r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>Glifosat: Niemiecki minister rolnictwa uważa ocenę EFSA za niekompletną
Glifosat: Niemiecki minister rolnictwa uważa ocenę EFSA za niekompletną
26.07.2023autor: Dominika Mulak
Niemiecki minister rolnictwa Cem Özdemir podtrzymuje swoje „nie” dla glifosatu. Jego zdaniem badanie EFSA ignoruje skutki dla środowiska.
Federalny minister rolnictwa Cem Özdemir uważa pozytywną ocenę glifosatu przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) za niekompletną. Wyraził to jasno podczas Rady Ministrów Rolnictwa UE w Brukseli we wtorek 25 lipca.
EFSA nie była w stanie zidentyfikować żadnych „krytycznych obszarów problemowych” w swojej ocenie herbicydu. W tym celu naukowcy EFSA przejrzeli i ocenili dobre 180 tys. stron materiału badawczego.
Özdemir: Glifosat szkodzi organizmom pożytecznym
– Postrzegamy badanie EFSA jako badanie, które nie uwzględnia w wystarczającym stopniu jednego istotnego aspektu, a mianowicie wpływu na przyrodę. To tak, jakbyś prowadził pojazd i testował wszystko oprócz hamulców – ocenił Özdemir. Dodał, że glifosat jako kompletny herbicyd powoduje również szkody dla pożytecznych owadów.
– Moje stanowisko i stanowisko niemieckiego rządu jest zatem jasne: Prowadzę kampanię na rzecz „nie” tutaj w Brukseli – podkreślił niemiecki minister rolnictwa.
r e k l a m a
Hiszpania: Podążamy za EFSA
Z kolei hiszpański minister rolnictwa Luis Planas, który obecnie przewodniczy Radzie Ministrów Rolnictwa UE, widzi to inaczej.
– Hiszpański punkt widzenia jest bardzo prosty. Podążamy za opiniami naukowymi. Jeśli są negatywne, stosujemy się do nich. Jeśli są pozytywne, również się do nich stosujemy – podkreślił Planas w Brukseli. Dodał, że opinia naukowa jest tym, co liczy się przy zatwierdzaniu glifosatu.
Özdemir musiał pogodzić się z zarzutami ze strony grupy parlamentarnej CDU/CSU, że nie ocenia glifosatu wystarczająco naukowo.
– Dla federalnego ministra rolnictwa odkrycia naukowe i wyniki mają zastosowanie tylko wtedy, gdy odpowiada mu to politycznie. Ale nie będziemy w stanie przy jego pomocy wyżywić ludzi na ziemi – skomentował postawę Özdemira Albert Stegemann, rzecznik ds. polityki rolnej grupy parlamentarnej CDU/CSU.
Komisja proponuje przedłużenie
Komisja Europejska zaproponuje państwom członkowskim UE przedłużenie zezwolenia na stosowanie glifosatu. Zostało to potwierdzone przez urzędnika Komisji w zeszłym tygodniu w Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego. Państwa członkowskie muszą następnie zagłosować nad tą propozycją.
Konstantin Kockerols
Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Dominika Mulak
<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a