Redukcja stosowania środków ochrony roślin aż o 80 proc.? Kolejne absurdy z Brukseli uderzą w rolnictwo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Redukcja stosowania środków ochrony roślin aż o 80 proc.? Kolejne absurdy z Brukseli uderzą w rolnictwo

23.02.2023autor: wk

80% redukcji w stosowaniu środków ochrony roślin to pomysł, który padł w Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego. Autorzy propozycji nie chcą jednak udzielić odpowiedzi, jak takie działanie wpłynęłoby na rolnictwo, ponieważ jak twierdzą, utrudnia to pracę nad reformą.

Jak podaje Copa-Cogeca, poseł sprawozdawca Komisji ENVI Parlamentu Europejskiego (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności), zaproponował, żeby ograniczyć stosowanie „bardziej niebezpiecznych środków ochrony roślin” o ponad 80%, w stosunku do ich zużycia w latach od roku 2018 do 2020, w ramach dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (SUR). Ta propozycja jest jeszcze bardziej radykalna niż ta wystosowana przez Komisje Europejską, która chce zredukować zużycie środków o 50%.

Bezpodstawna redukcja pestycydów o 80% bez żadnego poparcia naukowego

Ocena ryzyka substancji czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin, jak przypomina Copa-Cogeca, powinna być oparta o podstawy naukowe, również w przypadku bardziej niebezpiecznych substancji. Zaproponowany przez Komisję ENVI cel, redukcji o 80%, nie jest potwierdzony przez żadną ocenę skutków, a także nie zawiera szczegółów agronomicznych dotyczących takiego podejścia.

r e k l a m a
– Już 50% cel redukcji nie był już solidnie poparty dowodami naukowymi. Jeszcze trudniej jest więc nam zrozumieć, w jaki sposób redukcja o 80% mógłby być uzasadniony – skomentował Marian Sikora z FBZPR.

Czytaj także: Nie dla redukcji stosowania środków ochrony roślin. Polska grozi wetem

Sprawozdawca Komisji ENVI, poproszony o ocenę wpływu, jaki jego propozycja wywrze na rolnictwo, odpowiedział, że jest to... utrudnienie prac nad dyrektywą.

Jakie konsekwencje niesie za sobą redukcja środków ochrony roślin?

Skupiona w Copa-Cogeca organizacje rolnicze zaznaczają, że plany o 50% redukcji stosowania środków ochrony roślin niosą za sobą:
  • znaczne ograniczenie produkcji roślinnej,
  • dodatkowe koszty dla konsumentów wykraczające poza inflację odczuwaną obecnie w niektórych krajach
  • oraz efekt masowej ucieczki emisji do krajów trzecich, które przejmą produkcję wygaszoną w Unii Europejskiej.


Wsparcie finansowe i polityczne, dla kontynuowania transformacji rolnictwa

Przez ostatnią dekadę europejscy rolnicy i spółdzielnie byli zaangażowani w stosowanie rozwiązań alternatywnych dla syntetycznych środków ochrony roślin. Jednak potrzeba czasu, a także nowych narzędzi i przede wszystkim wsparcia finansowego oraz politycznego, aby ta transformacja była kontynuowana.

Zobacz także: Jak zmieni się polskie rolnictwo? Debata „Zielona transformacja rolnictwa”

- Podzielamy ogólne cele przedstawione w komunikacie w sprawie Zielonego Ładu i strategii „Od pola do stołu”, ale ostrzegamy, że uproszczone polityczne podejście oparte na celach redukcyjnych będzie najbardziej szkodliwym i najmniej skutecznym rozwiązaniem dla rolnictwa w UE – czytamy w komunikacie Copa-Cogeca.

wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy plany Komisji Europejskiej o redukcji zużycia środków ochrony roślin są realne?

Poniżej wywiad z Panem Marcinem Muchą – dyrektorem Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, organizacji skupiającej producentów i importerów środków ochrony roślin.  

czytaj więcej

Środki ochrony roślin nie będą redukowane ani w 2023, ani w 2024 r.? Kiedy porozumienie w sprawie SUR?

Ustawodawcy ustalili harmonogram głosowania nad unijnym planem ograniczenia stosowania pestycydów. Co z niego wynika? Najprawdopodobniej projekt ograniczenia użycia środków ochrony roślin nie ukaże się ani w tym, ani w 2024 roku. O wycieku planu pisze Euractiv.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Transformacja energetyczna. Skąd brać środki i z jakich ulg można korzystać

Wzrost cen paliw i energii pokazał, że nie sztuką jest produkować dobrą żywność, ale utrzymać konkurencyjność cenową na rynku. Aby ograniczać koszty produkcji, wieś potrzebuje transformacji energetycznej, ale bez ograniczania produkcji rolnej. Skąd wziąć na to środki?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)