EFSA nie widzi przeciwwskazań co do odnowienia zezwolenia na stosowanie glifosatu po 2023 roku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

EFSA nie widzi przeciwwskazań co do odnowienia zezwolenia na stosowanie glifosatu po 2023 roku

06.07.2023autor: Dominika Mulak

EFSA nie identyfikuje krytycznych obszarów problematycznych, ale wskazuje na pewne braki danych w ocenie glifosatu. Czy to oznacza, że zezwolenie na stosowanie kontrowersyjnego herbicydu po 2023 r. jest coraz bardziej realne?

W swojej ocenie wpływu glifosatu na zdrowie ludzi i zwierząt, a także na środowisko, Urząd UE ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że nie zidentyfikował żadnych krytycznych obszarów problematycznych, które stałyby na przeszkodzie odnowieniu zezwolenia. Zostało to ogłoszone przez EFSA w środę rano w Parmie we Włoszech.

Jednak w swoich wnioskach EFSA wskazuje na pewne luki w danych i zidentyfikowała kwestie, których nie mogła ostatecznie wyjaśnić. "Powinny one zostać wzięte pod uwagę przez Komisję Europejską i państwa członkowskie UE w kolejnej fazie procesu odnawiania zezwoleń" - napisano w oświadczeniu prasowym.

Według EFSA pytania, których nie udało się rozstrzygnąć, obejmują ocenę zanieczyszczeń w glifosacie, ocenę ryzyka żywieniowego dla konsumentów oraz ocenę ryzyka dla roślin wodnych. Eksperci zauważyli, że potencjalne zagrożenia dla bioróżnorodności związane ze stosowaniem glifosatu zależą od kilku czynników. Pod względem ekotoksykologii, tj. wpływu na środowisko i organizmy żywe, ocena wykazała, że w przypadku 12 z 23 zastosowań glifosatu istnieje wysokie długoterminowe ryzyko dla ssaków, w oparciu o konserwatywne podejście.

ECHA: Glifosat nie jest rakotwórczy

Już w ubiegłym roku Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) przeprowadziła ocenę zagrożeń związanych z glifosatem. ECHA stwierdziła, że kryteria naukowe nie zostały spełnione, aby sklasyfikować glifosat jako rakotwórczy, mutagenny lub toksyczny dla reprodukcji.

Co dalej?

EFSA przesłał wczoraj swoje wnioski z oceny ryzyka glifosatu do Komisji Europejskiej i państw członkowskich. Posłużą one jako podstawa do podjęcia decyzji, czy glifosat powinien pozostać na unijnej liście dozwolonych substancji czynnych w ochronie roślin. 

Oprac. na podsatwie www.topagrar.com
Fot. Envato Elements
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Wycofanie glifosatu – koszty poniosą rolnicy?

Wycofanie z użytku glifosatu niesie za sobą konsekwencje ekonomiczne dla rolników. Oceniono, że zakaz używania glifosatu może spowodować zmniejszenie zysku nawet o 553 euro na hektarze rocznie w przypadku niektórych upraw! 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zatwierdzenie glifosatu. Państwa UE mają głosować „za”, co z niemieckim rządem?

Do podjęcia decyzji przez Unie Europejską w sprawie zatwierdzenia glifosatu coraz bliżej. Bayer zwraca się teraz bezpośrednio do członków Bundestagu z petycją. Czy niemiecki rząd zobowiąże się do przedłużenia zatwierdzenia glifosatu przez UE?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Glifosat: Niemiecki minister rolnictwa uważa ocenę EFSA za niekompletną

Niemiecki minister rolnictwa Cem Özdemir podtrzymuje swoje „nie” dla glifosatu. Jego zdaniem badanie EFSA ignoruje skutki dla środowiska. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)