Jest przepis dotyczący odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jest przepis dotyczący odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach

31.07.2022autor: Karol Pomeranek

Rozporządzenie wprowadzające odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach oraz od obowiązku zmianowania upraw w roku 2023 przygotowała Komisja Europejska na wniosek państw członkowskich, w tym Polski. Chodzi oczywiście o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu wojny na Ukrainie.

Jak zmieniają się przepisy?

Rozporządzenie – jak zaznacza Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – realizuje postulaty w zakresie czasowych odstępstw od wdrożenia niektórych norm Dobrej Kultury Rolnej w ramach nowej warunkowości, obowiązującej od 2023 r. w ramach Planu Strategicznego na lata 2023–2027.

I tak, w myśl wprowadzonych przepisów, w 2023 roku rolnicy w ramach normy GAEC 7 – nie będą musieli realizować zmianowania upraw na gruntach ornych, a w ramach normy GAEC 8 (przeznaczenie 4 proc. gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne) – będą mogli prowadzić produkcję na gruntach ugorowanych, z wyjątkiem kukurydzy, soi i zagajników o krótkiej rotacji.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, odstępstwo ma charakter czasowy, dot. tylko i wyłącznie składania wniosków we wspomnianym 2023. Jest oczywiście ściśle związane ze światowym bezpieczeństwem żywnościowym w dobie kryzysu na Ukrainie.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013.
  • Rozporządzenie wykonawcze 2022/1317 ustanawiające odstępstwa od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w odniesieniu do stosowania norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (norm GAEC) 7 i 8 w odniesieniu do roku składania wniosków 2023.
oprac. kp.
Źródło: MRiRW

Fot. Evnato Elements


autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Czasowe zawieszenie obowiązku ugorowania gruntów oraz zmianowania upraw. Kiedy będą przepisy?

Gdzie są przepisy, które wprowadzą w życie unijną decyzję o czasowym zawieszeniu obowiązku ugorowania gruntów oraz zmianowania upraw? O sprawę dopytywały się zaniepokojone organizacje rolnicze oraz rzecznik praw obywatelskich. Wreszcie poznaliśmy odpowiedź ministerstwa rolnictwa, którego zdaniem wszystko jest pod kontrolą.

czytaj więcej
Aktualności

Obowiązek płodozmianu i ugorowania zawieszony. Copa-Cogeca: „decyzja dobra, ale niewystarczająca”

Decyzja dobra, ale niewystarczająca – tak Copa-Cogeca ocenia wprowadzenie przez Komisję Europejską czasowych odstępstw od zasad warunkowości Wspólnej Polityki Rolnej. Zdaniem unijnego lobby farmerów Bruksela powinna teraz jak najszybciej przyjąć krajowe plany strategiczne. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Komisja Europejska proponuje wprowadzenie zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach chronionych

Komisja Europejska chce prawnie zobowiązać państwa członkowskie do ograniczenia o połowę stosowania środków ochrony roślin. Całkowity zakaz ma obowiązywać na obszarach chronionych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)