Ponad 20% terytorium UE w stanie ryzyka suszą, a w Hiszpanii na pomoc przeznaczają już 2,2 mld euro
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ponad 20% terytorium UE w stanie ryzyka suszą, a w Hiszpanii na pomoc przeznaczają już 2,2 mld euro

15.05.2023autor: Patrycja Bernat

Wiosną tego roku odnotowano najgorętszy i najsuchszy kwiecień w historii. Hiszpański rząd zatwierdził właśnie plan pomocowy o wysokości 2,2 miliarda euro. Ponad 20% terytorium powierzchni Unii Europejskiej w stanie ostrzeżenia.

W czwartek 11 maja 2023 roku hiszpański rząd zatwierdził plan pomocy rolnikom, który opiewa na wartość ponad 2,2 miliarda dolarów. Ma na celu wspomóc rolników, a tym samym konsumentów w walce z suszą i jej konsekwencjami. Kwiecień w Hiszpanii został określony jako najgorętszy i najbardziej suchy w historii.
Środki te to 1,4 miliarda euro z ministerstwa środowiska na walkę z suszą, oraz na zwiększenie dostępności wody, a także 784 miliony euro pochodzące z zasobów ministerstwa rolnictwa, te pieniądze natomiast mają pomóc rolnikom w utrzymaniu produkcji i tym samym pozwolą uniknąć niedoboru żywności.

Historyczna susza w kwietniu

Wiosną tego roku odnotowano najgorętszy i najsuchszy kwiecień w historii. Hiszpański rząd zatwierdził właśnie plan pomocowy o wysokości 2,2 miliarda euro. 

W czwartek 11 maja 2023 roku hiszpański rząd zatwierdził plan pomocy rolnikom, który opiewa na wartość ponad 2,2 miliarda dolarów. Ma na celu wspomóc rolników a tym samym konsumentów w suszą, która swoje apogeum odnotowała w kwietniu. Miesiąc ten został określony jako najgorętszy i najbardziej suchy w historii. 
Środki te to 1,4 miliarda euro z ministerstwa środowiska na walkę z suszą, a także na zwiększenie dostępności wody, a także 784 miliony euro pochodzące z zasobów ministerstwa rolnictwa, te pieniądze natomiast mają pomóc rolnikom w utrzymaniu produkcji i tym samym pozwolą uniknąć niedoborom żywności. 
Plan pomocy rolnikom pojawił się dzień po tym, jak hiszpański rząd ogłosił, że osoby, których praca wykonywana jest na zewnątrz, a więc budowlańcy, osoby zajmujące się utrzymaniem porządku itd., będą zwolnieni z obowiązku pracy, w momencie, kiedy biuro meteorologiczne wyda alarm o wysokiej temperaturze.

- Hiszpania jest krajem, który jest przyzwyczajony do okresów suszy, ale nie ma wątpliwości, że w wyniku zmian klimatu, których doświadczamy, obserwujemy znacznie częstsze i bardziej intensywne wydarzenia i zjawiska – powiedziała minister środowiska Hiszpanii, Teresa Ribera. - Musimy się na to przygotować, wykorzystując wszystkie możliwości techniczne, które Hiszpania zgromadziła i rozwinęła przez wiele lat. Musimy poradzić sobie z epizodami takimi jak obecny – a to wymaga planowania, działań strukturalnych, a także, oczywiście, krótkoterminowych i natychmiastowych planów pomocy – dodała.
r e k l a m a

784 miliony euro dla hodowców zwierząt i producentów zbóż

Jak przekazał minister rolnictwa Luis Planas, większość pieniędzy z puli 784 milionów euro, zostanie przekazana na bezpośrednią pomoc dla hodowców zwierząt, oraz producentów zbóż, którzy mają otrzymać ulgi podatkowe.
- Głównym celem jest zapewnienie ciągłości produkcyjnej naszego sektora pierwotnego – naszych rolników i hodowców zwierząt gospodarskich – aby mogli produkować żywność, co jest podstawowym elementem, jeśli chodzi o zapewnienie naszym obywatelom, ale które jest również bardzo ważne, jeśli chodzi o ceny żywności – powiedział Luis Planas.
Cała Hiszpania jest dotknięta suszą od stycznia 2022 r., zasoby wody w Katalonii są tak małe, że władze w marcu wprowadziły przepisy, które mówią o redukcji aż o 40% zużycia wody dla produkcji rolnej, redukcję o 15% wody wykorzystywanej w sektorze przemysłowym, a dla mieszkańca zmniejszenie zużycia z 250 na 230 litrów.

Ponad 20% terytorium UE znajduje się w stanie ostrzeżenia przed suszą

Według najnowszej mapy opublikowanej na stronie European Drought Observatory, na chwilę obecną 21,6% terytorium Unii Europejskiej znajduje się w stanie ostrzeżenia, a 3,2% w stanie alarmowym. 



Bernat Patrycja
Źródło: edo.jrc.ec.europa.eu/ theguardian
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pogoda

Pogoda: El Niño – upał i susza, czekają nas rekordowe temperatury. Raport IMGW

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku powinniśmy przygotować się na rozwój El Niño, który niesie za sobą nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Od bardzo wysokich temperatur i susze, po nadzwyczaj obfite opady. W okresie od lipca do września prawdopodobieństwo zmiany warunków z neutralnych do El Niño wynosi aż 80%!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Pogoda dla rolników: Wilgotność gleby jest OK, ale brakuje ciepłej pogody

Obserwując pola można stwierdzić, że wegetacja ruszyła już ok. 10 dni temu. Do pełni szczęścia brakuje oziminom napływu ciepłych mas powietrza.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)