Opolszczyzna: późny siew rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Opolszczyzna: późny siew rzepaku

04.09.2021

Końcówka sierpnia do pierwszych dni września to dla Opolszczyzny i Dolnego Śląska agrotechniczny termin siewu rzepaku. 

Niestety, padające deszcze w wielu rejonach przerwały siewy. Część gospodarstw zdążyła zrobić zasiewy jeszcze w sierpniu, inni dopiero teraz wrócili do prac, a niektórzy wciąż nie mogą wjechać w pole, bo jest zbyt mokro.

Posiane w sierpniu nasiona dobrze wschodzą, ponieważ opady nie spowodowały zamulenia. Rolnicy martwią się, czy posiany we wrześniu rzepak na tyle się wzmocni jesienią, żeby przetrwać zimę. W rejonie podgórskim przy granicy Czeskiej rzepak zwykle sieje się do 25 sierpnia. Potem zwykle padają deszcze, które ułatwiają wschody. Gdy ten termin minie, wschody są trudniejsze, a dobre przezimowanie roślin zagrożone.

W gospodarstwie Top Farms do posiania pozostała połowa z 1700 ha, dlatego prace trwają codziennie, wykorzystując trzy siewniki.

 W filmie występują:

  • Wojciech Kaleciński, prezes RSP Krobusz

  • Dr Marcin Markowicz, Top Farms Głubczyce

  • Bernard Marks, rolnik z Ligoty Krapkowickiej

  • Bogdan Zioła, rolnik z Laskowic

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jesień kluczowa dla zachowania zdrowotności rzepaku

Rzepak ozimy, wliczając spoczynek wegetacyjny w czasie zimy, przez prawie rok narażony jest na atak agrofagów i wymaga ochrony. Jego potencjał plonowania kształtuje się jesienią i w tym okresie musimy mu zapewnić dobry start i ochronę.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Opolszczyzna – koniec żniw: jakie plony i parametry na finiszu?

Na Opolszczyźnie kończą się żniwa. W centralnej i północnej części województwa pod punktami skupu ruch jest niewielki, w przeciwieństwie do rejonów podgórskich, gdzie żniwa zaczęły się znacznie później i w tym tygodniu niektórzy kończyli zbierać rzepak. Zbiory nawarstwiły się: w tym samym czasie do skupu trafiał jęczmień, rzepak i pszenica.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)