Raport profi: Fendt Rogator 645
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport profi: Fendt Rogator 645

08.11.2019autor: dr Artur Jakubek

Pod koniec kwietnia odwiedziliśmy gospodarstwo na Warmii, które jako pierwsze w regionie kupiło samojezdny opryskiwacz Fendt Rogator. Co przekonało gospodarza do zakupu tak drogiej maszyny? Czy tylko ekonomia, czy jej możliwości? O tym przeczytacie tylko u nas.


Rogator w barwach Fendta

W 2017 roku zapadła decyzja o włączeniu opryskiwaczy samojezdnych Challenger w sieć sprzedaży Fendta w rejonie Europy i Bliskiego Wschodu. Od 2018 roku Rogator występuje w zielonej barwie. Wiele elementów wyposażenia, które wcześniej były dostępne w opcji, teraz jest w standardzie. Jednocześnie produkcja opryskiwaczy przyczepianych (seria 300) i samojezdnych (seria 600) została przeniesiona z Grubbenvorst w Holandii do Hohenmölsen w Niemczech.

Rogator na Warmii


W lutym br. AGCO poinformowało o dostarczeniu do klienta setnego Rogatora serii 600. Nie wiemy, który to był z kolei egzemplarz, ale jeden trafił na Warmię. Jego właścicielem jest Andrzej Pauperowicz z miejscowości Nowa Karczma. Maszynę dostarczył Agrotechnik Tafiły, oddział w Mrągowie.
r e k l a m a


Rogator w bobiku

Dzięki uprzejmości gospodarza mogliśmy sprawdzić, jak Rogator 645 sprawuje się w polu. W trzeciej dekadzie kwietnia wykonaliśmy zabieg insektycydem przeciwko oprzędzikowi w bobiku. Pogoda była sprzyjająca, temperatura wynosiła ok. 15 st. C i nie było wiatru. W takich warunkach pracowaliśmy Rogatorem z prędkością 15 km/h, z wydatkiem cieczy 160 l. Belka opryskowa o szerokości 36 m zawieszona była na wysokości 80 cm w trybie „soil”.


Belka polowa Rogatora

Bardzo nam się podobała praca belki polowej. Zachowuje stabilności przy gwałtownych ruchach kierownicą, a końcówki nie odchylają się w kierunku przód–tył. Jest zawieszona na jednym centralnym ramieniu, którego punkt zaczepienia do ramy znajduje się pomiędzy osiami opryskiwacza. Równoległe połączenie i przeguby na ramieniu podnośnika utrzymują belkę blisko tylnej osi i sprawiają, że drgania maszyny jadącej po nierównościach tylko w niewielkim stopniu przenoszą się na belkę. Układ sterowania wysokością belki OptiSonic umożliwia niezależne kopiowanie podłoża lub łanu prawą i lewą stronę w sposób automatyczny. Stałą wysokość opryskiwania zapewnia 5 czujników ultradźwiękowych. Mogą mierzyć odległość do gleby lub do roślin. Dostępna jest także regulacja mieszana… 
Pełen raport z pracy opryskiwaczem samojezdnym Fendt Rogator 645 prezentujemy w 4. numerze „profi”.

opr. aj
fot. Jakubek, Siara, Łuczak
autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Agritechnica 2019: Fendt wprowadza ładowarkę teleskopową

Fendt rozszerza program produktów „Full-Line” o ładowarkę teleskopową Cargo T550. Ładowność 5,5 t, wysokość podnoszenia 8,5 m i kabina unoszona na maks. 4,5 m to najważniejsze cechy maszyny. 

czytaj więcej

AGCO na sporym minusie

Koncern AGCO, właściciel znanych marek Fendt, Massey Ferguson, Valtra czy AGCO Power, ma niższe wyniki finansowe, niż się spodziewano. Oto, co ustaliło profi.

czytaj więcej

JCB Fastrac 8330: sprinter transportowiec

Chyba nie może być wygodniej. Nie tylko kabina, ale i zespół jezdny największego i najsilniejszego ciągnika Fastrac ze stajni JCB sprawiają, że praca takim pojazdem jest prawdziwą przyjemnością. Co ma więc do zaoferowania sprinter, pędzący 70 km/h? Oto materiał profi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)