Precyzja siewu i ochrony plantacji - robot FarmDroid i Amazone
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Precyzja siewu i ochrony plantacji - robot FarmDroid i Amazone

14.07.2021autor: dr Artur Jakubek

Na poletkach doświadczalnych koncernu Südzucker pracuje bardzo ciekawa maszyna - robot polowy stworzony wspólnie z firmami Amazone i FarmDroid.

Nieustanny rozwój rolnictwa jest nie tylko nieunikniony, ale także potrzebny, jeśli chcemy produkować żywność wydajniej i przy zaangażowaniu mniejszej liczby pracowników. Z tego względu producenci sprzętu, opracowują różne rozwiązania automatyzujące prace polowe. Od pewnego czasu na poletkach doświadczalnych koncernu Südzucker pracuje robot polowy stworzony wspólnie z firmami Amazone i FarmDroid. Głównym jego zadaniem jest precyzyjna ochrona chemiczna i mechaniczna buraków cukrowych. 

Zobacz jak pracuje FarmDroid

Jak ograniczyć zużycie środków chemicznych?

To pytanie zadali sobie przedstawiciele koncernu cukrowego Südzucker oraz Amazone i FarmDroid. Wspólny projekt ma na celu ograniczenie do niezbędnego minimum zużycia pestycydów stosowanych w uprawie buraków cukrowych. Rozwiązaniem może być w pełni zautomatyzowany robot polowy FarmDroid FD20, który do zasilania wykorzystuje własne ogniwo fotowoltaiczne. Taki sprzęt sprawdzi się podczas siewu, pielenia oraz punktowego oprysku plantacji buraków. Aktualnie robot jest testowany w warunkach polowych w gospodarstwie doświadczalnym spółki Südzucker w Kirschgartshausen niedaleko Mannheim.



r e k l a m a

Siew ultraprecyzyjny

Co ważne, FarmDroid FD20 jest już używany w gospodarstwach ekologicznych do siewu i mechanicznego zwalczania chwastów nie tylko w uprawie buraków cukrowych, ale także innych roślin. W pierwszej kolejności robot wysiewa nasiona, które precyzyjnie rozmieszcza w ustalonych odległościach tworząc siatkę. Pozycja każdego z nasion, jest zapisywana w oparciu sygnał GPS wysokiej dokładności. Robot zna więc położenie każdej rośliny na polu, co jest podstawą do kolejnego zabiegu – mechanicznego zwalczania chwastów. Mimo wszystko, bardzo trudno jest zniszczyć chwasty rosnące tuż przy burakach, tak aby nie uszkodzić rośliny uprawnej. Tutaj z pomocą przyszli specjaliści firmy Amazone. Wykorzystując wiedzę i możliwości precyzyjnego lokalizowania roślin na polu na bazie obrazu z kamer, opracowali system punktowego oprysku. Pestycyd jest nanoszony tylko na roślinę lub jej bezpośrednie sąsiedztwo. Sprawia to, że zużycie środków ochrony roślin można w znacznym stopniu ograniczyć. 

- Wstępne wyniki badań są obiecujące i pokazują możliwości redukcji zużycia środków ochrony roślin przy zachowaniu dużej precyzji ich aplikacji. Wyniki badań odpowiedzą także na pytanie, jak system punktowego oprysku sprawdza się w porównaniu z opryskiem całej powierzchni pola. Interesująco zapowiada się możliwość zastosowania tej technologii do oprysków insektycydami czy dokarmiania dolistnego. Ekscytująco zapowiada się również możliwość stosowania robota w rolnictwie ekologicznym – powiedział dr. Peter Risser, kierownik gospodarstwa doświadczalnego.

- Ze względu na ograniczenie środków ochrony roślin oraz rozprzestrzenianie się chorób i szkodników uprawa buraków cukrowych stoi przed wielkimi wyzwaniami - stwierdził Stefan Kiefer, kierownik ds. innowacji w produkcji roślinnej w Amazone.- Dzięki naszemu innowacyjnemu rozwiązaniu pomagamy uczynić uprawę bardziej efektywną i bardziej przyjazną dla środowiska. W tym kontekście Farmdroid jest dla nas idealną platformą do wprowadzenia naszej technologii w pole i zdobywania wspólnych doświadczeń – dodał.

Zmniejszenie kosztów ochrony plantacji

- Nasz robot wspiera rolników, zmniejsza koszty siewu i pielęgnacji upraw — mówi René Jorgensen, dyrektor generalny FarmDroid - Naszym celem było wynalezienie zrównoważonej, tj. neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, atrakcyjnej ekologicznie i ekonomicznie alternatywy dla konwencjonalnych maszyn rolniczych. To właśnie udało nam się osiągnąć dzięki FD20, który jest w pełni zautomatyzowany i zasilany energią słoneczną. Bardzo cieszy nas zastosowanie naszego robota do punktowego oprysku. Tym samym możemy przyczynić się ograniczenia zużycia środków ochrony roślin w przyszłości - podsumowuje.

Jeden robot zamiast kilku maszyn

Robot, który precyzyjnie wysiewa nasiona zapamiętując ich lokalizację, a następnie dba o plantację chroniąc ją przed zachwaszczeniem, szkodnikami oraz chorobami, może zastąpić w gospodarstwie kilka maszyn. Pojawia się jednak pytanie, o wydajność oraz koszty zakupu i eksploatacji robotów, biorąc pod uwagę fakt, że pracując w trybie ciągłym jeden robot tej wielkości jest w stanie obrobić „tylko” ok. 20 ha.

opr. ap

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

AgBot debiutuje na polach

Robot polowy AgBot stworzony przez holenderską firmę AgXeed wyrusza w podróż po Europie. Podczas serii pokazów twórcy robota będą prezentować na żywo jego możliwości.

czytaj więcej

Kramp Race już w sierpniu zastąpi Grene Race!

Już po raz 10. w Wielowsi k. Pakości odbędą się bodajże najgłośniejsze wyścigi w Polsce. Podczas Kramp Race w szranki stanie ok. 100 traktorzystów. Nie zabraknie również traktorzystek!

czytaj więcej

Koniec legendy polskiego rolnictwa. Sąd ogłosił upadek spółki Ursus

Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Ursusa. To już koniec tej legendarnej marki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)