Zwalczanie chwastów jednoliściennych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwalczanie chwastów jednoliściennych

10.10.2023autor: Janusz Biernacki

  Chwasty jednoliścienne to groźni konkurenci m.in. rzepaku ozimego, buraka cukrowego, słonecznika czy soi. Jak możemy je zwalczyć?

Z artykułu dowiesz się

  • jakie dawki herbicydów zastosować?
  • które substancje będą skuteczne w zwalczaniu chwastów jednoliściennych?

Do ich zwalczania można użyć np. nowego herbicydu Evolution, oferowanego przez firmę UPL Polska.

W dwóch pierwszych gatunkach ma on rejestrację podstawową, a w innych zastosowanie małoobszarowe, obejmujące także rzepak jary oraz buraki pastewne i ćwikłowe. Jego s.cz. są chizalofop-P-etylowy (70 g/l) i kletodym (140 g/l).

Jakie dawki herbicydu?

W rzepaku dawka środka wynosi 0,25–1 l/ha, a termin zabiegu przypada od drugiego liścia właściwego do widocznych dwóch międzywęźli (BBCH 12–32).

W buraku cukrowym należy zastosować 0,35–1 l/ha, a termin opryskiwania przypada od widocznej pierwszej pary liści właściwych do zakrycia 90% międzyrzędzi (BBCH 10–39).

W słoneczniku dawka wynosi 0,35–1 l/ha, a zabieg zaleca się wykonać od rozwiniętej pierwszej pary liści właściwych do 9 liści (BBCH 12–19).

W soi dawkę 0,35–1 l/ha stosuje się od rozwiniętego trójlistkowego liścia na drugim węźle do fazy, gdy roślina osiąga właściwą wysokość odmiany (BBCH 12–49).

jbie
Fot. Biernacki
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podłoże z pieczarek na polu: cenna, ale kłopotliwa materia organiczna. Za wywiezienie grożą kary?

Zużyte podłoże z produkcji grzybów od wielu lat trafia na pola jako źródło materii organicznej i składników pokarmowych. Niestety, na skutek zawiłych przepisów może to być kłopotliwe i być przyczyną dotkliwych kar finansowych. Dlaczego?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Aplikacja suszowa: jak sprawdzić poziom strat suszowych i czy musisz mieć protokół?

  Od 20 września rolnicy mogą składać wnioski o szacowanie strat będących następstwem suszy. Wnioski wysyłać można wyłącznie za pomocą aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” przy użyciu Profilu Zaufanego. Termin na złożenie wniosku został przedłużony do 30 października 2023r.

czytaj więcej
Pogoda

Raport IUNG: Susza rolnicza widoczna szczególnie w dwóch uprawach

Jest to już trzynasty okres raportowania na temat warunków suszy w Polsce. W okresie od 21 lipca do 20 września susza rolnicza wystąpiła na terenie trzech województw i występowała w dwóch monitowanych uprawach. Które uprawy obejmował największy zasięg suszy rolniczej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)