Środki ochrony roślin – co powinno się znaleźć na etykiecie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Środki ochrony roślin – co powinno się znaleźć na etykiecie?

11.02.2023autor: Patrycja Bernat

Jakość plonu, a także jego wysokość zależy od wielu czynników, między innymi od poprawnego zastosowania środka ochrony roślin. Dlatego powinniśmy umieć poprawnie zapoznać się z etykietą przed zastosowaniem. Co powinno znaleźć się na etykiecie preparatu? 

W Polsce środki ochrony roślin dopuszczane są zarówno do obrotu, jak i użytkowania przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednym z elementów, który pozwala na jego wprowadzenie na rynek, jest odpowiednio skonstruowana etykieta.

Co dokładnie znajduje się na etykiecie preparatu?

Na etykiecie środka ochrony roślin znajduje się:

  • nazwa handlowa produktu,
  • informacje dotyczące dopuszczenia środka do obrotu przez MRiRW,
  • producent/posiadacz pozwolenia na dopuszczenie do obrotu/dystrybutor,
  • rodzaj formulacji,
  • substancja czynna,
  • zawartość składnika aktywnego,
  • zakres/mechanizm działania,
  • obszar zastosowania,
  • kategoria użytkownika, czy jest przeznaczony dla użytkowników profesjonalnych lub nieprofesjonalnych.



W dalszej kolejności znajdziemy informacje dotyczące stosowania środka, opisu działania, a także ważne uwagi, których trzeba przestrzegać, aby zabieg został wykonany prawidłowo i bezpiecznie dla ludzi i środowiska.  Poniżej instrukcja sporządzania cieczy użytkowej. 

r e k l a m a
Czytaj także: Krajowa Administracja Skarbowa przejęła pół tony nielegalnych środków ochrony roślin z naklejkami w języku rosyjskim



Najważniejszy element każdej etykiety to sposób użycia środka. Powinniśmy znaleźć informacje dotyczące patogenów, a także roślin uprawnych. Opisane jest dawkowanie osobno dla każdej rośliny, choroby lub szkodnika oraz sposób aplikacji. W dalszej kolejności umieszczone są wskazówki mówiące o postępowaniu z resztkami cieczy użytkowej, a także mycia aparatury.  Ważna informacja zawarta na opakowaniu to:

  • okres karencji, czyli okres od zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej,
  • oraz okres prewencji, czyli okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta. 
  • Na etykiecie umieszczona jest również informacja o okresie od ostatniego zastosowania środka na rośliny do dnia w którym można siać lub sadzić rośliny uprawiane następczo.

Zrozumiałe etykiety mają na celu ochronę ludzi i środowiska

Na opakowaniu należy również mieć możliwość odnalezienia wskazówek dotyczących pierwszej pomocy:

  • informacje dla służb ratowniczych,
  • po inhalacji,
  • po kontakcie ze skórą,
  • po kontakcie wzrokowym,
  • w przypadku połknięcia,
  • numery telefonów do odpowiednich służb,
  • porady, z których mogą skorzystać lekarze.

Bernat Patrycja na pods. MRiRW
Fot. Bernat Patrycja

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy muszą uzupełnić szkolenie pozwalające na wykonywanie oprysków. Do kiedy?

Posiadanie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia pozwalającego na wykonywanie oprysków znów jest obowiązkowe. Na przejście odpowiednich kursów rolnikom pozostał niewiele czasu. Sprzętu do stosowania środków ochrony roślin również powinien przejść badania techniczne.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak substancje czynne dostają się do rośliny? Jak poprawić ich wnikanie?

Stosowanie środków ochrony roślin nie musi być trudne. Potrzeba jednak wyrafinowania, aby zapewnić dobre pokrycie roślin i przyleganie na liściu, a następnie ich przenikanie i dystrybucję w roślinie. Dlaczego do dobrego pobrania substancji czynnej ze środka ochrony roślin znaczenie ma zarówno budowa liścia, jak i kąt padania kropli cieczy roboczej i stan kutikuli.

czytaj więcej
Aktualności

Jak przechowywać saletrę amonową? LIR apeluje o złagodzenie wymogów

Uregulowania, które dotyczą uznania nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28% za substancje niebezpieczne, wykazują bardzo duży brak spójności w kwestii prawidłowego i bezpiecznego przechowywania. LIR apeluje o ujednolicenie i złagodzenie warunków magazynowania.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)