Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

31.10.2023

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

Wapno czy obornik – co pierwsze?

Pytanie Czytelnika: Co zastosować jako pierwsze, gdy planujemy obornik i wapno w jednym roku?
Zobacz także: Wapnowanie i nawożenie obornikiem - jaki odstęp w czasie należy zastosować?
Pryzma wapna załadunek Fot. Sierszeńska
Zwykle jako pierwszy powinno stosować się obornik (lub inny nawóz naturalny, w tym gnojowicę), następnie niezwłocznie przykryć lub wymieszać go z glebą, a potem dopiero wapno, które powinno być mieszane płycej niż umieszczono nawóz naturalny. Chodzi o to, aby drobiny wapna nie stykały się z nawozem i nie powodowały ulatniania amoniaku.
Technologicznie jednak często nie jest to możliwe i wapno przychodzi jako pierwsze, jeszcze na ściernisko. Wówczas należy je także najpierw wymieszać, zanim zastosuje się obornik czy gnojowicę. Wtedy najlepiej użyć do tego talerzówki, aby wapno zostało odwrócone i umieszczone kilka centymetrów pod glebą. Ważny jest też termin stosowania poszczególnych nawozów – im dłuższy odstęp, tym lepiej, a minimalnie powinien wynosić on 2 tygodnie.

Jacek Daleszyński
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do nawozów: kiedy ARiMR może odmówić wsparcia?

Trwa wypłata dopłat do nawozów, na dzień 25 października br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła wsparcie na konta 342 tys. rolników na kwotę blisko 2,79 mld złotych. Ale Agencja może także odmówić wypłacenia dopłat.

czytaj więcej

Jak dobrze zastosować obornik?

Obornik obornikowi nierówny. Różnią się one składem, na co wpływ ma jego pochodzenie czy udział słomy. Czyli jak dobrze zastosować obornik?

czytaj więcej
Ziemniaki

Kiedy wapnować pole pod uprawę ziemniaka?

Ziemniak nie ma szczególnie wysokich wymagań, jeśli chodzi o pH gleby, niemniej z wapnowania stanowisk, na których ma być uprawiany, nie powinno się rezygnować. Wapń to nie tylko regulator odczynu, ale też składnik pokarmowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)