Dopłaty do nawozów: kiedy ARiMR może odmówić wsparcia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do nawozów: kiedy ARiMR może odmówić wsparcia?

01.11.2023

Trwa wypłata dopłat do nawozów, na dzień 25 października br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła wsparcie na konta 342 tys. rolników na kwotę blisko 2,79 mld złotych. Ale Agencja może także odmówić wypłacenia dopłat.

Kiedy ARiMR może odmówić wsparcia? 

Pytanie Czytelnika: ARiMR odmówiła nam wsparcia za nawozy. Prowadzimy z mężem dość duże gospodarstwo, a na męża jest zgłoszona działalność gospodarcza w zakresie zaopatrzenia w środki produkcji (PPH-U). Zakup nawozów odbył się na firmę, następnie z firmy były wystawione faktury VAT na gospodarstwo. Faktury prawidłowo rozliczyło moje biuro podatkowe, a ARiMR odmówiła pomocy, uzasadniając to brakiem prawidłowych faktur. Czy w takiej sytuacji ta decyzja była prawidłowa?
Z braku informacji szczegółowych co do faktur na nawozy przedstawionych ARiMR, można ocenić przedstawioną sytuację jako skutek wystawienia faktury VAT "samemu sobie" przez podatnika czynnego. W analizowanym przypadku mąż występuje jako jeden (jednolity) podatnik czynny dla działalności rolniczej i działalności pozarolniczej. Kupuje nawozy na firmę, z przeznaczeniem głównie na handel, a część z nich zużywa we własnym gospodarstwie.
Zarówno handel nawozami, jak i ich zużycie w gospodarstwie rolnym służą jednolitej sprzedaży opodatkowanej, wykazywanej wspólnie w plikach JPK-7. Gospodarstwo rolne nie jest w tym przypadku odrębnym podatnikiem czynnym (podmiotem gospodarczym). Faktura wystawiona samemu sobie zapewne jako odbiorcę miała wpisane "Gospodarstwo Rolne Imię Nazwisko" i numer NIP jednakowy po stronie sprzedawcy i nabywcy. W związku z czym takie przesunięcie magazynowe nawozów z firmy do gospodarstwa nie jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy VAT i podatnik nie ma prawa wystawić faktury samemu sobie.
Okoliczności skutków wystawiania takich faktur wielokrotnie już opisywaliśmy, wskazując na utrwalone orzecznictwo w tej sprawie. Biuro podatkowe słusznie rozliczyło podatek należny od tych faktur, co wynika z art. 108 ust. 1 ustawy VAT: W przypadku, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Można w tym przypadku spodziewać się ingerencji US, zwłaszcza jeśli równocześnie został rozliczony podatek naliczony.
Reasumując, ARiMR słusznie odmówiła wsparcia, bowiem żeby było prawidłowo, do ARiMR należało przedstawić faktury "na firmę" z ilością właściwą dla zużycia w gospodarstwie lub fakturę większą, z uzasadnieniem częściowego zużycia dla celów sprzedaży opodatkowanej w gospodarstwie. Na marginesie należy dodać, że takie sytuacje są też konsekwencją różnych definicji działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT oraz Kodeksu przedsiębiorców.
Proponujemy w takich sytuacjach m.in. zmianę nazwy firmy np. z "PPU-H Imię Nazwisko" poprzez złożenie aktualizacji w CEIDG oraz aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R poprzez zmianę nazwy podatnika np. na "PPH-U i Gospodarstwo Rolne Nazwisko Imię", co zmniejszy na przyszłość ewentualne problemy identyfikacyjne.

Fot. Sierszeńska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Normy GAEC, czyli jak spiąć zmianowanie z kukurydzą?

Nowe wymogi skomplikowały planowanie struktury zasiewów. Poważnym problemem dla plantatorów kukurydzy stały się wymogi warunkowości, tzw. normy GAEC.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do materiału siewnego: wypłaty w toku, a przepisy są niejasne

Rolnicy, którym groziła utrata płynności finansowej, w związku z wojną na Ukrainie do 14 sierpnia br. mogli ubiegać się o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Agencja wypłaciła już blisko 127,5 miliona złotych. Niestety, jak się okazało zasady przeprowadzenia naboru wniosków są nie jasne – KRIR wnosi o zmianę przepisów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)