Ukraińscy producenci podniosą ceny, bo drożeje energia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraińscy producenci podniosą ceny, bo drożeje energia

17.10.2021

Ze względu na wzrost cen energii, na Ukrainie wzrosną ceny nawet tych produktów, które tradycyjnie uważane są za tanie. Producenci będą wyrównywać w ten sposób koszty uprawy.

Energia kosztuje

Rosnące ceny energii dały się odczuć również naszym wschodnim sąsiadom.
– Oczywiście, wszystko to wpłynie na wartość towarów. Co więcej, prawie na wszystkie, ponieważ firmy produkują towary z użyciem gazu i energii elektrycznej, które następnie są transportowane za pomocą produktów pochodzących z drożejącej ropy. Chociaż w Ukrainie zawarto Memorandum w celu ochrony ludności przed wzrostem taryf, dostawcy na pewno podniosą ceny energii i usług – ostrzega ekspert ekonomiczny, Boris Kuszniruk.

Według eksperta, ceny grzybów, pietruszki i wszystkich warzyw szklarniowych wzrosną.

– Do zbiorów sezonu 2022 mamy prawie rok, a ceny produktów wzrosną już do końca tego. Należy spodziewać się wzrostu cen tych produktów, które wydawały się Ukraińcom tradycyjnie tanimi, ale które wymagają ciepłych warunków uprawy – powiedział ekspert.

Kuszniruk podkreślił, że gaz ziemny jest wykorzystywany do produkcji warzyw szklarniowych – ogórków, pomidorów, a nawet zielonej pietruszki.

– W rezultacie biznes szklarniowy będzie miał dwa wyjścia – zamknięcie szklarni lub podniesienie cen – powiedział ekspert.

r e k l a m a

Wzrost cen oleju słonecznikowego

Ceny oleju słonecznikowego na Ukrainie również będą kontynuować swój wzrost i ostatecznie mogą skoczyć z 70 (ok. 10,58 zł) do 100 hrywien (ok. 15,1 zł) za litr.

Według właściciela grupy firm „Gradolit”, członka Ukraińskiej Rady Biznesu Stanislava Tarshina, głównym powodem wzrostu cen jest wzrost kosztów produkcji oleju z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu.

– Sytuację komplikuje fakt, że jednocześnie występuje znaczny (prawie o 25%) wzrost innych składowych kosztów przetwarzania, takich jak energia elektryczna i heksan (rozpuszczalnik), co stanowi ponad 30% kosztów produkcji – wyjaśnia Stanislav Tarshin.

Przewiduje, że ceny mogą przekroczyć 100 hrywien, jeśli sytuacja z kosztami energii się nie zmieni. W takim przypadku, jak mówi ekspert, ludzie będą szukać tańszych zamienników oleju.

Ceny gazu i reakcja UE

5 krajów Unii Europejskiej poprosiło o zbadanie wyjątkowo wysokich cen gazu. Tak więc Francja, Hiszpania, Czechy, Rumunia i Grecja we wspólnym oświadczeniu wezwały do ustanowienia ogólnych zasad zakupu gazu, aby złagodzić gwałtowny wzrost cen. Do 6 października 2021 roku cena gazu w Europie wzrosła do prawie 2 tysięcy dolarów.

Wśród głównych przyczyn rekordowego wzrostu cen gazu ziemnego w Europie są niskie rezerwy gazu w magazynach z powodu mroźnej zimy i słabe tempo pompowania, spowodowane niedoborem podaży. 

Ponadto rekordowo wysokie są również ceny węgla. Od początku roku jego wartość wzrosła dwukrotnie – do 200 USD za tonę.

Maryia Khamiuk 
oprac. al

fot. pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ukraina: prognozy wysokich plonów ziemniaka

Ukraina ma szansę uniknięcia importu ziemniaków w tym roku – prognozowane są wysokie plony. Wszystko zależy teraz od pogody.

czytaj więcej
Aktualności

Na Ukrainie spadną ceny cukru, prognozowany wzrost produkcji krajowej

Zgodnie z najnowszą prognozą ekspertów, koszt kilograma cukru wraz z rozpoczęciem nowego sezonu może spaść nawet o 5-7 hrywien (ok. 0,72-1,01 zł.) lub więcej. Kampania cukrownicza rozpoczęła się pod koniec sierpnia.

czytaj więcej
Warzywa

Na spokojny wzrost bulw - nawożenie ziemniaków

Żeby bulwy miały niezakłócony wzrost, muszą mieć do dyspozycji wszystkie niezbędne składniki, już od wczesnych faz rozwojowych. Niektóre z nich jednak można podawać jeszcze podczas wegetacji. Kiedy i czym nawozić ziemniaki? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)