Redukcja środków ochrony i nie tylko. Nowe pomysły Brukseli!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Redukcja środków ochrony i nie tylko. Nowe pomysły Brukseli!

03.12.2022autor: dr Maria Walerowska

Unia Europejska nadal planuje ograniczać możliwości chemicznej ochrony i stosowania środków ochrony roślin w rolnictwie. Tym razem nawet o połowę. Czy jest to realne?

– Bardzo silne lobby przedstawicieli tzw. partii zielonych w Brukseli dąży do tego nawet, aby do 2035 r. nie było żadnej chemii w ochronie roślin. Nie znam rolników, którzy chcieliby ponosić dodatkowe koszty na ochronę roślin – decydują się na zabiegi, tylko wtedy, gdy są konieczne. Niebezpieczne jest to, że wszystkie kraje UE, niezależnie od średniego zużycia środków ochrony roślin, mają być potraktowane jednakowo i o połowę ograniczyć ich zużycie, nawet jeśli jest ono niskie, tj. poniżej średniej unijnej, która 3,5 kg/ha. Średnia dla Polski wynosi 2,5 kg/ha, co lokuje nas w drugiej dziesiątce krajów (13. miejsce). Najwięcej śor zużywa się w Niderlandach (8 kg/ha) i Irlandii oraz Belgii (po 6,8 kg/ha). Moim zdaniem, to średnie zużycie powinno być wyznacznikiem, a nie traktowanie wszystkich państw jednakowo – podkreśla prof. Marek Mrówczyński z IOR–PIB w Poznaniu.

Pamiętajmy, że obok tradycyjnych środków ochrony roślin mamy także preparaty biologiczne, ale w Polsce stanowią one zaledwie 2%, w innych państwach europejskich to ok. 5%. Przy tym nie mają one tak wysokiej skuteczności, jak tradycyjne środki chemiczne i a na ich skuteczność wpływa wiele czynników, także pogodowych – niezależnych od rolników.

To nie wszystkie plany jakie mają unijni urzędnicy wobec rolników w przyszłości. Już w niedalekiej, bo od stycznia 2024 r. mają zacząć obowiązywać nowe wymagania dotyczące ewidencji środków ochrony roślin. Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki, obejrzyj cały wywiad z prof. Markiem Mrówczyńskim!

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Przygotuj się na kontrolę stosowania środków ochrony roślin

O podanie jakich danych poprosi nas inspektor wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa podczas kontroli w gospodarstwie rolnym?

czytaj więcej

VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu: Sesja Uprawa i technika I [RELACJA]

Po sesji głównej naszego Forum przyszedł czas na sesje tematyczne. Rozpoczynająca się właśnie sesja Uprawa i technika I poruszy m.in. tematy związane z glebą, jej właściwą strukturą i żyznością.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Sesja Uprawa: Zmiany klimatu, bioróżnorodność, ekoschematy, zmianowanie – jak poradzić sobie w praktyce?

W tym roku wyjątkowo mamy aż 3 sesje tematyczne związane z uprawą i techniką. Podczas sesji Uprawa będziemy dyskutować o tym, jak poradzić sobie na polach ze zmianami klimatu, ale także z rosnącymi wymaganiami urzędników unijnych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)