Czego obawia się Copa-Cogeca?
– Doceniamy chęć zapewnienia odstępstw przez Komisję, jednak niefortunnym jest, że nie biorą one pod uwagę obecnej sytuacji rynkowej oraz nie stanowią wystarczającej zachęty, aby rolnicy produkowali więcej zbóż i roślin oleistych w celu złagodzenia niedoborów wywołanych przez wojnę w Ukrainie – dodał Ramon Amengol przewodniczący Cogeca.
Jakie zmiany wprowadziła Bruksela?
A także normę GAEC 8, która zakłada, że co najmniej 4 % gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych będzie np. na ugory. Ale nie będzie to dotyczyło sadzenia roślin, które są zwykle wykorzystywane do karmienia zwierząt czyli kukurydzy i soi.
– Fundamentalne znaczenie ma, aby europejscy rolnicy mogli zwiększyć produkcję i w ten sposób przyczynić się do łagodzenia presji na bezpieczeństwo żywnościowe, która jest spowodowana wojną w Ukrainie. Jednakże ograniczenia nałożone na uprawę kukurydzy czy soi na gruntach ugorowanych nie mają sensu. Ponadto obawiam się, że wdrożenie tych odstępstw może stać się zbyt skomplikowane, co zniechęci rolników do ich wykorzystania – stwierdziła Christiane Lambert przewodnicząca Copa.