Przetrząsanie zielonki ma na celu przyspieszenie więdnięcia i wysychania roślin, w wyniku uszkodzenia struktury woskowej na powierzchni liści i łodyg. Jednak nieprawidłowe ustawienie narzędzia może spowodować zanieczyszczenie paszy i uszkodzenie darni lub pozostawienie części zielonki na polu. Chociaż przetrząsacze tracą na popularności z powodu suszy, to w niektórych rejonach Polski nadal cieszą się dużą popularnością. Sprawdźmy, na co trzeba zwrócić uwagę podczas regulacji przetrząsacza.
Sprzęganie z ciągnikiem
Pierwszą czynnością jest poprawne połączenie maszyny z ciągnikiem za pomocą TUZa. To zapewni optymalne kopiowanie powierzchni łąki.
– Większość przetrząsarek jest wyposażona w eliptyczny otwór górnego cięgła na trójkącie zaczepowym maszyny. Jeżeli przetrząsacz wyposażony jest w koło kopiujące, to sworzeń górnego cięgła powinien swobodnie poruszać się w otworze eliptycznym. W tym przypadku koło kopiujące przejmuje w zadanie kopiowania terenu – mówi Paweł Baurycza z CLAAS Polska.
Musimy zwrócić uwagę, żeby łącznik centralny (cięgło górne) na maszynie był zamocowany wyżej niż na ciągniku. Do minimum trzeba ograniczyć boczne ruchy dolnych ramion podnośnika.