Rośliny strączkowe ciągle na fali
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rośliny strączkowe ciągle na fali

19.02.2020autor: dr Maria Walerowska

W ostatnich latach niestety pogorszyła się kultura rolna, ponieważ znacznie zwiększył się udział zbóż w płodozmianie, które znacznie pogarszają bilans materii organicznej w glebie. Prawdziwym zmartwieniem rolników jest także susza, która szczególnie w ostatnich latach ujawniła problemy agrotechniczne i problemy z gospodarką wodną gleby. Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie systemów uproszczonych uprawy gleby, ale także urozmaicenie płodozmianu i wprowadzenie właśnie roślin strączkowych.

– W naszych doświadczeniach jednorocznych z różnymi uproszczeniami gleby generalnie większość roślin strączkowych nie reagował spadkiem plonowania, bądź ten spadek nie powodował zniżki dochodowości produkcji – mówił podczas konferencji w LODR KAls, dr hab. Tomasz Piechota. Najciekawsze jednak są wyniki doświadczeń wieloletnich z różnymi wariantami uprawy gleby: tradycyjna, uproszczona, zerowa, strip-till, jak np. w latach 2016-2019 na IV klasie gleby w ZD Brody UP w Poznaniu. Okazało się, że w latach korzystnych uproszczenia nie dają znaczącej zwyżki plonu w stosunku do uprawy tradycyjnej, lecz już w latach trudnych, jak np. 2018 czy 2019, które były bardzo suche, plony w uproszczeniach były wyższe niż w uprawie tradycyjnej (orkowej) – podkreślał dr hab. Tomasz Piechota z UP w Poznaniu. Ważne jest, aby dostosować system uprawy do gleby i specyficznych warunków stanowiska. Warto także rozważyć uprawę konserwującą gleby z wykorzystaniem międzyplonów i połączyć to w wprowadzeniem roślin strączkowych – zalecał ekspert.
r e k l a m a

Czym odchwaszczać łubin?

Jedną z większych bolączek producentów roślin strączkowych są problemy z odchwaszczaniem. W Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu prowadzone są badania w tym kierunku.
– W doświadczeniach ze stosowaniem różnych substancji chwastobójczych okazało się, że łubin wąskolistny jest najbardziej wrażliwym na różne s.cz. spośród gatunków łubinu. Najbardziej tolerancyjny jest łubin żółty. Różna jest także reakcja odmian na substancje czynne herbicydów – mówił dr hab. Roman Krawczyk z IOR–PIB Poznań.

W jednym z doświadczeń w łubinie wąskolistnym na odmianie Regent w HR Smolice oddział Przebędowo analizowano skuteczność zwalczania chwastów w różnych terminach i z wykorzystaniem różnych s.cz. Łubin wysiano 11.04.2018 r., a odchwaszczanie przeprowadzono w terminach:
T0 – bezpośrednio po siewie (do 3 dni po siewie), tj. 13.04.2018 r.
T0 b – po siewie, ale przed wschodami (17.04.2018 r.)
T1 – w fazie 2-4 liści łubinu (27.04.2018 r.)

Analizowano takie s.cz., jak:
– metamitron: Goltix Gold 700 SC w dawce 2 I 4 l/ha
diflufenikan: Legato 500 SC w dawce 0,15 i 0,3 l/ha
– metrybuzyna: Sencor Liquid 600 SC w dawce 3,3 i 0,6 l/ha
pirydat: Lentagran 45 WP w dawce 1,66 i 3,32 kg/ha
– Wing P  w dawce 4 l/ha (zabieg T0)
– Wing P + metrybuzyna: zabieg T0 (4 l/ha 120 g s.cz.)
– Wing P + metrybuzyna: zabieg T0 + T1 (4 l/ha + 180 g s.cz.)
– Wing P + diflufenikan: T0 + T1 (4 l/ha + 100 g s.cz.)
Najlepsze efekty chwastobójcze w zwalczaniu fiołka, rdestówki powojowatej, samosiewów rzepaku i tasznika uzyskano w wariancie: Wing P 4 l/ha (T0) i metrybuzyna (T1) 180 g s.cz. Dobrze także wypadł diflufenikan: Legato 500 SC w dawce 0,3 l/ha w terminie T0, tzn. bezpośrednio po siewie.

Uprawa bobiku okiem praktyka

Podstawa w uprawie bobiku do wyrównane i szybkie wschody. Aby je uzyskać nie możemy zbyt szybko siać zbyt wcześnie, a już zwłaszcza w zbyt mokrą glebę. Słabe wschody i niska obsada oznacza także problemy z zachwaszczeniem wtórnym. Bobik siejemy głęboko na 7-8 cm (niektórzy sieją nawet do 10 cm) i potrzebuje do schodów bardzo dobrych warunków powietrznych w glebie. Inaczej wschodzące kiełki będą się po prostu dusić – mówił dr Hulanicki z własnej praktyki. Im słabsza gleba, tym musimy nieco większą normę siewu stosować – dodał.
Organizatorem konferencji była firma Gospodarstwo Nasienne Piotr i Bogusław Dukiewicz. Partnerami były firmy: Danko, HR Smolice, PHR Tulce, Biostyma, Vitera.
Konferencję otworzył Bogusław Dukiewicz
Uczestnicy konferencji w LODR Kalsk
Uczestnicy konferencji w LODR Kalsk
dr Piotr Hulanicki przybliżył specyfikę uprawy bobiku
Uczestnicy konferencji w LODR Kalsk
dr hab. Tomasz Piechota mówił o zaletach uprawy roślin strączkowych w płodozmianie
Uczestnicy konferencji w LODR Kalsk

dr hab. Roman Kierzek omówił możliwości odchwaszczania łubinów
autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny strączkowych

Rynek strączkowych: Ach gdyby był bobik – wzdychają przedstawiciele firm paszowych

Nasion roślin strączkowych na naszym rynku jest jak na lekarstwo. Trudno się dziwić, że producenci pasz rozglądają się za alternatywą dla śruty sojowej. Grochu jest troszkę więcej, natomiast soi, pomimo powszechnej kampanii promocyjnej jest wciąż za mało. O łubinie i bobiku można tylko pomarzyć.

czytaj więcej

Więcej odmian strączkowych w Krajowym rejestrze

Na początku lutego w COBORU odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych w kadencji 2017–2020. Po obradach pozytywnie zaopiniowano 15 z nich, które też rekomendowano do wpisu do Krajowego rejestru.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)