Podatek cukrowy zwiększy tylko import cukru od sąsiadów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podatek cukrowy zwiększy tylko import cukru od sąsiadów

03.02.2020autor: wk

Przeciwko rządowym planom wprowadzenia tzw. podatku cukrowego wspólnym głosem zaprotestowali rolnicy oraz przedsiębiorcy. Ich zdaniem nowa opłata nie zmniejszy konsumpcji cukru, ale zwiększy import od naszych sąsiadów.

Podatek cukrowy w trosce o zdrowie Polaków?

Rząd tzw. opłatę cukrową chce wprowadzić w trosce o zdrowie obywateli narażonych coraz bardziej na epidemię otyłości. Stąd pomysł, aby na słodkie napoje nałożyć nowy podatek. Szacowane wpływy z tego tytułu do budżetu państwa to 2 mld. zł. Jednak przeciwko takiemu rozwiązaniu głośno protestują przedsiębiorcy oraz rolnicy, którzy twierdzą, że rząd nie osiągnie w ten sposób żadnych zamierzonych celów.

Brak szacunku strat po wprowadzeniu podatku cukrowego

Co więcej, w żaden sposób nie zostały oszacowane straty, jakie z tytułu nowego podatku poniesie biznes i rolnictwo. – Zwracamy uwagę, że w ustawie jest zaproponowany termin 1 kwietnia. Oczywiście ustawa bardzo sprytnie operuje nazwą opłata. Ale według wszystkich analiz prawnych nie jest to opłata, ale zwykły podatek nałożony na przedsiębiorców i konsumentów. Vacatio legis, które rząd zaproponował łamie Konstytucje RP oraz Konstytucje dla Biznesu, którą ten rząd zaproponował. Miała być ona gwarantem, że przedsiębiorcy nie będą w trakcie roku obrotowego zaskakiwani drastycznymi zmianami w warunkach funkcjonowania. Z czym teraz mamy do czynienia – powiedział Andrzej Gantner dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
r e k l a m a

To kolejne problemy

Ogromny niepokój wobec planów rządu od początku wyrażał przemysł cukrowniczy, dla którego oznacza to kolejne duże problemy. – Moment pojawienia się tej ustawy jest bardzo nieodpowiedni, a wręcz katastrofalny. Obecne ceny cukru przez kilka ostatnich lat spadły o 40%. Obecnie cztery koncerny cukrowe, które funkcjonują w Polce balansują na krawędzi opłacalności – dodał Michał Gawryszczak ze Związku Producentów Cukru. – Ustawodawca niestety nie przewidział konsultacji z organizacjami rolników oraz nie przygotował oceny skutków jak nowe prawo wpłynie na rolników. Dlatego chce kategorycznie powiedzieć, że my jako plantatorzy buraków cukrowych jesteśmy przeciwni wprowadzaniu opłaty cukrowej – mówił Rafał Strachota z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, który zwrócił uwagę, że sytuacja na rynku jest bardzo trudna, zamykane są kolejne cukrownie, a rolnicy tracą możliwość zbytu surowca. 

Przez podatek cukrowy zwiększy się import cukru

Zdaniem przedsiębiorców oraz rolników rządowe plany nie spowodują zmniejszenia konsumpcji cukru w kraju. Tylko teraz nie będzie on pochodził z Polski ale z Niemiec, Czech i Słowacji, gdzie takiej opłaty nie ma. – Ten podatek nie ma nic wspólnego z celem prozdrowotnym, ale jest katastrofalny pod względem działania gospodarczego – podsumował Andrzej Gantner PFPŻ.    wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Po jakim czasie rolnik może z VAT-u wrócić na ryczałt?

Ryczałt czy VAT? Wielu rolników decyduje się przejść na ogólne zasady rozliczania VAT. Czy po podjęciu tej decyzji istnieje szansa na to, aby wrócić do ryczałtu? Specjaliście w tym zakresie odpowiadają na pytanie czytelnika.

czytaj więcej
Aktualności

Koniec importu z Ukrainy? Jest na to szansa już w 2020 roku!

Czy w tym roku polscy rolnicy chociaż odetchną od nadmiernego importu towarów i artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy? Z informacji przedstawionej właśnie przez ministerstwo rolnictwa wynika, że jest taka szansa.

czytaj więcej

Podatkowi cukrowemu mówimy "nie"

Producenci oraz przetwórcy żywności przy wsparciu przedsiębiorców oraz producentów rolnych nie zgadzają się z podatkiem cukrowym w obecnej zaproponowanej formule. Wystosowali apel do premiera Morawieckiego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)