Niemieccy rolnicy mogą stosować nawozy azotowe w lutym!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemieccy rolnicy mogą stosować nawozy azotowe w lutym!

11.02.2020autor: dr Maria Walerowska

Niby jedna UE, a jednak nie wszyscy mogą w tym samym czasie zastosować azot pogłównie. Rzecz idzie przede wszystkim o termin zastosowania pierwszej dawki azotu. Dyskusje na krajowym podwórku były gorące, ponieważ rolnicy zza Odry mogli podać azot już 1. lutego, ale…

Inną kwestią pozostaje fakt, że mieli problemy z wjechaniem w pole, co wynikało ze znacznych opadów deszczu. Wprawdzie w Niemczech przepisy dotyczące nawożenia są coraz ostrzejsze, zwłaszcza w przypadku azotu i rolnicy mocno protestują, ponieważ coraz bardziej dociska się im śrubę, jednak mogli zastosować ten składnik już 1. lutego w postaci płynnych nawozów naturalnych, głównie chodzi o gnojowicę.

W Niemczech jednak zanim wiosną podane zostaną jakiekolwiek nawozy, każdy rolnik musi przeprowadzić tzw. ocenę wymogu nawożenia. Zgodnie z prawem należy tego dokonać przy nawożeniu gruntów ornych i użytków zielonych azotem i fosforem. Jest to utrudnienie, ale jednak pozostawia furtkę. Nasi rolnicy nadal muszą czekać do 1. marca, a oziminy aż się proszą o nawożenie. Pogoda swoje, a przepisy swoje.

Niemieckie przepisy nawozowe (DüV), mówią iż nawożenie nie może być stosowane, jeśli gleba jest zalana, nasycona wodą, zamarznięta lub pokryta śniegiem. Jeśli tego samego dnia zamarznięta gleba rozmrozi się, dopuszczalne jest zastosowanie 60 kg N/ha ogółem. Wyższe dawki są możliwe tylko niezamarzniętej glebie.

Z jednej strony trochę możemy zazdrościć niemieckim rolnikom, jednak z drugiej od tej wiosny dotykają ich kolejne obostrzenia. W związku z tym, że niemiecki rząd zadeklarował do 2030 r. redukcję emisji amoniaku o 29%, podjęto decyzję o zakazie stosowania mocznika pogłównie w uprawach, chyba że z inhibitorem ureazy. Nawóz ten bez inhibitora można stosować tylko wtedy, gdy będzie on wymieszany z glebą. Takie przepisy mają być jednym z elementów, ale nie jedynym, zmniejszających emisję amoniaku do atmosfery.  mwal

Źródło: topagrar.com
Fot. Heil
autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Azot na pola od 15 lutego – szykujcie rozsiewacze nawozu!

– Wprawdzie nie ma jeszcze oficjalnego podpisu Premiera, ale jednak już jutro ma on podpisać dokumenty, umożliwiające zastosowanie nawozów azotowych od 15. lutego. Póki jednak tego podpisu nie będzie, azotu nie można stosować – mówił w rozmowie z naszą redakcją Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Minister Ardanowski o nawożeniu azotem, małych gospodarstwach i inwestycjach w maszyny

Agro Show w Ostródzie to nie tylko dobre miejsce, by porozmawiać o nowych maszynach, ale o problemach i wyzwaniach w rolnictwie. Sytuacja rolnictwa na świecie nie jest łatwa, a jeżeli ktoś sądzi że Polska jest wyjątkiem, to niech popatrzy na wielkie protesty rolników w Niemczach, Holandii – tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z rolnikami w pierwszym dniu targów.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wielkopolscy rolnicy: chcemy wcześniej wjechać w pole z azotem!

Zapewnienia ministra rolnictwa, że termin wjazdu na wiosnę w pole z nawozami azotowymi powinien być determinowany przez warunki pogodowe i glebowe, a nie kalendarz rozochocił rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)