Nowy czujnik monitoringu owadów ma ograniczyć stosowanie pestycydów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy czujnik monitoringu owadów ma ograniczyć stosowanie pestycydów

14.04.2021autor: Dorota Kolasińska

Na całym świecie trwają testy nowego czujnika, który wykrywa obecność owadów w uprawach i informuje, o tym rolnika. Dzięki niemu możliwa będzie redukcja stosowania środków ochrony roślin. 

W wielu krajach na świecie ponad 100 czujników jest obecnie testowane przez rolników. Czujnik optyczny ma za zadanie mierzyć liczebność szkodników i owadów pożytecznych na polu. Umożliwia jednoczesne wyszukiwanie wielu gatunków owadów, zapewniając wgląd w czasie rzeczywistym na temat ich populacji i aktywności w terenie.

– Nasz czujnik przepuszcza niewidzialne światło podczerwone na latające owady i automatycznie wykrywa tylne światło odbite każdego owada. To pozwala nam dokładnie zmierzyć częstotliwość uderzeń skrzydeł, kolor i stosunek skrzydeł do ciała owadów przelatujących przez monitorowaną objętość czujnika – informuje duńska firma FaunaPhotonics. Obecnie 15 duńskich gospodarstw testuje 20 czujników. 
Monitoring szkodników przy pomocy czujnika pozwala na ograniczenie zastosowania środka ochrony roślin, jeśli presja jest niewielka. 

– Przekonaliśmy się już, że projekt działa dobrze w laboratorium i pracujemy nad pokazaniem, że działa również na zewnątrz – mówi Klas Rydhmer, doktorant na Uniwersytecie w Kopenhadze, który współpracuje z firmą FaunaPhotonics. 

Informacje pobrane przez czujnik przekazywane są do komputera, który umieszcza owady w różnych grupach gatunków i powiadamia rolnika na komputerze lub telefonie komórkowym o ich obecności na polu. 

Czujnik w przyszłości ma pomóc w wykrywaniu obszaru pola gdzie presja szkodników jest największa, co pozwoli na punktowe zastosowanie insektycydu. Urządzenie można określić jako przydatne dla rolnictwa precyzyjnego. 

oprac. dkol na podst. faunaphotonics.com/landbrugsavisen.dk
fot. Facebook FaunaPhotonics
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Pozostałości pestycydów w żywności – najnowszy raport z kontroli!

EFSA opublikowała najnowszy raport na temat pozostałości pestycydów w najczęściej spożywanej żywności w Unii Europejskiej. W ilu przypadkach przekroczono normy? 

czytaj więcej
Aktualności

Trwają konsultacje publiczne KE ws. stosowania pestycydów. Weź udział!

Jeszcze przez dwa tygodnie, do 12 kwietnia trwają konsultacje publiczne Komisji Europejskiej dotyczące pestycydów. Każdy rolnik może wziąć w nich udział. A warto, bo jest to okazja do zabrania głosu w dyskusji na temat dyrektywy dotyczącej zrównoważonego stosowania pestycydów.

czytaj więcej
Kukurydza

Co na szkodniki glebowe w kukurydzy?

W poprzednich sezonach szkodniki glebowe spowodowały znaczne straty w obsadzie kukurydzy. Pytanie, czy jeśli scenariusz się powtórzy w tym roku jesteśmy bezbronni?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)