Fendt 900 Vario – premiera na Agro Show
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fendt 900 Vario – premiera na Agro Show

15.09.2019autor: dr Piotr Łuczak

Nie możemy się doczekać premiery nowego Fendt 900 Vario w Polsce. Będzie miała ona miejsce podczas Agro Show w Bednarach.

Wraz z nową serią dużych ciągników Fendt 900 Vario, koncern Fendt deklaruje, że wprowadza na rynek zupełnie nową koncepcję. Nowe modele są dostosowane do indywidualnych wymogów dużych firm i usługodawców na całym świecie. 
Nowa seria Fendt 900 Vario z 5 modelami (930 Vario, 933 Vario, 936 Vario, 939 Vario i 942 Vario) obejmuje jako kompaktowy duży ciągnik zakres mocy od 296 do 415 KM (według ECE R120). 

Wypełnia tym samym zakres mocy pomiędzy modelami Fendt 800 Vario i 1000 Vario. Dzięki nowemu modelowi top Fendt 942 Vario seria 900 po raz pierwszy znacznie przekracza moc 400 KM. 
Maszyna skonstruowana jest z myślą o ciężkich pracach pociągowych lub wymagających użycia WOM, takich jak rozdrabnianie drewna. Model 900 nadaje się również do transportu z prędkością do 60 km/h. 
Niska masa własna, wynosząca zaledwie 11,7 tony, jak również zintegrowany system kontroli ciśnienia w oponach VarioGrip pozwala skierować tę serię do pracy wszędzie tam, gdzie pożądany jest niski nacisk na podłoże w połączeniu z dużą siłą pociągową. 

r e k l a m a
Modułowa konstrukcja maszyny z tylnym podnośnikiem lub bez niego, tylnym WOM, przednim WOM, wyposażeniem do jazdy wstecz i dużą liczbą wariantów układu hydraulicznego, zaczepów, jest kompatybilna ze wszystkimi popularnymi narzędziami podłączanymi do ciągnika. 

Nowy układ przeniesienia napędu

Wszystkie modele należące do nowej serii 900 są wyposażone w zaprojektowany całkowicie od nowa 6-cylindrowy silnik MAN o pojemności skokowej 9 l, opracowany dla marki Fendt, z turbosprężarką VTG o zmiennej geometrii turbiny. 

Okres między dwiema kolejnymi wymianami oleju silnikowego M3677 uległ po raz pierwszy wydłużeniu do 1000 godzin. Układ napędowy Fendt VarioDrive montowany jest w połączeniu z dostosowaną do niego skrzynią biegów Vario TA 300. 

Ukierunkowana na wysokie rezerwy mocy koncepcja niskiej prędkości obrotowej Fendt iD jest obecnie stosowana po raz pierwszy w serii 900. 

Znamionowa prędkość obrotowa wynosi 1700 obr./min. Podczas pracy na biegu jałowym zakres prędkości obrotowej wynosi 650 obr./min. 
Nowy Fendt 900 Vario osiąga prędkość maksymalną:
  • 60 km/h z prędkością obrotową 1450 obr./min
  • 50 km/h przy 1200 obr./min, 
  • 40 km/h to zaledwie 950 obr./min. 
Maksymalny moment obrotowy 1970 Nm Fendt 942 Vario osiąga przy 1100 obr./min. 


Pull-in turn




Moment obrotowy jest dynamicznie rozdzielany na przednią i tylną oś w zależności od warunków podłoża. Oś przednia napędzana jest oddzielnie. Podczas pokonywania zakrętów ciągnik jest wciągany w zakręt dzięki tak zwanemu efektowi „pull-in turn”. Rezultat: Mały promień skrętu przy pełnej przyczepności do podłoża. 
Wraz z dalszym rozwojem Fendt 900 Vario wdrożono również nową normę emisji spalin, poziom V (UE).
W nowym, dużym ciągniku przetwarzanie końcowe spalin odbywa się poprzez ich oczyszczanie za pomocą katalizatora utleniającego, filtra cząstek stałych i znanej technologii SCR (selektywna redukcja katalityczna w celu redukcji tlenków azotu). Silnik MAN zasilany jest w paliwo poprzez system Common Rail z ciśnieniem wtrysku 2500 bar, co wpływa na optymalizację spalania. 
O Fendt pisaliśmy także tutaj.
opr. pł
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raport profi: Fendt Rogator 645

Pod koniec kwietnia odwiedziliśmy gospodarstwo na Warmii, które jako pierwsze w regionie kupiło samojezdny opryskiwacz Fendt Rogator. Co przekonało gospodarza do zakupu tak drogiej maszyny? Czy tylko ekonomia, czy jej możliwości? O tym przeczytacie tylko u nas.

czytaj więcej
Testy maszyn

Test profi: rozrzutnik Unia Apollo 13 Premium

Choć rozrzutnik obornika Unia Apollo to znana konstrukcja, chcieliśmy sprawdzić,  jak spisuje się model w wersji Premium. Podczas testu rozrzucaliśmy obornik i kompost. Było sporo tego materiału i różne warunki pracy, więc mamy wiele spostrzeżeń.

czytaj więcej
Testy ciągników

Test profi: Massey Ferguson razy trzy

Tym razem przyjrzeliśmy się ciągnikom MF z trzech serii o mocy ok. 130 KM: MF 6713, MF 5713S i MF 6713S. Mogą zaoferować wiele różnych opcji wyposażenia. Nasze testy jasno określają możliwości i profile zastosowań każdej z nich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)