terminale. Zdarza się, że podczas prac polowych traktorzysta korzysta z 2 lub 3 terminali, co rozprasza uwagę i powoduje zmęczenie.

Terminal Claas S10

– Technologia ISOBUS umożliwia sterowanie różnymi maszynami z pomocą jednego terminala. Jednym z nich, oferowanych przez firmę Claas jest S10. To 10” dotykowy terminal, który może obsługiwać kilka funkcji jednocześnie, w tym funkcjonalności ISOBUS – tłumaczy Krzysztof Gomolla z Claas Polska.

Sygnały SatCor i RTK Net

Podstawową funkcją terminala Claas S10 jest sterowanie jazdą automatyczną z dokładnością 15-30 cm (sygnał korekcyjny Egnos i SatCor) lub z dokładnością 2-3 cm (sygnał korekcyjny RTK i RTK Net). 

– Wykorzystując tak dokładny sygnał, nie musimy się przejmować, że siejąc siewnikiem 6 rzędowym nie będziemy w stanie zebrać plonu bez strat przystawką do kukurydzy 8 rzędową, ponieważ odległości między poszczególnymi przejazdami siewnika są równe – dodaje Krzysztof Gomolla.

r e k l a m a

Funkcje ISOBUS w Claas S10

Oprócz automatycznego prowadzenia terminal S10 ma także kilka funkcjonalności:
  • ISOBUS UT – służy do obsługi maszyn z ISOBUS. Ta funkcja umożliwia wczytanie danych obsługowych siewnika do pamięci terminala.

  • ISOBUS TC S.C. – section control, czyli automatyczne otwieranie i zamykanie sekcji siewnika. Ta funkcja zapobiega powstawaniu tzw. omijaków lub miejsc obsianych podwójnie. Aby wyłączyć wysiew pojedynczych sekcji siewnika, tarcze wysiewające muszą być napędzane elektrycznie – a nie mechanicznie. Co ważne, terminal odczytuje dane geometryczne siewnika, więc nie trzeba podawać liczby i szerokości sekcji, pozostaje tylko określić warunek ich wyłączenia.

  • ISOBUS TC BAS – umożliwia zarządzanie zleceniami w formacie ISO XML. Automatycznie zapisuje dane o wykonanej pracy. Następnie zlecenia można zapisać w pamięci przenośnej USB i odczytać w dowolnym programie do zarządzania polami.

  • ISOBUS TC GEO – to funkcja, która umożliwia odczyt map aplikacyjnych oraz zapisanie parametrów pracy siewnika. Dzięki temu można stosować zmienne dawki nawozu oraz automatycznie zmieniać ilość wysiewanych nasion kukurydzy w poszczególnych strefach zasobności gleby. W ten sposób dopasujemy obsadę roślin do potencjału plonotwórczego gleby. Mapę aplikacyjną można przygotować na podstawie zdjęć satelitarnych lub skanowania elektromagnetycznego gleby. Z kolei zapisanie parametrów pracy siewnika można zapisać w oprogramowaniu Agrocom Map, który m.in. pozwoli określić, jak na przestrzeni pola wyglądało pojedynkowanie nasion.

  • Funkcja ISOBUS Aux umożliwia obsługę joysticka ISOBUS z poziomu terminala S10, w którym można przypisać klawisze funkcyjne joysticka Cmotion.

Czy dany siewnik lub inna maszyna ISOBUS posiada certyfikat AEF i będzie prawidłowo współpracować z terminalem Claas S10, można sprawdzić na specjalnej stronie internetowej AEF.

opr. aj 
fot. firmowe

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Claas na plusie w 2020 roku

Pandemia koronawirusa wywołała światowy kryzys gospodarczy, mimo tego firma Claas zwiększyła swoją sprzedaż. Jak udało się firmie osiągnąć ten wynik?

czytaj więcej

Dwa nowe terminale marki Topcon

Firma Topcon wprowadza nowe terminale obsługowe z ekranem dotykowym o przekątnej 7 i 12,1 cala, skonfigurowane do różnych zastosowań.

czytaj więcej

Claas connect – katalog części i instrukcja obsługi w smartfonie!

Platforma Claas connect umożliwia użytkownikom łatwy dostęp do instrukcji obsługi lub do katalogu części zamiennych swojej maszyny. A to wszystko z poziomu smartfona...

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)