Nie odwracać znaczenia czynników nawożenia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie odwracać znaczenia czynników nawożenia

14.01.2022autor: Tomasz Czubiński

U podstaw czynników wpływających na nawożenie leżą tzw. czynniki definiujące, jak gleba, roślina, pogoda. Na nie niestety nie mamy wpływu. Na drugim poziomie leżą tzw. czynniki ograniczające, wśród których są składniki pokarmowe. Najwyżej są czynniki redukujące, jak choroby, szkodniki i chwasty. Od przypomnienia tej zasady swój wykład rozpoczął prof. Jarosław Potarzycki podczas seminarium uprawowego.

Warto też przypomnieć hierarchię znaczenia składników pokarmowych. Pod względem znaczenia poszczególnych grup składników pierwszoplanowe to azot, fosfor i potas. Drugoplanowe to wapń, magnez i siarka. Dopiero na trzecim planie są cynk, mangan, żelazo, molibden i pozostałe.

- Przy obecnych wysokich cenach nawozów kusi rezygnacja z nawożenie i skupienie się na samej ochronie. Druga pokusa to rezygnacja z pierwszoplanowych składników i zastosowanie tylko np. mikroelementów – mówi prof. Jarosław Potarzycki z UP w Poznaniu podczas dzisiejszego seminarium uprawowego. Te wyżej wymienione dwie hierarchie nie są bezzasadne. Nie można swobodnie przestawiać zawartych w nich kolejności czynników. Nie ma możliwości zamiany składników pierwszoplanowych innymi. Także nie można skupić się wyłącznie na ochronie roślin i zapomnieć o nawożeniu, gdyż po prostu nie będzie czego chronić. Stąd wniosek, że nie wolno rezygnować z nawożenia, nawet przy obecnych cenach nawozów.

- Fosfor bierze udział w wielu procesach biologicznych. Jednym z najważniejszych jest udział w gospodarce energetycznej rośliny. Energia jest niezbędna do przemian azotu – wyjaśnia prof. Potarzycki. Ekspert przypomina także o przemianach fosforu w glebie. Składnik ten najlepiej przyswajalny jest przy pH 6-7. Stosowanie składnika przy innych wartościach pH wiąże się z ryzykiem uwstecznienia go poprzez wiązanie jonów fosforanowych z glinem, żelazem i wapniem.

- Można tylko częściowo ograniczyć uwstecznianie fosforu. Najważniejszym działaniem jest regulacja odczynu gleby – tłumaczy ekspert.  Dlatego pierwszą czynnością na glebach kwaśnych musi być wapnowanie, tak aby podnieść pH do poziomu powyżej 6,0.

Zupełnie inaczej podchodzi się do nawożenia potasem. Informacje o tym znajdą państwo w najbliższych numerach top agrar Polska.

tcz

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Seminaria uprawowe 2022 - obejrzyj pełną relację ze spotkania!

Tegoroczne seminaria uprawowe już za nami, ale jeżeli nie mogłaś lub nie mogłeś w nich uczestniczyć, to jeszcze nic straconego - mamy dla Ciebie specjalną ofertę. Możesz uzyskać dostęp do pełnego zapisu naszego seminarium w Poznaniu. Zobacz jak to zrobić!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kukurydza – gdzie popełniamy błędy? Jak poprawić plony

Kukurydza ma wiele zalet i wydaje się, że jest bardzo prosta w uprawie. Tak faktycznie jest, ale ciągle popełniamy zbyt wiele błędów, które ograniczają jej potencjał plonowania. Co możemy jeszcze poprawić, podpowiada podczas naszych warsztatów na seminariach uprawowych, prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar – niezależnej firmy doradczej.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)