Pogoda dla rolników: Wilgotność gleby jest OK, ale brakuje ciepłej pogody
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pogoda dla rolników: Wilgotność gleby jest OK, ale brakuje ciepłej pogody

03.04.2023autor: Janusz Biernacki

Obserwując pola można stwierdzić, że wegetacja ruszyła już ok. 10 dni temu. Do pełni szczęścia brakuje oziminom napływu ciepłych mas powietrza.

Zboża ozime, rzepak, a zwłaszcza zimujące chwasty wskazują trwającą już od ok. 10 dni wegetację. Pszenice wyraźnie wzniosły swoje rozkrzewione pędy, również rzepaki ruszyły w pęd główny, ale też chwasty wyraźnie przyspieszyły. Obecna pogoda nie sprzyja jednak dynamicznemu rozwojowi upraw polowych, gdyż od kilku dni nad Polską obecne są zimne prądy powietrzne z północnego wschodu, a ich skutkiem są przygruntowe przymrozki, chociaż poranek 2.04 wskazał je tylko w kilku miejscach kraju (patrz czerwone kropki na mapie; źródło IMGW), to jednak zdecydowanie jest za zimno na bardziej dynamiczny rozwój roślin. W pozostałych lokalizacjach termometry przy gruncie wskazują od ok. 0,5°C do ok. 4,5°C.
Ponadto przy silnych wiatrach w całym kraju, przekraczających w podmuchach 85 km/godz., nie można wykonać opryskiwania roślin oraz nawożenia przedsiewnego czy pogłównego. Próba podania w tych warunkach azotu przyniesie niedożywienie pasa roślin od strony nawietrznej i przenawożenie po zawietrznej, co zobaczy się również na jasno- i ciemnozielonych smugach wzdłuż ścieżek technologicznych, a za dwa miesiące jako wylęgnięte fragmenty łanów.
Aura nie sprzyja także nalotom szkodników, ale po kilkugodzinnym ustaniu silnych podmuchów oraz ociepleniu pojawią się dość szybka na uprawach, gdyż wyczekują w zimowiskach nieopodal pól, co wymaga systematycznej kontroli wyłożonych żółtych naczyń.
Dobra wilgotność gleby
Dość korzystnym objawem panującej obecnie pogody jest dobre uwilgotnienie gleby. Oscyluje ono obecnie w przedziale od ponad 95% do ok. 45% co oznacza, że roślinom nie brakuje wody, a w wielu rejonach kraju o wilgotności podłoża powyżej 80% korzenie mogą cierpieć z powodu niedostatku powietrza, a zatem dostarczony niedawno azot może zostać częściowo wymyty (patrz mapa, źródło IMGW). Nadmierne uwilgotnienie pól nie pozwala także na wjazd opryskiwaczy na pola i ochronę upraw przed chwastami czy sprawcami chorób.
Jest też zbyt chłodno, aby rośliny prowadziły bardzo aktywną wegetację i intensywnie pobierały składniki pokarmowe. Niestety, prognozy przewidują, że chłodne powietrze będzie u nas obecne do końca tygodnia i towarzyszyć mu będzie także zaledwie kilkustopniowa dodatnia temperatura. Zatem na zaawansowane prace polowe trzeba poczekać jeszcze kilka dni.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ponad 20% terytorium UE w stanie ryzyka suszą, a w Hiszpanii na pomoc przeznaczają już 2,2 mld euro

Wiosną tego roku odnotowano najgorętszy i najsuchszy kwiecień w historii. Hiszpański rząd zatwierdził właśnie plan pomocowy o wysokości 2,2 miliarda euro. Ponad 20% terytorium powierzchni Unii Europejskiej w stanie ostrzeżenia.

czytaj więcej
Pogoda

Pogoda: El Niño – upał i susza, czekają nas rekordowe temperatury. Raport IMGW

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku powinniśmy przygotować się na rozwój El Niño, który niesie za sobą nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Od bardzo wysokich temperatur i susze, po nadzwyczaj obfite opady. W okresie od lipca do września prawdopodobieństwo zmiany warunków z neutralnych do El Niño wynosi aż 80%!

czytaj więcej

Pogoda na majówkę: Długi weekend zmienny pogodowo

Według prognoz modelowych IMGW kolejne 6 dni będą pogodowo dość urozmaicone. Od dni z przewagą opadów, po słoneczne, lecz wietrzne i z mroźnymi porankami.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)