VII Forum Rolników i Agrobiznesu: jak utrzymać stabilny łan bez popularnych ś.o.r.?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

VII Forum Rolników i Agrobiznesu: jak utrzymać stabilny łan bez popularnych ś.o.r.?

20.11.2022

Wprowadzana przez UE strategia „Od pola do stołu” z oceną ryzyka stosowania substancji czynnych, sukcesywnie ograniczają możliwość stosowania środków ochrony roślin. Czym je zastąpić, by zachować zdrowe uprawy i wysoki plon? Na VII Forum Rolników i Agrobiznesu odpowie niezależny doradca Herman Hanhart.

Ważne substancje grzybobójcze, jak propikonazol, epoksykonazol, chlorotalonil, mankozeb czy prochloraz i izopirazam zniknęły z rejestrów. Popularny tebukonazol będzie prawdopodobnie dostępny tylko do 2024 r. W perspektywie paleta substancji czynnych zostanie znacznie ograniczona. Przy tym w ciągu ostatnich 15 lat znacznie wzrosła odporność patogenów. Strobiluryny, karboksyamidy, a także azole są mniej skuteczne w zwalczaniu mączniaka prawdziwego, septoriozy paskowanej czy plamistości siatkowej.

Firmy fitofarmaceutyczne pracują nad nowymi substancjami fungicydowymi w zbożach. Przykładem może być fenpikoksamid, wprowadzony niedawno w Niemczech w produktach Univoq i Questar. Natomiast adepidyn z grupy SDHI (Miravis) ma zostać zatwierdzony w ciągu najbliższych 3-5 lat. Trwają badania rejestracyjne dla Pavecto (nowa s.cz. w grupie strobiluryn) oraz dla izoflucypramu (karboksyamidy).

Jak sprawdzą się alternatywne produkty biologiczne i biostymulatory. Czy będzie możliwe skuteczne zwalczanie chorób dzięki nowym metodom inżynierii genetycznej, takim jak system CRISPR/Cas czy system RNAi.? Jak dziś chronić łan i uzyskać najwyższe plony?

Na te pytania odpowie Herman Hanhart, niezależny doradca agrotechniczny z Izby Rolniczej Nadrenii Północnej Westfalii podczas sesji UPAWA TECHNIKA II na VII Forum Rolników i Agrobiznesu. Podczas tego panelu porozmawiamy także o nowoczesnych strategiach ochrony w uprawach łanowych i szerokorzędowych oraz ochronie fungicydowej.

Nie zwlekaj, zapisz się na sesję UPAWA TECHNIKA II: www.forum.topagrar.pl!

VII Forum Rolników i Agrobiznesu
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ciągniki

Jak odpalić traktor zimą na mrozie? Podstawowe zasady i porady

Listopadowy atak zimy był dla wielu rolników zaskoczeniem. Kiedyś mróz i śnieg w listopadzie nie nikogo nie dziwił. Jednak w ostatnich latach długa jesień i ciepła zima, podczas której śnieg i mróz na przewarzającym obszarze Polski były incydentalne pozwoliła nam się od nich odzwyczaić. Nie zmienia to faktu, że gdy mróz się pojawi, to z odpaleniem ciągników rolniczych, ładowarek teleskopowych czy kombajnów (trwają jeszcze zbiory buraków cukrowych i kukurydzy na ziarno) mogą być problemy. Podpowiadamy więc jak można ich uniknąć i zadbać o pewny start silnika zimą.

czytaj więcej
Zarządzanie

VII Forum Rolników i Agrobiznesu:Sesja „Organizacja i Zarządzanie” [RELACJA]

Optymalizacja dochodu w gospodarstwie w warunkach zmiennej koniunktury i dynamiki kosztów jest tematem odbywającej się w ramach organizowanego przez top agrar Polska na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich VII Forum Rolników i Agrobiznesu sesji „Organizacja i Zarządzanie”. Zapraszamy na relację!

czytaj więcej
Forum Rolników i Agrobiznesu

O ochronie roślin przy ograniczeniach chemii podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu

W wyniku unijnego przeglądu substancji środków ochrony roślin zniknęło z naszego rejestru prawie 70% substancji. Poza tym ograniczono stosowanie niektórych z nich, jak choćby neonikotynoidów w zaprawach nasiennych. To jednak nie koniec. Planowane jest wycofanie kolejnych, jak np. większości pyretroidów, tebukonazolu czy chlorotoluronu. Pod znakiem zapytania jest los glifosatu, substancji nr 1 na świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)