Zatwierdzenie glifosatu. Państwa UE mają głosować „za”, co z niemieckim rządem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zatwierdzenie glifosatu. Państwa UE mają głosować „za”, co z niemieckim rządem?

21.08.2023autor: Patrycja Bernat

Do podjęcia decyzji przez Unie Europejską w sprawie zatwierdzenia glifosatu coraz bliżej. Bayer zwraca się teraz bezpośrednio do członków Bundestagu z petycją. Czy niemiecki rząd zobowiąże się do przedłużenia zatwierdzenia glifosatu przez UE?

Oczekuje się, że państwa członkowskie Unii Europejskiej zagłosują za zatwierdzeniem glifosatu w październiku. Do głosowania coraz bliżej, dlatego Bayer wzywa do „polityki nieideologicznej, a opartej na dowodach”. Każdy, kto opowiada się za przedłużeniem zatwierdzenia glifosatu, może wyrazić swoje poparcie przez podpisanie petycji.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności nie zidentyfikował żadnych zagrożeń wynikających ze stosowania glifostau. O tym więcej pisaliśmy TUTAJ.

Brak alternatywy dla glifosatu

Kolejnym argumentem jest brak realnej alternatywy dla substancji czynnej, jaką jest glifosat. Zakaz od 2024 roku stanowiłby znaczący problem dla wielu gospodarstw, a dalej miałby negatywny wpływ na produkcję żywności.
Stosowanie glifosatu to również możliwość rezygnacji z orki, co przekłada się na większą ilość wody w glebie, gromadzenie próchnicy, a także zapobieganie erozji.
Petycję można przeczytać TUTAJ.

Bernat Patrycja
Źródło: agrarheute
Fot: Sierszeńska
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Zasady prawidłowej desykacji. Co grozi za nieprzestrzeganie zaleceń?

Nie zawsze możliwe jest wykonanie chemicznej desykacji upraw ze względu na brak zarejestrowanych środków ochrony roślin, chociażby w przypadku prosa oraz gryki. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o zasadach desykacji, a także informuje o sankcjach karnych, które grożą z racji naruszenia przepisów.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Glifosat: Niemiecki minister rolnictwa uważa ocenę EFSA za niekompletną

Niemiecki minister rolnictwa Cem Özdemir podtrzymuje swoje „nie” dla glifosatu. Jego zdaniem badanie EFSA ignoruje skutki dla środowiska. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

EFSA nie widzi przeciwwskazań co do odnowienia zezwolenia na stosowanie glifosatu po 2023 roku

EFSA nie identyfikuje krytycznych obszarów problematycznych, ale wskazuje na pewne braki danych w ocenie glifosatu. Czy to oznacza, że zezwolenie na stosowanie kontrowersyjnego herbicydu po 2023 r. jest coraz bardziej realne?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)