Horsch: rolnictwo hybrydowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Horsch: rolnictwo hybrydowe

19.07.2019autor: dr Artur Jakubek

Horsch zaprezentował trzy nowe maszyny do mechanicznej walki z chwastami. W obliczu ograniczenia środków chemicznej ochrony roślin oraz wycofania glifosatu, tego typu maszyny w najbliższej przyszłości zyskają na znaczeniu. 

W siedzibie głównej w Lindau Horsch zaprezentował 3 nowe maszyny. Do tej pory nie występowały one w ofercie tego producenta. Są to pielniki do mechanicznego zwalczania chwastów. Nie oznacza to, że Horsch rezygnuje z rozwoju technologii oprysku środkami chemicznymi. Wręcz przeciwnie. Zapowiedział także nowości w opryskiwaczach ciągnionych oraz samojezdnych.

Horsch – rolnictwo hybrydowe

Filozofia firmy Horsch dotycząca walki z chwastami wpisuje się w trend walki ze stosowaniem środków chemicznych w rolnictwie. Nie ma możliwości całkowicie zrezygnować z ich stosowania, ponieważ rosnąca w lawinowym tempie populacja ludzi wymaga coraz większej podaży żywności. Nie ma szans na zwiększenie areału przeznaczonego na jej  wytworzenie, więc przyszłość stawia rolnictwu poważne wyzwanie. Jak ograniczyć stosowanie środków chemicznych w uprawach, przy jednoczesnym zachowaniu wielkości plonu lub jego ewentualnym zwiększenie? Według firmy Horsch rozwiązaniem jest rolnictwo hybrydowe, czyli połączenie mechanicznego zwalczania chwastów przedsienie, posiewnie i w międzyrzędziach z walką środkami chemicznymi w rzędach roślin plonu głównego. O ile nad selektywnym zwalczaniem chwastów pracuje już kilka firm z dobrym skutkiem, o tyle temat pielników Horsch porusza w zasadzie jako pierwszy. Przejdźmy zatem do sedna sprawy. Powstały 3 serie maszyn do pielenia, podcinania i powierzchniowego niszczenia chwastów.
r e k l a m a

Horsch Transformer pieli międzyrzędzia

Transformer FV to swoisty fundament nowej gamy maszyn do mechanicznego zwalczania chwastów. Posiada w pełni zintegrowaną ramę, która ma możliwość bocznego przesuwu, co daje możliwość utrzymania prowadzenia maszyny w międzyrzędziach. Wykorzystuje do tego kamerę i jest kompatybilny z różnymi systemami kamer. Narzędzia robocze zawieszone są na dźwigni równoległobocznej, co umożliwia dobre kopiowanie terenu i pracę z różnymi narzędziami roboczymi. Maszyna jest dostępna w szerokościach roboczych od 6 do 12 metrów. Pielnik Transformer VF jest w pełni kompatybilny ze standardem ISOBUS, więc można do niego podłączyć różne systemy kamer. Maszyny o szerokości roboczej 6 i 8 m składają się na 3 części, a wersje od 9 do 12 m składają się na 5 części do szerokości transportowej 3 m i wysokości 4 m. Wysoka na 660 mm rama umożliwia stosowanie Transformera nawet w późniejszych stadiach rozwoju kukurydzy czy buraka cukrowego. Rozstaw elementów roboczych w zakresie 25–90 cm reguluje się mechanicznie za pomocą profilów zaciskowych na ramie maszyny. Głębokość robocza regulowana jest bez dodatkowych narzędzi przez przestawienie elementów roboczych na płytce z otworami. Jak podaje producent szerokie i mocne zawieszenie na równoległoboku wpływa dobrą wytrzymałość i długą żywotność maszyny, nawet w ciężkich warunkach glebowych. Podczas pracy na ciężkich glebach sekcje robocze mogą być dodatkowo dociążone hydraulicznie. Transformer ma również hydrauliczne sterowanie sekcjami roboczymi. Opcjonalnie pielnik można wyposażyć w tarcze osłonowe, które chronią rośliny plonu głównego we wczesnych etapach rozwoju.

Horsch Finer podcina glebę

Kolejną maszyną z linii produktów rolnictwa hybrydowego i ekologicznego jest Finer do powierzchniowej, podcinającej uprawy gleby. Jego zadaniem jest płytkie podcinanie chwastów, siewek zbóż wyrastających z osypanego ziarna, a także międzyplonów. Jak twierdzi producent, Finer może stać się alternatywą dla stosowania glifosatu w zwalczaniu chwastów. Zadaniem sprężystych zębów zakończonych redlicą skrzydełkową jest praca równoległa do powierzchni pola. Szerokość robocza Finera wynosi od 6 do 12 m. Początkowo dostępna będzie 4-belkowa maszyna zawieszana. Wysokość ramy to 550 mm, a odległość między śladami zębów to 15 cm. Za sekcją zębów jest dwubelkowa brona zgrzebłowa, której zadaniem jest usuwanie podciętego materiału roślinnego z gleby. Dzięki temu chwasty szybciej wysychają i nie mają możliwości ponownego wzrostu. Regulacja kąta natarcia sprężynowych zębów podcinających zapewnia równoległe podcinanie gleby przy różnych głębokościach pracy oraz ciężkich i lekkich warunkach glebowych. Jest to ważne z punktu widzenia utrzymania płytkiego podcięcia gleby, niezależnie czy maszyna pracuje w lekkiej czy ciężkiej glebie. Utrzymanie głębokości pracy umożliwiają koła podporowe z przodu maszyny.

Horsch Cura ST niszczy siewki

Brona zgrzebłowa Cura ST to 6-belkowa maszyna do powierzchniowego zwalczania siewek chwastów. Palce zgrzebłowe są rozstawione co 2,8 cm przez co intensywnie oddziałują na powierzchnię gleby. Ich precyzyjne prowadzanie zapewnia indywidualne połączenie każdego z nich z ramą. Jednostkowy nacisk zgrzebła reguluje się hydraulicznie, bezstopniowo w zakresie od 500 do 5000 g. Dzięki temu brona Cura ST powinna sprawdzić się zarówno w delikatnej, jak i w bardzo intensywnej pracy. Problemu nie stanowi np. uprawa pielęgnacja ziemniaczanych. Brona zgrzebłowa Cura ST będzie dostępna o szerokościach od 6 do 15 m.

Przeczytaj również o nowym wale nożowym Horsch Cultro TC.

opr. aj
fot. Jakubek
autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zwalczanie chwastów broną APV AS

Seria bron AS jest przeznaczona do likwidacji chwastów w fazie kiełkowania lub początkowego wzrostu. Długie zęby, solidna rama i płynne składanie brony to tylko niektóre cechy wpływająca na komfort pracy z broną marki APV.

czytaj więcej

Pomysły na mechaniczne zwalczanie chwastów

Spulchniacze i pielniki przeżywają swoisty renesans. Jednak nie zawsze trzeba kupować nowe maszyny. W profi pokazujemy, jak można ulepszyć sprzęt, który jest już w gospodarstwie.

czytaj więcej

Horsch: wał Cultro TC na ściernisko po kukurydzy

Horsch przedstawił wał nożowy Cultro TC o szerokim zakresie zastosowań. Dobrze sprawdzi się zarówno jako narzędzie doprawiające w połączeniu z innymi maszynami, ale także w pojedynkę do rozdrabniania resztek pożniwnych szczególnie po rzepaku i kukurydzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)