Claas Axion Terra Trac w polskim gospodarstwie
Napęd gąsienicowy Claas Terra Trac na tylnej osi ciągnika Axion 960 o mocy 446 KM i momencie obrotowym 1860 Nm znacznie poprawia jego trakcje w stosunku do napędu kołowego. Czy ciągnik z napędem gąsienicowym na tylnej osi przyjmie się w polskich gospodarstwach?
Napęd gąsienicowy Terra Trac w ciągniku Axion 960 to rozwiązanie znane wcześniej z kombajnów marki Claas. Połączenie napędu gąsienicowe na tylnej osi i kołowego na przedniej pozwala na, lepszą niż w standardowym ciągniku kołowym, ochronę gleby oraz poprawia trakcję maszyny, przy zachowaniu komfortowej charakterystyki jazdy. Elementy napędu gąsienicowego są amortyzowane pojedynczo, co zapewnia odpowiednią powierzchnię przylegania gąsienicy do podłoża.
Claas Axion 960 z Terra Trac
Zastosowanie napędu gąsienicowego w ciągniku Axion 960, którego moc maksymalna wynosi 446 KM, a maksymalny moment obrotowy to 1860 Nm (przy 1400 obr./min), zwiększa powierzchnię styku z glebą. Przez zmniejszenie poślizgu (w stosunku do napędu kołowego) jest w stanie efektywniej pracować z dużymi maszynami. Ważną korzyścią jest także, zmniejszenie nacisku 16–tonowej maszyny na glebę oraz zmniejszenie szerokości całkowitej ciągnika. Największa gąsienica o szerokości 735 mm pozostawia ślad o 35% większej powierzchni niż opona w rozmiarze 900/60R42.Dobra trakcja
Parametry Axiona 960 miał okazję sprawdzić Piotr Gołąb, który zarządza gospodarstwem o wielkości 1300 ha w woj. zachodnio-pomorskim. Przede wszystkim zwrócił on uwagę na dużą siłę uciągu nawet przy niskich prędkościach i na gruntach o mniejszej przyczepności.
– Ciągnik wykorzystujemy głównie do siewu wraz z siewnikiem o szerokości roboczej 6 metrów. Zauważyliśmy, że jego uciąg jest znacznie lepszy niż w przypadku maszyny kołowej, natomiast ugniot ziemi jest o wiele mniejszy. Sam komfort pracy również uległ znacznemu podwyższeniu. Nawet wpadając w koleinę, nie odczuwamy tego w taki sposób jak w przypadku zwykłego ciągnika — zauważa kierownik gospodarstwa.
Jazda z prędkością 40 km/h
Pełna amortyzacja podwozia zapewnia komfort jazdy do prędkości 40 km/h. Amortyzowane są: przedni i tylny podnośnik, przednia oś, kabina (w 4 miejscach) oraz napęd gąsienicowy. Przy dobrej trakcji i amortyzacji, szerokość ciągnika nie przekracza 3 m.
We wspominanym modelu dużym atutem jest również zwiększony zbiornik paliwa, którego pojemność wynosi ponad 860 l.
— Pozwala to na pracę w siewie nawet przez 24 godziny bez konieczności uzupełnienia zbiornika paliwa, co automatycznie pokazuje ekonomikę użytkowania maszyny oraz poprawę logistyki na gospodarstwie — podkreśla dr Barbara Raba–Przybylak z Claas Polska.
Obsługa terminala
Ciągnikiem Axion 960 sterujemy za pomocą terminala dotykowego, który, jak twierdzi producent, został usprawniony pod kątem obsługi. Dostępne parametry można zmieniać na kilka sposobów, np. pokrętłem z funkcją przycisku, za pomocą dotyku, przesuwając zakres wartości ustawień. To wszystko ma na celu umożliwienie operatorowi jak najszybszego dotarcia do żądanej funkcji. Pan Piotr korzysta w gospodarstwie również z innych maszyn marki Claas, m.in. XERION 5000 czy AXION 920 i 930. Wszystkie są wyposażone w nawigację GPS, która pozwala operatorom uniknąć błędów i jeszcze sprawniej wykonywać pracę.
– Posiadanie systemów kierowania GPS to dziś dla operatorów niezbędna pomoc w codziennej pracy. Dzięki nim osiąganie wysokiej precyzji z dokładnością do kilku centymetrów nie stanowi żadnego problemu. Argumentów za takim rozwiązaniem jest co najmniej kilka, a najważniejsze z nich to: redukcja kosztów, poprawa efektywności, produktywności i jakości pracy, optymalizacja wykorzystania szerokości roboczej czy wreszcie redukcja stresu i odciążenie operatora — mówi dr Barbara Raba–Przybylak.
Producent zadbał również o zewnętrzne wyjście powietrza, podłączenie do akumulatora czy łatwy dostęp do skrzynki narzędziowej.
– Wszystkie wprowadzone udogodnienia są zdecydowanie pozytywne i pozwalają na sprawniejszą oraz wydajniejszą pracę, co finalnie jest dla rolnika najważniejsze — podsumowuje Pan Piotr Gołąb.
Więcej o napędzie gąsienicowym Terra Trac w ciągnikach Claas Axion znajdziesz w profi 1-2018.
opr. aj
dr Artur Jakubek
redaktor naczelny magazynu Profi
<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>
Najważniejsze tematy