Dlaczego warto pobierać próbki glebowe? Rolniczy temat, odc. 17
Przygotowanie pola pod nową uprawę to nie tylko rozdrobnienie resztek pożniwnych, wprowadzenie materii organicznej i wymieszanie jej z glebą, ale przede wszystkim ważne jest pobranie próbek glebowych. Gleba to fundament plonu – gdy ma wszystko to, co potrzebne, wówczas jest w stanie odwdzięczyć się rolnikowi.
Dlaczego pobieranie próbek glebowych – i to co roku – jest tak ważne? O tym rozmawiam w kolejnym odcinku programu „Rolniczy temat” z Adamem Bauczą z fundacji Terra Nostra. Ekspert podkreśla, że nadal zbyt mało rolników decyduje się na badanie gleby, nawet w podstawowym zakresie. A nawet, ci którzy je pobierają, robią to zbyt rzadko, np. co 4 lata. Jego zdaniem aby mieć pełną wiedzę o zasobności naszej gleby powinniśmy badać ją co roku, o tej samej porze, np. wiosną lub po żniwach i z tych samych miejsc. Wówczas możemy nie tylko sprawdzić zawartość gleby, ale i zmiany jakie w niej nastąpiły na przestrzeni lat.
Podstawowe badania to P,K, Mg i pH w KCL. Ale najlepiej przebadać glebę na 16 mikroskładników i badać ph w wodzie. Ważna jest także pojemność kompleksu sorpcyjnego gleby. Wtedy znajdziemy odpowiedź na pytanie np. dlaczego nasza gleba tak ciężko się uprawia.
Obejrzyj całą rozmowę!
Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online
Najważniejsze tematy