W czwartek 11 maja 2023 roku hiszpański rząd zatwierdził plan pomocy rolnikom, który opiewa na wartość ponad 2,2 miliarda dolarów. Ma na celu wspomóc rolników, a tym samym konsumentów w walce z suszą i jej konsekwencjami. Kwiecień w Hiszpanii został określony jako najgorętszy i najbardziej suchy w historii.
Środki te to 1,4 miliarda euro z ministerstwa środowiska na walkę z suszą, oraz na zwiększenie dostępności wody, a także 784 miliony euro pochodzące z zasobów ministerstwa rolnictwa, te pieniądze natomiast mają pomóc rolnikom w utrzymaniu produkcji i tym samym pozwolą uniknąć niedoboru żywności.
Historyczna susza w kwietniu
Wiosną tego roku odnotowano najgorętszy i najsuchszy kwiecień w historii. Hiszpański rząd zatwierdził właśnie plan pomocowy o wysokości 2,2 miliarda euro.
W czwartek 11 maja 2023 roku hiszpański rząd zatwierdził plan pomocy rolnikom, który opiewa na wartość ponad 2,2 miliarda dolarów. Ma na celu wspomóc rolników a tym samym konsumentów w suszą, która swoje apogeum odnotowała w kwietniu. Miesiąc ten został określony jako najgorętszy i najbardziej suchy w historii.
Środki te to 1,4 miliarda euro z ministerstwa środowiska na walkę z suszą, a także na zwiększenie dostępności wody, a także 784 miliony euro pochodzące z zasobów ministerstwa rolnictwa, te pieniądze natomiast mają pomóc rolnikom w utrzymaniu produkcji i tym samym pozwolą uniknąć niedoborom żywności.
Plan pomocy rolnikom pojawił się dzień po tym, jak hiszpański rząd ogłosił, że osoby, których praca wykonywana jest na zewnątrz, a więc budowlańcy, osoby zajmujące się utrzymaniem porządku itd., będą zwolnieni z obowiązku pracy, w momencie, kiedy biuro meteorologiczne wyda alarm o wysokiej temperaturze.
- Hiszpania jest krajem, który jest przyzwyczajony do okresów suszy, ale nie ma wątpliwości, że w wyniku zmian klimatu, których doświadczamy, obserwujemy znacznie częstsze i bardziej intensywne wydarzenia i zjawiska – powiedziała minister środowiska Hiszpanii, Teresa Ribera. - Musimy się na to przygotować, wykorzystując wszystkie możliwości techniczne, które Hiszpania zgromadziła i rozwinęła przez wiele lat. Musimy poradzić sobie z epizodami takimi jak obecny – a to wymaga planowania, działań strukturalnych, a także, oczywiście, krótkoterminowych i natychmiastowych planów pomocy – dodała.