AgBot debiutuje na polach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

AgBot debiutuje na polach

20.07.2021autor: dr Artur Jakubek

Robot polowy AgBot stworzony przez holenderską firmę AgXeed wyrusza w podróż po Europie. Podczas serii pokazów twórcy robota będą prezentować na żywo jego możliwości.

Napęd na dwie gąsienice

Jednostką napędową robota AgBot jest 4-cylindrowy silnik wysokoprężny marki Deutz. Przy pojemności 4,1 l osiąga moc 115 kW/156 KM i maksymalny moment obrotowy 610 Nm. Zbiornik paliwa ma pojemność 350 l, a zbiornik AdBlue 30 l. Zbudowany z dwóch gąsienic układ jezdny jest napędzany elektrycznie. Prędkość jazdy zmienia się płynnie w zakresie od 0 do 13,5 km/godz. Robot jest oferowany z gąsienicami o różnej szerokości. Na obecną chwilę producent proponuje gąsienice o szerokości od 300 do 910 mm. Dodatkowo rozstaw gąsienic można zmieniać. W zależności od ich rozmiaru zakres regulacji to 1800 – 3000 mm bądź 1800 – 3200 mm. Masa własna pojazdu wynosi 6 t, więc w połączeniu z szerokimi gąsienicami nacisk na podłoże powinien być dość niski. Prześwit pod ramą robota jest równy 42 cm. 

Ciągnik bez kierowcy

Robot AgBot jest standardowo wyposażony w przedni TUZ 2. kategorii o udźwigu 3 t oraz tylny, kategorii 3., o udźwigu 8 t. Układ hydrauliczny jest zasilany przez pompę o wydatku 85 l/min przy ciśnieniu 180 barów i może mieć maks. 4 pary wyjść hydraulicznych. Dodatkowo układ może pracować w systemie load sensing. Dla zwiększenia funkcjonalności robota można doposażyć w przystawkę WOM oraz układ do elektrycznego zasilania maszyn współpracujących. Sterowanie pracą odbywa się w oparciu o sygnał GPS RTK oraz dedykowane oprogramowanie. Oczywiście najważniejszą kwestią w przypadku pojazdów bezzałogowych jest zapewnienie bezpieczeństwa, dlatego robot jest wyposażony w system rozpoznawania przeszkód. Po jej wykryciu, właściciel robota otrzyma odpowiednią informację na smatfon lub tablet. Następnie za pomocą kamer zainstalowanych na robocie będzie mógł ocenić sytuację na polu. Jeśli wszystko będzie w porządku, robot otrzyma pozwolenie na dalszą pracę. W innym wypadku, właściciel będzie musiał udać się na pole i rozwiązać problem. 

Przyszłość na wyciągnięcie ręki

Producent oficjalnie zapowiedział serię pokazów polowych. Podczas ich trwania będzie można na żywo zobaczyć możliwości robota. Niestety, nie jest przewidziany pokaz w Polsce. Szczegółowe informacje o pokazach można znaleźć na stronie producenta. 

opr. ap
autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Precyzja siewu i ochrony plantacji - robot FarmDroid i Amazone

Na poletkach doświadczalnych koncernu Südzucker pracuje bardzo ciekawa maszyna - robot polowy stworzony wspólnie z firmami Amazone i FarmDroid.

czytaj więcej

Robocut – robot do oprysków

McConnel testuje zdalnie sterowaną platformę roboczą Robocut, która może identyfikować liście chwastów na użytkach zielonych i selektywnie spryskiwać je indywidualnie sterowanymi dyszami.

czytaj więcej

Dwie gwiazdki dla robota...

... Agrointelli Robotti SpitFire na wirtualnych targach Agromek w Danii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)